Najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 4

1 Maj 2017

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Aika Black-T dla pań [wearable]

Są wynalazki, które producenci mogą skierować wyłącznie do konkretnej części klientów. Aika Black-T to tego typu wyrób z sekcji wearable specjalnie dla pań. Urządzenie ma ulżyć kobietom, tj. niwelować bóle menstruacyjne. Według opisu, ubieralny gadżet ma pomagać w tym niezbyt przyjemnym dla pań okresie. Jak? Tutaj przekieruję do wpisu poświęconego systemowi.

 

2. Smakowa butelka Cirkul [fitness]

Podobno wody smakowe nie są zbyt zdrowe. Lubimy jednak się ich napić. W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych odmian, a producenci tworzą je, bo nam po prostu smakują. Wodę trzeba pić, ale najlepiej tą wartościową. Zbyt wielu z nas rezygnuje z tych lepszych i kupuje wersje smakowe. Zauważył to pewien start-up, który oszuka nasze zmysły i spowoduje, że wypijemy normalną wodę, ale ze smakiem. Cirkul możemy nazwać smart butelką, a jej autorzy przekonują, że celem projektu jest poprawia nawodnienia organizmu przez trick. Większość z nas wypija zbyt mało płynów, gdyż są po prostu „nudne”. Smak ma uatrakcyjnić proces i w ten sposób zachęcić do uzupełniania wody w organizmie.

 

3. dBud – słuchawki ze sliderem [hearable]

Słuchawki z dobrym wyciszeniem to podstawa dla miłośników muzyki w terenie. Najczęściej producenci oferują wyciszanie pasywne, ale jest i aktywne. dBud to model bezprzewodowych „pchełek”, który proponuje model słuchawek ze sliderem na obudowie. Jego celem jest opcja wyboru hałasu przepuszczanego do uszów. Zastosowano specjalny filtr, który fizycznie zakrywa lub odkrywa otoczenie. W jednym ustawieniu poprawi jakość muzyki, w drugim zwiększy bezpieczeństwo, ponieważ pozwoli na lepszą orientację.

4. Smartwatch Hoodie [wearable]

Smartwatch nie jest jeszcze tak smukły jak jego klasyczny pierwowzór. To powoduje, że podwijanie długiego rękawa, by się do niego dostać jest bardziej irytujące. W dodatku na gadżet ten zerkamy częściej. Raz, że przekierowywane ze smartfona powiadomienia wędrują na nadgarstek, dwa, częściej odpalamy aplikacje. I tutaj pojawiło się rozwiązanie. Potrzeba matką wynalazków. Smartwatch Hoodie to specjalna kurtka z „okienkiem” na inteligentny zegarek. W chłodniejsze pory roku jak znalazł dla maniaków elektroniki.

Smartwatch Hoodie

5. Perifit S do treningu mięśni kegla [wearable]

Kolejny gadżet tylko dla pań, przynajmniej w tej wersji. Ćwiczenie mięśni kegla jest rekomendowane wszystkim kobietom, niezależnie od wieku. Poprawia zdrowie, a nawet „sprawy łóżkowe”. Jest wiele plusów treningu umięśnienia miednicy. Problem w tym, że mało która pani poświęca temu czas. Jak to zmienić? Może przez gamifikację? Perifit S to kontroler z grami, który trzeba umieścić w… waginie. Innymi słowy, sterowanie odbywa się w dość specyficzny sposób. W komplecie oczywiście aplikacja mobilna na smartfon, z którą urządzonko komunikuje się bezprzewodowo. Ma to tutaj spore znaczeni ;).

6. Słuchawki Knops z regulacją głośności [hearable]

W tym zestawieniu dwa podobne modele słuchawek, choć Knops wydają się nieco bardziej zaawansowane. Producent określa je słuchawkowym kontrolerem hałasu, czyli gadżetem do wyciszania specyficznych hałasów, których nie chcemy dopuścić do ucha. Przypomina nieco zatyczki, ale takie bardziej smart. Nie ma w nich żadnej elektroniki. Jest to analogowy wariant z obrotowym pokrętłem do regulacji nieznośnych dźwięków. Autorzy obiecują, że możemy wybrać co chcemy lepiej słyszeć, a co wolimy wygłuszyć (przynajmniej w czterech opcjach: full otwarciu, wyciszaniu hałasów miasta, całkowitej izolacji oraz koncertowej.

7. Inteligentny termometr degree° [wearable]

Smart termometry to rozwiązania najlepsze dla rodziców z małymi dziećmi. Ułatwiają obserwację malucha, zwłaszcza w trakcie choroby. degree° nie zaoferuje nic nowego jeśli chodzi o funkcjonalność, ale już w kwestiach komfortu się wyróżnia. Producent zaprojektował nauszny wariant, z którym dzieciaki mogą spać. Czujniki odczytują temperaturą bezpośrednio z ucha, natomiast moduł przesyłający dane do smartfona mamy lub taty są na zewnątrz w giętkiej obudowie. Bateryjka pozwala na kilka dni ciągłych pomiarów, dzięki czemu opiekunowie mogą monitorować gorączkę i od razu reagować na gwałtowne zmiany lub zbyt długo utrzymujące się ciepło powyżej normy.

8. Brake Free dla motocyklisty [wearable]

W tym tygodniu w zestawieniu sporo ubieralnych systemów. Brake Free to kolejne rozwiązanie w wersji wearable. Tym razem dla motocyklistów. Moduł na kask jest inteligentnym doświetleniem kierowcy, czyli dodatkową lampką z diodami LED, która działa niezależnie od mechanizmów pojazdu. Czujniki ruchu wzmacniają bezpieczeństwo przez przyspieszanie sygnałów świetlnych w trakcie hamowania i zwalniania. Samochody poruszające się z tyłu będą miały więcej czasu na ewentualną reakcję.

 

 

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *