Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 22

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. S2 Mug – smart kubek [gadżety]

Smart kubki trafiają na crowdfudning dosyć regularnie. S2 Mug to połączenie inteligentnego termosu oraz bidonu z czujnikami. Utrzymuje temperaturę (podgrzewa i schładza), przypomina o uzupełnianiu płynów, a do obsługi wymaga sparowania z aplikacją mobilną. To właśnie na smartfonie ustawimy idealne parametry dla różnych płynów (kawa, herbata i inne). Na zewnątrz jest efektowny wyświetlacz z aktualną temperaturą.

2. Cubroid – zestaw do budowania robotów [gadżety]

Nie pierwsza zabawka, która łączy elementy programowania z robotyką. Cubroid jest zestawem dla dzieciaków, który ma uczyć przez zabawę. Komplet składa się z mnóstwa części. Poszczególne moduły wyposażono w różne czujniki, więc można stworzyć ciekawe konstrukcje. Małym robotom można nadać zadania i eksperymentować z możliwościami. Idealny wstęp do poważniejszych zadań w dojrzalszym wieku. Takie bardziej inteligentne klocki (kompatybilne z LEGO!).

3. Moona – smart poduszka [zdrowie]

Rozwiązań do poprawy jakości snu stale przybywa. Moona oferuje je w inteligentnej poduszce i czujnikach warunków otoczenia. System łączy odczyty w pomieszczeniu (m.in. temperaturę, wilgotność powietrza, jasność) i dane z aktywności podczas wypoczynku. Reguluje temperaturę pod głową, by szybciej wprowadzić w sen. Temperatury będą podnoszone bezpośrednio przed pobudką. W ten sposób wszystko dostosuje się do naturalnych cyklów.

4. Aircon Watch – klima na nadgarstku [wearable]

Co jeszcze może wearable? Ciągle ubieralne gadżety potrafią coraz więcej. Już nie tylko odczytują dane, ale są też w stanie wpływać na organizm. Tzw. neurowearble to stymulatory oszukujące mózg, ale w nieszkodliwy sposób. Przykładem takowego jest Aircon Watch z technologiami ClimaCon. Oddziałują na system nerwowy przez nadgarstek, sprawiając wrażenie chłodzenia lub ocieplania. Efekt już w kilka minut!

5. CrossHelmet – intelignentny kask [wearable]

CrossHelmet to kask poprawiający widoczność podczas jazdy motocyklem. Z tyłu kamerka, a z przodu wyświetlacz HUD. Kierowca ma podgląd sytuacji za sobą. Nie musi obracać ciągle głową i odrywać wzroku od drogi. Do tego panel dotykowy na boku, pozwalający na łatwo obsługę sparowanego smartfonu (rozmowy telefoniczne i muzyka).

6. LifeinaBox – lodóweczka dla leków [zdrowie]

Crwodfunding to idealne miejsce na projekty, którym normalnie o wiele trudniej o realizację. Przede wszystkim tym niszowym, kierowanym do mniejszych grup potrzebujących lub producentom, którym trudniej zebrać środki na swoje wyroby. LifeinaBox to dokładnie taki pomysł. Przenośna smart „lodówka” na leki, do ich przechowywania w idealnych warunkach. W połączeniu z aplikacją można monitorować sytuację (pilnować terminów) oraz zawartość wnętrza. Moduł takiego organizera przeznaczony jest dla diabetyków i wymagających regularności w przyjmowaniu medykamentów.

7. Recovery Force Wearable Massage – ubieralny masażer [wearable]

Ubieralne technologie to też trochę tematów już od lat opatrzonych (jak nie dekad). Na przykład pasy i pajączki do korekcji postury i pilnowania sylwetki. Recovery Force Wearable Massage to odmiana na 2017 rok. Czym się różni od poprzednich rozwiązań? Ma być skuteczniejsza przez połączenie czterech trybów terapeutycznych oraz mechanizmów pulsacji. Gadżet przygotowano dla osób spędzających mnóstwo czasu przed biurkiem, czyli tych narażonych na bóle pleców. Ten konkretny projekt ma odprężać i w odpowiedni sposób dbać o kręgosłup, m.in. przez rodzaj masażu. Można go nosić cały dzień.