Crowdfunding

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych propozycji.

Crowdfunding
Zobacz też: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 1

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Atari PONG Coffee Table [gadżety]

Kiedyś gry nie były skomplikowane. Niektóre były wręcz prymitywnie, ale za to grywalne! PONG na przykład jest tak prosty w konstrukcji, że udało się go „przeportować” do świata realnego. Ktoś stworzył automat do fizycznej gry w tę kultową gierę! Prototyp sprawdzi się na Kickstarterze, gdzie już zebrał więcej kasy niż zakładano. Za taki rarytas trzeba będzie wybulić ponad tysiąc dolców.

2. Magtii dla EarPodów i AirPodów [gadżety]

Największy problem wszelkiego rodzaju „pchełek”? Wyskakujące z uszów słuchawki. Nie ominęło to EarPodów i AirPodów od Apple. Światowy gigant nie pokusił się o ciekawszą konstrukcję, więc i ich modele nie siedzą stabilnie w uchu. Wyskakujące słuchawki są denerwujące, a te bezprzewodowe można dodatkowo łatwo zgubić. Rozwiązaniem może być przystaweczka Magtii, która osadzi słuchawki stabilniej. Wystarczy podłączyć specjalny dodatek i po problemie.

3. ClickPack Pro – przeciwwłamaniony plecak [wearable]

Jeśli nosicie w plecaku wiele (lub zbyt wiele) elektroniki to na pewno boicie się o jej kradzież. Laptop, tablet, smartfon, karty pamięci i inne gadżety stają się zagrożone podczas transportu. Zainteresować powinien specjalny, „przeciwwłamaniowy” plecak, zabezpieczający całą jego zawartość suwakami na blokady, czy ultra wytrzymałym materiałem, którego nie sforsuje żaden amator „pożyczania rzeczy na wieczne nieoddanie”. Jest nawet opcja przypięcia bagażu do miejsca, by nikogo nie korciło zabrać go nam spod nosa i uciec. ClickPack Pro ma również zabezpieczenia z RFID, które uchronią karty płatnicze przed skanowaniem.

4. SwitchCharge – dopalacz dla Nintendo Switch [gry i konsole]

Nintendo Switch to nietypowa konsola, bo łącząca cechy tej stacjonarnej, jak i mobilnej. W wersji przenośnej pozwala na grę przez ok. trzy godziny. To niezbyt imponujący wynik (wszystkie kieszonsolki japońskiego producenta wytrzymywały na jednym ładowaniu zdecydowanie dłużej). Nic więc dziwnego, że powstają już „battery packi” do Switcha. SwitchCharge to bank energii z dodatkowymi 12,000 mAh, które dorzucą nam dodatkowe 12 godzin zabawy. To już coś!

 

5. Hagic Smartwatch [wearable]

Ostatnie lata to wysyp smart zegarków, które wyglądają bardzo podobnie. Dosyć ciężko zaoferować coś oryginalnego, ponieważ wszyscy upodabniają koperty swoich wyrobów do klasycznych, sprawdzonych, ale opatrzonych już wzorców. Inteligentne gadżety wiernie imitują normalne zegarki. Hagic spróbuje odróżnić swój model od innych ciekawym wzornictwem. Z funkcjami też nie będzie słabo, bo urządzenie pracuje na systemie Ticwear OS 4.0. Kusić ma też bardzo szeroka personalizacja wykończenia i wirtualnych tarczek.

6. Vitali Everyday Smart Bra z trenerem wellness [wearable]

Ostatnio modnym trendem w bransoletkach fitness i sportowych zegarkach jest dodatkowy tryb monitorowania stresu. Pozwala na kontrolowanie nastroju i walkę z nerwami przez specjalny trening oddechu. Vitali Everyday Smart Bra to projekt działający podobnie, ale przez specjalny damski top, w którym sensory wszystko w materiał. Ubieralny system ma funkcjonować całą dobę, a wirtualny trener oferować swoje sugestie i pomoc w dowolnym momencie (m.in. w stresowych sytuacjach). Jest też apka do treningu medytacji.

7. Drumistic – wirtualna perkusja [gadżety]

Wkurzacie sąsiadów treningiem na „garach”? Możecie oszczędzić im niepokojów owym wynalazkiem Drumistic. Crowdfundingowy projekt proponuje czujniki na pałeczki, które zamienią dowolną powierzchnię w perkusję. Słuchawki na uszy, synchronizacja z aplikacją i już można ćwiczyć rytmikę, technikę i pamięć mięśniową.

8. Monograph Watch naręcznym pamiętnikiem [wearable]

Monograph Watch to bardzo oryginalny zegarek. Ni to smartwatch, ni to watch. To naręczny dzienniczek do ważnych wydarzeń. Producent wymyślił gadżet imitujący klasyczny zegarek, ale ze specjalnym wyświetlaczem oraz przyciskiem do logowania wartościowych momentów. Te łączymy z filmikami oraz zdjęciami na smartfonie, tworząc inteligentny pamiętnik. Oczywiście z opcją społecznościowego dzielenia się zapisami. Chyba trochę zbyt unikatowy.

9. Decco – do monitoringu dzieciaków [smart home]

Czujniki są wykorzystywane na coraz to dziwniejsze sposoby. Sporo start-upów kombinuje jak je praktycznie zastosować. Pewne dwie mamy postanowiły pomóc rodzicom małych dzieci i przygotowały zawieszkę z sensorami, której zadaniem będzie monitorowanie pokoju najmłodszych domowników. Taki cyfrowy strażnik wieczorową porą, czyli czasem na wypoczynek. Jak tylko drzwi się otworzą, na smartfon dociera alert, więc rodzic wie, że coś się dzieje. Decco pojawiło się na Kickstarterze i okazuje się, że jest zainteresowanie!

10. PaperLike, czyli ekrana iPada jak papier [mobile]

Precyzyjne rysiki próbują przekonać nas do cyfrowych ekranów, ale to nie stylus jest największym problemem, a sam ekran. Nie oddaje poczucia kontaktu z przyjemnym papierem. Tym brakującym ogniwem może być właśnie powierzchnia wyświetlacza. PaperLike to dodatkowa powłoka na panel iPada, która przypomina warstwę chroniącą szkło, ale przy okazji imituje papierową powierzchnię. Podobno w ten sposób tablet zaczyna przypominać w dotyku papier.

11. miniRIG – smartfon ze stabilizatorem [mobile]

Smartfonem nagramy już naprawdę dobrej jakości filmiki. Wyższe rozdzielczości, tryby slow-motion i natychmiastowa opcja publikacji materiałów – to tylko kilka z nielicznych wygód kieszonkowej kamerki w telefonie. Najtrudniej zaoferować w tych smukłych gadżetach odpowiednią stabilizację. Ta cyfrowa podrasowuje treści software’owo, natomiast dużo lepsze efekty dają stabilizatory fizyczne. miniRIG to kolejna ciekawa propozycja akcesorium do poprawy płynności rejestrowanych ręką filmów. To właśnie ręka powoduje, że zapisujemy na smartfonach trzęsące się pliki. miniRIG można też wykorzystać do kamerek akcji GoPro. Za nieduże pieniądze możemy poprawić jakość video.