Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 14

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Youyota – tablet z Sailfish OS [mobile]

Jakiś czas temu firma Jolla próbowała wprowadzić na rynek mobilny sprzęt z konkurencyjnym dla iOS i Androida softem Sailfish OS. Oprogramowaniu towarzyszyć miał hardware, ale producent poddał się i skupił na samym systemie. Honor ma uratować inny projekt, który wykorzysta Sailfish OS. Ma to być tablet 2 w 1 Youyota. Wizualnie przypomina tablet Jolla, ale zaktualizowano go do nowszych specyfikacji. Ma oczywiście pracować na najnowszym OS 2.1. Jest w ogóle sens silić się na promowanie systemu na tak trudnym rynku?

Youyota Sailfish OS

2. Hold Button – uchwyt do smartfona [mobile]

Smartfony to dziś niezbędnik, bez którego nie wychodzi z domu już chyba nikt. Towarzyszą nam tak często, że staram się je dopieszczać różnymi dodatkami, akcesoriami i ochronkami. Hold Button chce zainteresować klientów specjalnym uchwytem, który ułatwi utrzymywanie sprzętu jedną ręką, poprawiając komfort użytkowania. Niewielki, gumowy gadżecik na tyle telefonu ma całkowicie odmienić sposób jego utrzymywania.

3. Ticwatch S & E – budżetowe Android Wear [smartwatch]

Ticwatche to chińskie smart zegarki, których producent współpracował z Google nad swoim systemikiem Ticwear. Firma Mobvoi postanowiła wystartować z kampanią z dwoma nowymi odmianami, które tym razem pracować będą na Android Wear 2.0. Ticwatch S & E to dwa budżetowe warianty, którym usunięto boczny panelik dotykowy na kopercie (znany z pierwszych dwóch generacji) i postawiono na sportowe aspekty. Odmiana S jest odpowiednio wzmocniona i przystosowana do aktywności, ale oba urządzenia (w tym model E) posiadają wbudowany GPS oraz czytnik tętna.

4. Noodle Pi – mobilny Raspberry Pi [DIY]

Komputerki Raspberry Pi (są trzecie na liście najczęściej kupowanych na liście ogółem) dają sporo opcji, których nie znajdziemy w normalnych jednostkach. Ich wielozadaniowość i niska cena, dają szeroki zakres wykorzystania. Niestety zwykle potrzebują innych peryferiów, by zrobić z nich użytek. Innymi słowy – są kieszonkowe, ale stacjonarne. Noodle Pi chce to zmienić. Na Kickstarterze wystartowali z prawdziwie przenośną odmianą Raspberry Pi. To jest rok GNU/Linux!

5. AirDog ADII – ekstremalny dron [gadżety]

AirDog próbuje odświeżyć swoją ofertę nową jednostką. Znów tą samą drogą, czyli przez crowdfunding. ADII to dron ekstremalny, czyli dostosowany możliwościami pod sporty wyczynowe. Producent przygotował model podążający za właścicielem, wykorzystując przy tym zestaw specjalnych czujników. Swoje zalety ma łączyć z kamerkami GoPro Hero5, dla których proponuje dedykowany gimbal.

6. UniCam720 – kamerka sferyczna z AI [kamerki]

Kolejna kamerka sferyczna na rynku i kolejna chcąca przyciągnąć czymś nowym. UniCam720 to wariant, w którym dwa obiektywy oferują jeszcze szersze katy widzenia, obejmując w ten sposób większy zakres (nie chodzi już tylko o połączenie dwóch półsfer, ale robienie tego w dwóch osiach). Taka konstrukcja ma poprawić jakość panoramy. Do tego dołączono pomoc rozwiązań AI przy rozpoznawaniu obiektów i wydajny akumulatorek. Sam format urządzenia bazuje na sprawdzonym schemacie. Szkoda jednak, że rozdzielczość tylko w 2K…

7. BeerDroid – domowy smart browar [dla domu]

BeerDroid to nie pierwszy mini browar dla domowych warunków, który obsłużymy z poziomu smartfona. Pojawienie się kolejnego w crowdfundingu to zawsze okazja na sprawienie sobie takiego wynalazku dużo taniej. Firma BrewArt proponuje maszynę do przygotowywania ulubionego piwa we własnym mieszkaniu. System współpracuje z aplikacją mobilną, gdzie ustawimy parametry, dobierzemy je pod konkretne przepisy i uwarzymy perfekcyjne piwo. Poszczególne etapy fermentacji są automatycznie rozpoznawane, pozwalając kontrolować cały proces z poziomu telefonu.

8. Obsidian 3D – przystępna cenowo drukareczka 3D [sprzęt]

Tania drukarka 3D to marzenie wielu z nas i to już od ładnych kilku lat. Technologie druku trójwymiarowych obiektów są rozwijane od dłuższego czasu, ale wciąż odpowiedniego sprzętu jest mało (zwłaszcza od strony cenowej). Kodama to kolejna z firm, które próbują dokonać tego, czego nie udało się innym, czyli zaoferować dobrej jakości model w przystępnej cenie. Obsidian 3D chce zaproponować wysoką jakość, łatwą obsługę oraz budżetowy charakter. To oczywiście maszyna typu plug & play. Ma startować już od 99$. Czy tym razem się uda?

9. Tülry – produktywny naszyjnik [wearable]

Czy można zaproponować wielozadaniowe, mobilne narzędzie o ciekawszej konstrukcji niż szwajcarski scyzoryk? Autorzy gadżetu Tülry przygotowali właśnie coś takiego. Przyrządzik mający równie dużo możliwości, ale efektowniejszy format, bo naszyjnika! Spróbowano tu połączyć biżuterię z produktywnym bajerem. To ponoć pierwszy tak modny wariant narzędzi o szesnastu opcjach do wyboru w każdym momencie. Proponowana jest nawet 14-karatowa edycja! Coś dla modnego majsterkowicza.

10. ZEROi Smart Hat, czyli czapeczka audio [wearable]

Inteligentne czapki znamy, ale nie jest ich zbyt dużo do wyboru. To raczej niszowe gadżety, które trafiają na rynek jedynie przez crowdfunding. ZEROi Smart Hat też obrało taką strategię. Model chce zaciekawić systemem audio, który zintegrowano z formatem typowej bejsbolówki. Wykorzystano tu technologie przewodzenia dźwięku przez kości, które nie mają zwykle zbyt dobrej jakości. Urządzenie ma pozwolić na słuchanie muzyki, prowadzenie rozmów i nie zatykanie uszów (zwiększając bezpieczeństwo poruszania się). Łączności oczywiście przez Bluetooth.