Mobilne płatności zyskają najwięcej w chwili przeniesienia ich do ubieralnych urządzeń. Część producentów już to robi. Apple Pay jest dostępny przez Apple Watcha (na wybranych rynkach), Samsung Pay w Gearach S2, a także MasterCard proponuje swoje technologie w sekcji wearable. Jeszcze w lutym demonstrowałem też smart paski dla smartwatcha Pebble Time, które zyskają zbliżeniowe transakcje przez ten format przystawki. Prosty i praktyczny. Technologia dostarczana w pasku, który można dodać do gadżetu. Kolejnym zainteresowanym jest szwajcarski Mondaine, który spróbuje zaoferować taki sam format.

PayChip

Mondaine PayChip ma być elementem wbudowanym w zwykły pasek, poszerzającym możliwości klasycznego zegarka. Akurat w tym wypadku na początek modelu Helvetica 1, czyli projektu smart klasyka, który zadebiutował kilka miesięcy temu. Jako jedyny w linii urządzeń firmy posiada możliwości komunikacji ze smartfonem. Wcześniej służył wyłącznie do prostych powiadomień oraz analizy aktywności, a teraz ma umożliwić także bezkontaktowe opłaty za zakupy. W normalnych terminalach płatniczych.

Chip ten ma rozmiary nie większe od karty SIM i jest umiejętnie maskowany w pasku. Bazuje na komunikacji zbliżeniowej NFC, dzięki czemu wystarczyć ma zetknięcie nadgarstka z czytnikiem, a dojdzie do mobilnej płatności (tak jak smartfonem lub kartą zbliżeniową). Technologia jest praktycznie ta sama, co właśnie w kartach płatniczych. Współpraca z Oberthur Technologies oraz Cembra Money Bank AG pozwoliła na przygotowanie nowego systemu, który ma być oferowany globalnie. Na razie nie wiadomo jak bardzo, ale wspomniano na przykład o Starbucksach.

Przy okazji dowiedziałem się, że projekt zostanie zademonstrowany w trakcie targów Baselword, a Mondaine zapowiedziało, że tam lepiej wytłumaczy rozwiązanie, które chce wdrożyć do kolejnych urządzeń w swojej kolekcji. To też mała zapowiedź planów marki. Oznacza to, że smart zegarków firmy będzie niebawem więcej. Miejmy nadzieję, że zacznie się ogólny boom na przenoszenie płatności na ubieralne urządzenia, bo według mnie to ich naturalne miejsce – najwygodniejsze do użytkowania.

źródło: Mondain