W lutym pisałem o chipset AREngine przygotowanym przez Metaio, specjalnie do obsługi rzeczywistości rozszerzone. Natomiast w sierpniu dołączyłem wpis na temat aktualizacji aplikacji eKurzinfo, służącej jako wirtualna instrukcja obsługi do samochodów Audi, przygotowana w technologii rzeczywistości rozszerzonej (także przygotowanej przez Metaio). Tym razem zaprezentowano podobne rozwiązanie, ale uwalniające nasze ręce – manual z wykorzystaniem możliwości Augmented Reality w Google Glass. Dzięki temu, w trakcie przeglądu informacji możemy wykonywać różne czynności, gdyż mamy w pełni wolne od obsługi smartfona ręce.

Produkt zostanie zaprezentowany na konferencji poświęconej technologiom rzeczywistości rozszerzonej insideAR w dniach 10-11 października w Berlinie. Prototyp urządzenia został przygotowany jako rzeczywisty koncept demonstracyjny i używa do działania platformy AR przygotowanej specjalnie przez Metaio dla ubieralnych gadżetów. To pierwszy tego typu projekt na świecie dla Google Glass. Poprzez pogląd rzeczywisty na ekraniku okularków Google, będziemy mogli uzyskać informacje w czasie rzeczywistym dotyczące ogladanego obrazu, a wszystko dzięki śledzeniu elementów 3D. Podobnie jak w trakcie użytkowania aplikacji smartfonowych, ale tylko kierując kamerkę Glass na obiekt.

Metaio przygotowało specjalne video demonstracyjne już teraz, ale zostało ono zablokowane przez właścicieli marki BMW, ze względu na podgląd elementów budowy jednego z pojazdów, czego nie życzył sobie producent aut. Dlatego tylko nieliczni mogli obejrzeć gadżet i oprogramowanie w działaniu. Autorska technologia śledzenia trójwymiarowych obiektów jest ważną częścią zaproponowanego przez Metaio rozwiązania. Używają modeli CAD, aplikacja jest w stanie rozpoznać rzeczywiste odpowiedniki (na podstawie krawędzi). Dołączane są wtedy informacje dotyczące poszczególnych elementów, tworząc wirtualną instrukcję obsługi dla pojazdu.

Metaio AR App współpracuje nie tylko z Google Glass, ale i z urządzeniami Vuzix M-100 i Epson Moverio. Producent na swojej stronie udostępni nawet narzędzia SKD, służące do projektowania własnych rozwiązań przez developerów w oparciu o silnik AR od Metaio. technologia nie musi być wykorzystana jedynie w segmencie motoryzacyjnym, potrafi rozpoznawać także inne obiekty, jak: meble, zabawki, opakowania produktów, elektronikę, a nawet całe budynki, czy samoloty. Więcej szczegółów dowiemy się na październikowej konferencji insideAR, którą co roku przygotowuje Metaio. Tam też będzie można wypróbować wspomnianej aplikacji na okularach Google Glass.

źródło: Metaio.com via pocket-lint.com