Od kilku lat piszę na blogu o hearable, czyli jeszcze niszowej sekcji dousznych wearable – bezprzewodowych słuchawkach z inteligentnymi funkcjami. Urządzenia tej konstrukcji są na razie rzadkie, ale wszystkie już produkowane i zapowiadane odmiany, udowadniają, że niebawem będą integralną częścią inteligentnej elektroniki, którą ze sobą nosimy (w tym wypadku na sobie). Firma NEC zaprezentowała swój prototypowy wariant takowego gadżetu, tj. słuchawek ze spersonalizowaną autoryzacją użytkownika.

NEC hearable

Za niedługi czas inteligentne słuchawki będą normą. Już teraz oferują dostęp do asystenta, tłumacza, odczytów sportowych i wielu innych funkcji. NEC proponuje nowy system potwierdzania tożsamości użytkownika, czyli rozwiązanie do autoryzacji (m.in. logowania, mobilnych płatności itp.) osoby przez ucho. Obecnie najczęściej stosowane są czytniki palca, skanery oka, czy rozpoznawanie twarzy. Wkrótce potrzebne będą alternatywne rozwiązania, np. w sytuacjach, kiedy nie zabieramy ze sobą smartfona.

Słuchawki NEC mają być jednymi z pierwszych, które wykorzystają zapowiedzianą już w zeszłym roku „hearable device user authentication technology”. Bazuje ona na detekcji indywidualnych cech użytkownika, zapewniając bezpieczeństwo autoryzacji do maksimum. Zaprzęgnięto tutaj pomysł rozpoznawania przez otoemisję akustyczną, która sprawdza się w audiologii przy badaniach słuchu. Otoemisja akustyczna polega na emisji dźwięków przez ucho wewnętrze i ten słaby (subtelny) sygnał jest przez NEC rozpoznawany. Staje się zastępstwem dla haseł, przy parowaniu gadżetów poprzez protokół Bluetooth. Daje 99% precyzję. Wygodą jest, że nie trzeba tutaj zerkać na sensory, przeciągać palca po czytniku, gdyż słuchawka siedzi już w uchu.

To nie wszystko. NEC przekazuje, że ich wynalazek potrafi też lokalizować użytkownika wewnątrz budynku (indoor positioning), śledzić zmiany w posturze, a także mierzyć tętno (dokładniej niż w zegarkach/bransoletkach fitness). W słuchawce znalazło się miejsce na żyroskop, akcelerometr i czujnik geomagnetyczny, czyli narzędzia do monitorowania aktywności. Mikrofonik pomoże odbierać połączenia, więc jest to typowy przedstawiciel segmentu hearable. Na razie projekt jest jeszcze koncepcyjny, ale japoński producent planuje realizację jeszcze przed końcem 2018 roku. Wszystkie technologie są oczywiście oferowane klientom biznesowym, którzy chcieliby je wykorzystać w swoich modelach (z użyciem mobilnych aplikacji).

źródło: NEC