HawkSpex – smartfon spektrometrem?

13 Lut 2017

Od dawna wiadomo, że smartfon może prawie wszystko, a to dzięki możliwości instalowania aplikacji oraz produkowania przystawek zwiększających funkcjonalność sprzętu. Niektóre wynalazki są niesamowite, jak na przykład spektrometry do badania obiektów (telefon jest najczęściej panelem obserwacji). Wystarczy połączyć je ze smartfonem, by uzyskać gadżet o ciekawych możliwościach. Kiedyś takie sensory będą może wbudowywane bezpośrednio w telefon, choć i tak dzisiejsze modele posiadają coraz więcej czujników (ostatnio rejestratory głębi). A gdyby tak dzisiejszym smartfonom nie były potrzebne dodatki?

HawkSpex

Fraunhofer stworzyło rozwiązanie, które do analizy widma nie potrzebuje żadnych przystawek! Wystarczy zwykły smartfon, aby uzyskać zbliżone do spektrometrów efekty działania. W jaki sposób? Kreatywnie wykorzystano wyświetlacz smartfona, który oświetla przedmioty, natomiast frontowa kamerka wychwytuje odbicia. Algorytmy dostosowano do tego typu pomiarów i okazały się wystarczająco dokładne. Prawdopodobnie nie aż tak jak prawdziwe sensory, ale jednak z odpowiednią precyzją, by uznać badanie za sensowne.

HawkSpex to po prostu aplikacja wykorzystująca obecne technologie, a nie te specjalistyczne. Analizy widma można więc wykonać dostępnymi narzędziami i sporo taniej. Identyfikacja materiałów, substancji i elementów będzie możliwa przez zbliżenie ekranu do obiektu, natomiast resztę zrobi już oprogramowanie. Chcesz poznać skład przedmiotu? Wystarczy wyciągnąć telefon z kieszeni. Oczywiście aplikacje są najważniejsze, ale tutaj przygotowanie konkretnego programu to już kwestia developera. Ci już dziś tworzą takowe gadżety do analizy potraw (kaloryczności) i wielu innych. Na pewno chętniej zajmą się tematem dostarczania takich aplikacji, gdy zauważą, że dostęp do miernika jest powszechniejszy. Tego typu programiki mogą mieć wiele zadań. Jednym mogą posłużyć do oceny pestycydów w owocach podczas ich kupowania w sklepie, innym do sprawdzania jakości wina, zawartości metali ciężkich w materiałach, czy żyzności gleby. Naprawdę potencjał jest przeogromny. Telefonem sprawdzić będzie można wiele różnych próbek.

HawkSpex jest obecnie w fazie testów.

źródło: fraunhofer.de via techcrunch.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *