Projekty ubieralnych systemów kontroli i sterowania elektroniką i innymi gadżetami to już bardzo poważny segment rynku. Mimo, że nie widać na co dzień konkretnych jego efektów, to co jakiś czas pojawiają się rozwiązania mogące wkrótce zmienić podejście do zarządzania sprzętem. Ciekawymi produktami, które już można zobaczyć w akcji są pierścień Fin, czy opaska Myo Armband. Nad swoim pomysłem pracuje Fujitsu. W ich przypadku stworzono coś na wzór rękawiczki z nakładką na palec. O jakim sterowaniu mowa? Jeśli przypominacie sobie filmy science fiction, choćby Raport Mniejszości, to skojarzycie zapewne Toma Cruise’a wymachującego dłońmi, przesuwając obraz i karty w systemie.

Właśnie coś w tym stylu ma już niedługo trafić w nasze ręce, a raczej na nasze ręce. Ubieralny system otrzymać ma system gestów oraz moduł zbliżeniowy NFC. Japoński producent zapewnia, że oferta ruchów i gestów będzie w przyszłości bardzo bogata i umożliwi komfortową wielozadaniowość. „Rękawiczka” wygląda na dosyć wygodną formę sterowania, a ma umożliwić też nieinwazyjne działanie przy codziennych czynnościach. Przy okazji: lubujący się w gestykulacji podczas rozmów będą chyba musieli opanować odruchy, chyba że zaprogramują te rzadziej stosowane w codziennych sytuacjach. Czujniki takie jak żyroskop i akcelerometr będą zamontowane w obrębie nadgarstka – to ma ograniczyć mieszanie się z typowymi ruchami rąk, nie aktywując systemu w ich trakcie.

Taka technologia tłumaczy dziwny kształt gadżetu. Naciągnięta na palec i ubrana wokół nadgarstka wraz z odpowiednim zgięciem ręki ma sprawić, że zestaw nie pomyli i nie przeszkodzi w używaniu ręki w normalnym życiu. Gesty pozwolą obsługiwać domowy sprzęt, np. komputer, telewizor, czy hub powiązany z domowymi gadżetami Internetu Rzeczy. Odpowiednią pozycję ręki zbadano na wszelkie sposoby i wynalazcy doszli do wniosku, że jest ona na tyle mało użytkowana na co dzień, że będzie idealnie współpracować z elektroniką. Innym zabezpieczeniem ma być bliskość rękawiczki z urządzeniami do ich obsługi, chodzi o aktywację przy pomocy zbliżeniowego modułu NFC.

Obecny prototyp potrafi działać przez 9 godzin na jednym ładowaniu, czyli spokojnie powinien wystarczyć na cały dzień zabawy. System ma dokładność aż 98% w wykrywaniu gestów, a posiada ich na razie sześć. Z czasem będzie potrafił rozpoznawać ich dużo więcej. Musi, gdyż tak mała ich liczba nie wystarczy do obsługi systemów. Przyda się do podstawowych komend aktywacji niektórych funkcji, ale nie poradzi sobie z bardziej skomplikowanym sterowaniem. Wersja produkcyjna przewidziana jest na 2015 rok, więc do tego czasu projekt powinien otrzymać większe wsparcie. Na razie wygląda słabiej niż opaska Myo, dla której znajdowane są już konkretne zastosowania (ta oparta jest na precyzyjnych odczytach ruchów mięśni). Możliwości sprzętu zostaną zaprezentowane na targach Mobile World Congress 2014.

źródło: Fujitsu.com