Smartfon jest z nami już dłuższy czas. Interfejs obsługi specjalnie się nie zmienił. Dotykowy ekran zyskuje co pewien czas ulepszenia czułości, a te ostatnie pozwalają nawet na rozpoznawanie siły nacisku. Generalnie jednak kontrola pozostaje niezmienna. Czasami niezależni twórcy próbują zaproponować swoje rozwiązania. O kilka propozycjach na blogu pisałem. Z każdą ciekawą chętnie się zapoznaję, a wpadła mi przed oczy technologia FingerIO – sterowanie na zasadzie sonaru.

FingerIO działa na zmodyfikowanym smartwatchu (z drugim mikrofonikiem).
FingerIO działa na zmodyfikowanym smartwatchu (z drugim mikrofonikiem).

Naukowcy z University of Washington próbują wdrożyć system nawigowania nasłuchowego. Wciąż w użyciu jest palec, ale wcale nie musi dotykać wyświetlacza. Autorzy projektują model dla obu dzisiejszych typów urządzeń mobilnych: smartfona, ale i smartwatcha. Zwłaszcza ten drugi może skorzystać, gdyż jego ekranik jest naprawdę maleńki. „Sonar” korzysta z głośniczków sprzętu, więc możliwe jest nieinwazyjne poszerzenie możliwości sterowania (zegarkom można poszerzyć pole manewru).

Przykładowe pokazy możliwości nie są może przekonujące, gdyż odczyt jest z pewnym opóźnieniem, ale obiecane są poprawy i wsparcie gestami. Chodzi o to, by pewne czynności można było wykonywać nawet bez wyjmowania telefonu z kieszeni. Ruch palca jest rozpoznawany na blacie w pobliżu smartfona lub też w powietrzu (w tym przypadku w opcji dla inteligentnego zegarka). Naręczny ekranik z gestami i szybką obsługą jest dostępny już w wielu modelach, więc dodawanie mu technologii FingerIO musi oferować konkrety. Na razie prototypy prezentują swoje możliwości. Wydaje się, że usprawniony odczyt, tj. finalna wersja rozwiązania, mogłaby zaproponować jakieś przydatne elementy obsługi smartwatcha.

FingerIO smartfon

Inną przeszkodą dzisiejszych smart zegarków jest pojedynczy modulik mikrofoniku. Wymagane w technologii są dwa (większość smartfonów je ma), więc pomysłodawcy musieliby też liczyć na kolejne generacje inteligentnych zegarków z podwójnym nasłuchem. Dokładność lokalizacji palca wynosi 8 mm, więc nie jest idealnie, ale do odczytu gestów (machnięcia) powinno wystarczyć. Gdzie można to zastosować? Obsługa odtwarzacza muzycznego, pisanie palcem w powietrzu zamiast trafiania palcem w mini klawiaturkę w zegarku. W powiązanych wpisach wrzuciłem konkurencyjne rozwiązanie, w którym mowa o rozpoznawaniu kąta przyłożenia palca do ekranu zegarka (to również propozycja usprawnienia sterowania w mniejszym urządzonku).

Demonstracja FingerIO ma zostać przedstawiona na konferencji CHI 2016 w Kalifornii. Pierwsze efekty widać już na załączonym materiale video:

źródło: FingerIO