Dot Watch – smartwatch z Braillem gotowy

22 Lut 2017

W 2015 roku pisałem na blogu o bardzo ciekawym „smartwatchu” dla osób niewidomych. Dot Watch to projekt z dynamicznymi wypustkami, które pozwalają na odczytywanie wiadomości w jezyku Braille’a bezpośrednio na ekraniku zegarka. Koreański producent nieco spóźniał się z realizacją swojego oryginalnego rozwiązania, ale w końcu nadszedł czas rozsyłki pierwszych jednostek. Przez kilka lat model przechodził pewne zmiany konstrukcyjne oraz wizualne. Jego finalny design przypomina klasyczny naręczny zegarek, ale za wiele współnego z nim nie ma.

Dot Watch

Start-up skupił się na niewidomych użytkownikach, dając im szansę na komunikację przez smartwatch. Mechanizm z „kropkami” nie jest duży, ale wystarczający, by przekazywać informacje. Prototypowy Dot Watch cierpiał na szybką zużywalność głównego panelu oraz produkcją „matryc” i prawdopodobnie to było problemem aż trzy letniej obsuwy. Jednak teraz  – w 2017 roku – firma planuje sprzedaż aż 100 tysiecy sztuk na całym świecie. Takiego gadżetu na rynku jeszcze nie było, więc jest szansa na zainteresowanie sporej grupy potencjalnych klientów.

Do tej pory rozwiązania dla niewidomych opierały się na wsparciu audio, natomiast przekaz informacji przez Braille’a był dotąd w sferze marzeń. Od lat widzę projekty smartfonów z inteligentnymi wypustkami zamiast wyświetlacza, ale na razie technologie nie docierają do potrzebujących. Smart zegarek jest o tyle wygodny, że zawsze na nadgarstku. Z mniejszym polem do odczuwania alfabetu Braille’a, ale komfortowym modułem. Na tarczy zmieszczono dwa zestawy po cześć wypustek, które razem tworzą do czterech znaków naraz. Konstrukcja ma pozwalać na szybkość zmian na poziomie 1-100 na sekundę.

Dot Watch

Dodajmy do tego dwa przyciski do szybkich odpowiedzi i mamy pewnego rodzaju noszony na ręce komunikator. Dot Watch jest dopiero pierwszym krokiem do stworzenia naprawdę funkcjonalnej odmiany, skierowanej na początek na rynki rozwijające się. W planach są nowe warianty gadżetu, np. mniejszy Dot Mini, ale i tabliczka przypominając tablet. Dot Pad będzie przygotowywany wspólnie z Google (oby bez Braille’owych reklam :P) i zapowiedziany na przyszły rok. Ta wersja będzie o wiele bardziej zaawansowana, ponieważ pozwoli na odczyt kształtów i obrazów, co umożliwi samodzielną naukę, np. matematyki.

Dot Watch ma dotrzeć do pierwszy odbiorców już w przyszłym miesiącu.

źródło: Dot

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *