Cinera – IMAX przed twarzą

21 Sie 2017

W zestawieniu crowdfundingowych projektów zeszłego tygodnia przedstawiłem gogle Cinera – w krótkim opisie i z lekkim przymrużeniem oka. Wszystko z uwagi na pierwsze wrażenie. Charakterystyka gadżetu powoduje, że ciężko poważnie oceniać spore pudełko wielkości projektora, które mocujemy na głowie. Dopiero dalsze informacje zwracają uwagę po raz kolejny, każąc jeszcze raz zweryfikować ocenę całości. Słyszeliście u ubieralnym kinie domowym w formacie IMAXa?

Cinera

Mam w domu tej wielkości projektor 😉 Że też to wszystko jest się w stanie utrzymać na głowie. Chyba wiem dlaczego powstał wysięgnik…

No właśnie, a to jedna z najważniejszych funkcji sprzętu. Cinera to wariant gogli, ale nie do VR. Ma jednak podobne przeznaczenie, przynajmniej od strony odtwarzania materiałów video. Zwykłe gogle też to potrafią, dając wrażenie większego ekranu (odległość sprawia, że czujemy się jak przed ekranem kinowym). Wadą typowych gogli do wirtualnej rzeczywistości jest słaba jakość obrazu. Rozdzielczości do gry się nadają, ale już oglądanie filmów męczy. Cinera proponuje podwójne 2.5K, a to już spora różnica.

Niestety wciąż z urządzenia może korzystać tylko jedna osoba, a to psuje kinowy efekt (zwykle oglądamy filmy w większym gronie). Lepiej sprawdzi się to w małych pomieszczeniach, gdzie nie mamy miejsca na porządnej wielkości ekran. Cinera dostarcza efekty IMAXa z własnej kanapy (to określenia producenta). Do tego odpowiedniej jakości dźwięk. Mamy poczuć wrażenia jak z wielkiej sali. Oczywiście format nie jest ograniczony wyłącznie do filmów. Można tak też pograć na konsolach. Rozwiązanie jest jednak na tyle duże, że dodano do niego stojak z uchwytem. Właśnie ten komicznie wyglądający element powoduje, że ciężko nie uśmiechnąć się przy pierwszym kontakcie z tym zestawem.

Cinera jest jednak chyba na tyle efektowna, że prototyp doczeka się finalnej wersji. Wszystko dzięki udanej kampanii na Kickstarterze. Crowdfunding zweryfikował wszystko i dał autorom zastrzyk środków na dopracowanie hardware’u. Liczę, że przede wszystkim uda się go nieco zmniejszyć. W środku nie będzie takiej potrzeby, ponieważ otrzymujemy 5K, 4 razy ostrzejszy obraz niż w obecnych headsetach oraz system Android. Podwójny wyświetlacz umożliwia zastosowanie efektów 3D (standardu mało ostatnio lubianego, ale może w goglach uda mu się odżyć). Myślicie , że taki rodzaj kina domowego wyprze tradycyjne telewizory lub projektory?

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *