Blocks – modułowy smartwatch tuż-tuż

8 Cze 2016

To chyba już czwarty mój wpis na temat modułowego smartwatcha Blocks. Co ciekawe, gadżetu, który jeszcze nie zadebiutował. Zawsze przy tak długim oczekiwaniu tłumaczę sobie, że lepiej poczekać na dopracowany wyrób niż dostać źle przygotowany gadżet. Twórcy Blocks też są cierpliwi. Akurat mają tutaj swobodę. Są praktycznie jedynym przedstawicielem, który zajął się na poważnie zaprojektowaniem składanego z inteligentnych części zegarka.

Blocks smartwatch

Smart paski dla Pebble są jedyną konkurencją jaka przychodzi mi na myśl. Zresztą, projekt Blocks bazuje na podobnej konstrukcji, tyle, że pasek składa się z modułów. Nie z jednej dodatkowej opcji, a szansy na stworzenie własnej wersji smartwatcha. O naręcznym sprzęciku pisałem wiele razy, więc nie będę poświęcał kolejnego wpisu na przypominanie jego podejścia. Wciąż jest dokładnie takie same. Najistotniejszą informacją na dziś jest ta, że już naprawdę blisko.

Sporo prototypów temu wielu z nas było sceptycznych, ale teraz Blocks przyciąga jeszcze bardziej. Tylko doczekać się nie można, bo ciągle trwały prace. Dobrze, że chociaż co pewien czas pojawiają się jakieś nowe zapowiedzi. Smartwatch jest już dostępny w fazie pre-orderów, a i króciutki video-teaser się pojawił. Przez kilka miesięcy nie zaglądałem na stronę autorów projektu Blocks, więc cieszy każdy news. Newsletter pozwolił przyjrzeć się bliżej wykończeniu.

To jedyna grafika pokazująca oprogramowanie dla Blocks. Foto z kampanii na Kickstarterze.

To jedyna grafika pokazująca oprogramowanie dla Blocks. Foto z kampanii na Kickstarterze.

Okrągły smartwatch będzie wyglądał legancko. Koperta ze stali nierdzewnej. Odporność na wodę. Łatwo i intuicyjnie doczepiane moduły. Gdzie znalazłbym jakąś wadę? Chyba z oprogramowaniu. Od strony hardware’u jest bardzo ciekawie i pewnie będzie tylko lepiej, gdyż każdy kolejny fragment może dodać zegarkowi funkcjonalności. Soft to z kolei ważne dopełnienie, którego lekceważyć nie wolno. Chciałbym widzieć tutaj system Android Wear, ale nie ma się co łudzić.

Za 330$ mamy w komplecie Blocks cztery moduły. Kolejne są wyceniane na minimum 35$, a pewnie ich koszt jest zależny od odmiany. Warto też dopisać, że w środku wykorzystano Snapdragona 2100 Wear, a sam ekranik AMOLED ma wysoką rozdzielczość 400 x 400. Kompatybilność z iOS i Androidem to wręcz pewnik. Tylko ten soft… Co zaoferuje Android Marshmallow? Wiedzą głównie programiści, a jedyny podgląd daje powyższa grafika z Kickstartera, gdzie zegarek zebrał niezłą sumkę na realizację. Open-sourcowy charakter przyciągnął 1500 developerów, ale ciężko ocenić ilu z nich faktycznie przygotuje apki na start. Właśnie mobilne programy są tutaj bardzo ważne, a o nich na razie malutko. W czwartek uzupełniona ma być sekcja z informacji prasowymi, więc może pojawi się więcej konkretów na ten temat.

źródło: blocks.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *