Ambiotherm

Odkąd rzeczywistość wirtualna dotarła na rynek, producenci peryferiów starają się usprawnić gogle tak, by coraz wierniej symulowały sztuczne warunki. Pisałem już na blogu i kilku ciekawych projektach, m.in. stymulatorze ruchu w słuchawkach, modułach zapachowych, czy haptycznych rękawicach. Było nawet kilka zabawek dla dorosłych. Wszystkie one próbują dodać wrażeń, byśmynie zanurzali się wyłącznie w sferycznym otoczeniu, a zaczynali czuć go wieloma zmysłami. Czas na kolejny dodatek rodem z sal kinowych 5D.

Ambiotherm to przystawka do gogli VR, która ma imitować warunki pogodowe, czyli angażować odczucia kojarzone z aurą. W kinach 5D takie elementy są na porządku dziennym. Są nawet jednymi z ważniejszych, bo przenoszą nas nieco wierniej w symulowane środowisko. A to jakaś bryza, podmuch, zmiany temperatury – wszystko kierowane w naszą stronę. Ambiotherm jest symulatorem o podobnych właściwościach, ale zintegrowany z treściami VR, gdzie imitowanie warunków wydaje się nieco trudniejsze. Wszystko z powodu sferycznego formatu.

Ambiotherm

Materiały 360 stopni są bardziej dynamiczne, tj. generują o wiele obszerniejszy widok. Jak tu dodać oddawanie klimatu pogodowego? Ambiotherm proponuje ruchomy mechanizm, który montowany jest przed twarzą. Zestaw z goglami wygląda nadgabarytowo (część rozwiązania zmieszczono jeszcze z tyłu głowy) i dosyć zabawnie, ale liczy się to co wewnątrz, a nie na zewnątrz. Autorzy wierzą, że niebawem generatory VR nie będą już tylko wyświetlaczami materiałów sferycznych, a kompleksowymi sumulatorami wirtualnej rzeczywistości. Nie zdziwiłbym się, gdyby tak właśnie było. Peryferiów jest już naprawdę sporo.

Z przodu Ambiotherm zamontowano dwa wentylatorki (Wind Simulation Module), które mają być odpowiedzialne za imitowanie wiatru lub też odczucia poruszania się z daną prędkością. Przydałby się jeszcze jeden mniejszy wiatraczek nad goglami. Z tyłu z kolei jest generator temperatury (Ambient Temperature Module). Razem postarają się wpływać na odbiór sztucznych warunków, dodając efekty. Na załączonym filmiku widać gadżet w akcji. Pokazano w nim kilka proponowannych symulacji. Wyobrażacie sobie klimatyczny survival horror z dodatkowymi efektami? Projekt został połączony z goglami Gear VR od Samsunga.

źródło: cutecenter.nus.edu.sg