Ambiotherm – poczuj wiatr we włosach

21 Lut 2017

Ambiotherm

Odkąd rzeczywistość wirtualna dotarła na rynek, producenci peryferiów starają się usprawnić gogle tak, by coraz wierniej symulowały sztuczne warunki. Pisałem już na blogu i kilku ciekawych projektach, m.in. stymulatorze ruchu w słuchawkach, modułach zapachowych, czy haptycznych rękawicach. Było nawet kilka zabawek dla dorosłych. Wszystkie one próbują dodać wrażeń, byśmynie zanurzali się wyłącznie w sferycznym otoczeniu, a zaczynali czuć go wieloma zmysłami. Czas na kolejny dodatek rodem z sal kinowych 5D.

Ambiotherm to przystawka do gogli VR, która ma imitować warunki pogodowe, czyli angażować odczucia kojarzone z aurą. W kinach 5D takie elementy są na porządku dziennym. Są nawet jednymi z ważniejszych, bo przenoszą nas nieco wierniej w symulowane środowisko. A to jakaś bryza, podmuch, zmiany temperatury – wszystko kierowane w naszą stronę. Ambiotherm jest symulatorem o podobnych właściwościach, ale zintegrowany z treściami VR, gdzie imitowanie warunków wydaje się nieco trudniejsze. Wszystko z powodu sferycznego formatu.

Ambiotherm

Materiały 360 stopni są bardziej dynamiczne, tj. generują o wiele obszerniejszy widok. Jak tu dodać oddawanie klimatu pogodowego? Ambiotherm proponuje ruchomy mechanizm, który montowany jest przed twarzą. Zestaw z goglami wygląda nadgabarytowo (część rozwiązania zmieszczono jeszcze z tyłu głowy) i dosyć zabawnie, ale liczy się to co wewnątrz, a nie na zewnątrz. Autorzy wierzą, że niebawem generatory VR nie będą już tylko wyświetlaczami materiałów sferycznych, a kompleksowymi sumulatorami wirtualnej rzeczywistości. Nie zdziwiłbym się, gdyby tak właśnie było. Peryferiów jest już naprawdę sporo.

Z przodu Ambiotherm zamontowano dwa wentylatorki (Wind Simulation Module), które mają być odpowiedzialne za imitowanie wiatru lub też odczucia poruszania się z daną prędkością. Przydałby się jeszcze jeden mniejszy wiatraczek nad goglami. Z tyłu z kolei jest generator temperatury (Ambient Temperature Module). Razem postarają się wpływać na odbiór sztucznych warunków, dodając efekty. Na załączonym filmiku widać gadżet w akcji. Pokazano w nim kilka proponowannych symulacji. Wyobrażacie sobie klimatyczny survival horror z dodatkowymi efektami? Projekt został połączony z goglami Gear VR od Samsunga.

źródło: cutecenter.nus.edu.sg

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *