Zera Food Recycler – domowy kompostownik

24 Sty 2017

Smart dom to nie tylko taki z automatyką i siecią powiązanych systemów. Uważam, że każde rozwiązanie, które poprawi funkcjonowanie w mieszkaniu i jest projektem nowoczesnego podejścia, można określić inteligentnym. Pisałem już na blogu o inteligentnych śmietnikach, ale te oferują maksymalnie segregację odpadów nieorganicznych. A co z tymi organicznymi? Te również można przerobić i to już we własnym domu. Trzeba jednak pomyśleć o kompostowniku – oczywiście w wersji smart. Zera Food Recycler to wynalazek pozwalający na szybszą przeróbkę resztek organicznych.

Zera Food Recycler

Podobne rozwiązania są już stosowane, ale kompostownik stoi zwykle na zewnątrz i cały proces trwa bardzo długo. „Śmietnik” Zera Food Recycler to elegancka alternatywa, a do tego z szybszym działaniem. Trzeba też zaznaczyć, że sprzęt uwzględnia też o wiele więcej materiałów, m.in. mięso i do tego nie przyciąga robactwa i szkodników. Cały mechanizm zamknięty jest w stylowej obudowie, która pasuje do kuchennych wnętrz. Urządzenie zostało zaprojektowane dzięki inkubatorowi innowacyjnych rozwiązań WLabs od Whirlpool Corporation, które wspiera nowoczesnej rozwiązania. Za takie uznano domowy smart kompostownik.

System rozpoczyna działanie od umieszczenia specjalnego wkładu do głównego pojemnika. Ten zawiera odpowiednie składniki wpływające na działanie kompostownika. Rozkłada warzywa, mięso, resztki organiczne z posiłków (oprócz kości i pestek) w specjalnych cyklach. Do tego zatrzymuje wszelkie nieprzyjemne zapachy przez filtry. Wiadomo o jakich zapaszkach mówimy. Potraficie sobie wyobrazić dawno nie wyrzucane śmieci. Zera Food Recycler wszystko jeszcze sieka, miksuje, napowietrza i ogrzewa, sprzyjając przeróbce. Po 24 godzinach otrzymujemy coś w rodzaju bogate w składniki odżywcze gleby, np. do posypania w ogródku.

Zera Food Recycler

Wszystko wygląda przyjemnie, ale trzeba regularnie wymieniać wkłady, kupować filtry i usuwać kompost. Inteligentny sprzęt AGD (bo chyba do takiego można go zaliczyć) posiada również swoją aplikację. Dzisiaj bez łączności ze smartfonem nic już nie powstaje. Po co? Głównie do monitoringu sytuacji (akurat nikt raczej nie chce zaglądać i czuć efektów działania), ale i alertów z powiadomieniami na temat wymiany filtrów i innych elementów. Największa wada? Niewątpliwie cena. Zera Food Recycler ma kosztować 1199 dolarów. Można spróbować zamówić kompostownik taniej (999$) w kampanii na Indiegogo, gdzie projekt poszukuje wsparcia finansowego. Prezentuje tam też swoje możliwości (prototyp można było zobaczyć również na styczniowych targach CES 2017 w Las Vegas).

źródło: Indiegogo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *