Flagowe Sony Xperia XZ1 i XZ1 Compact

7 Wrz 2017

 

Sony dosyć regularnie przywozi na targi IFA 2017 swoje flagowe smartfony. To tutaj odsłania nowe modele. W tym roku do Berlina przywieziono warianty Xperia XZ1 i Xperia XZ1 Compact. Może nie wnoszą nic wielkiego względem poprzednich urządzeń, ale oferta jest w zasadzie wystarczająca (jak na tę klasę sprzętu). To nie najbardziej high-endowe jednostki, bo te muszą dziś sprostać konkretnym wymaganiom i nowym trendom, jednak oferujące aktualne specyfikacje i kilka rozwiązań, których konkurenci wciąż nie posiadają.

Sony Xperia XZ1 i XZ1 Compact

Xperia XZ1 i XZ1 Compact to bezpośredni następcy zeszłorocznych Xperia XZ i X Compact. Od razu duet, ponieważ taki typ strategii jest chyba najlepszy (stosuje go mnóstwo marek). Większy i mniejszy smartfon, który zapożyczył kilka funkcji z topowej Xperia XZ Premium (debiutującej na marcowych Mobile World Congress). Jest wiele podobieństw między XZ1 i XZ Premium. Znajdziemy w nich Snapdragona 835 i 4 GB RAM, a także 19-megapikselowe aparaty główne z mechanizmami samego Sony. Wszystkie z tych telefonów pracują też na najnowszym Androidzie 8.0 Oreo. Nie zabraknie wodoodpornej obudowy (certyfikat IP68), ale po sieci krążą informacje, że japońska firma odradza zanurzanie (dlaczego?). Wciąż jest port audio jack 3,5 mm (obok USB-C). 32 (Compact) lub 64 GB wewnętrznej pamięci można rozszerzyć o karty microSD.

Sony Xperia XZ1 posiadają też ultra szybką kamerkę z trybem slow-motion 960 klatek na sekundę. Dodano 5-osiową stabilizację obrazu. Nowinką dla aparatu jest aplikacja 3D Creator, pozwalająca skanować obiekty w trójwymiarze (w 180 lub 360 stopniach) w ciągu niespełna minuty. Oczywiście z możliwością szybkiego wrzucania takich prac do sieci, m.in. własnych twarzy. Obiekty te można szybko wydrukować w specjalnych drukarkach 3D. Frontowe kamerki będą nieco inne, ale w obu przypadkach dobre do selfie. Większa XZ1 otrzyma 13-megapiselowca z 22-mm, szerokim polem widzenia, natomiast mniejsza XZ1 Compact – 8-mpx z 18 mm (też szerokim kątem).

Sony Xperia XZ1 i XZ1 Compact

Design Xperii XZ1 jest bardzo podobny do pozostałych smartfonów Sony. Producent oferuje prawie bezramkową konstrukcję, choć daleką od współczesnych możliwości, które wprowadzają głównie azjatyccy giganci. Nie wiem czy nie za bardzo się z tym spieszą (za krótki czas testowania). Oba telefonu są w zasadzie identyczne. Największą różnicą jest wielkość. XZ1 ma 5.2-calowy, a XZ1 Compact 4.6-calowy wyświetlacz. Ten pierwszy w Full HD (1080p), a drugi 720p. Pod tym względem ekran oferuje mniejsze rozdzielczości niż większość tegorocznych smartfonów, ale nadal z HDR. Kompaktowa jednostka może być przyciągająca z uwagi na gabaryty i wnętrzności. Mało jest topowych smartfonów (jeśli chodzi o podzespoły) w opcji poniżej 5 cali. Wciąż skaner linii papilarnych będzie wbudowany w przycisk power, ale z tego co udało mi się dowiedzieć, nie będzie to funkcja dostępna na wszystkich rynkach.

Sony wycenia model Xperia XZ1 na ok. 700, a Xperia XZ1 Compact 600 dolarów.

źródło: Sony

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *