O inteligentnych systemach do żaluzji i rolet pisałem wiele razy. Nic nie szkodzi jednak, by przedstawić kolejny projekt z tego segmentu, tym bardziej, że wygląda na ciekawy. Xiaomi jest jedną z tych marek, która rozbudowuje ofertę w każdym kierunku. Bardzo wiele wynalazków wrzuca do crowdfundingu, gdzie potem udaje się je wprowadzić na rynek z finansowania fundatorów. To bezpieczniejsza droga dla niszowych gadżetów. Moduł do sterowania kurtynami za taki trzeba uznać. Xiaomi Aqara Smart Curtain to rozwiązanie z pełną automatyką. To 81. produkt platformy MIJIA.

Xiaomi Aqara Smart curtain

Chińska firma rozbudowuje swoją platformę Mi Home o możliwie wiele elementów. Tym razem Xiaomi eksperymentuje z systemem sterowania roletami. Mechanizm pozwala na sterowanie różnego typu zasłonami. Raczej w większości rozsuwanymi. Pozwala na zdalną kontrolę, czyli obsługę na odległość, np. przez smartfon. To wygoda, ponieważ możemy wysłać sygnał z drugiego końca pokoju. O wiele ciekawiej wygląda jednak integracja ze smart siecią. Xiaomi łączy moduł Aqara ze swoim systemem Mi poprzez protokół ZigBee. Niestety nieco ograniczy to kompatybilność z innymi standardami, ale producent zadbał o zestaw własnych elementów przydatnych do budowania akcji.

Jest i opcja obsługi bezpośredniej, czyli panel na zasłonach, ale inteligentny dom to przede wszystkim automatyka. Na smartfonie można ustawić konkretne godziny odsuwania/zasuwania rolet. Jest również współpraca z czujnikami Mi home sensor, reagującymi na ruch. Dzięki temu działanie można powiązać z detekcją ruchu w konkretnym miejscu. Spokojnie można wdrożyć również funkcjonowanie w oparciu o wskaźniki temperatury lub pory dnia. W komplecie Mi Home jest już sporo modułów, więc nie powinno być problemu z dobraniem automatyki pod indywidualne potrzeby.

Zaletą Aqara Smart Curtain jest niewysoka cena, bo w przeliczeniu na dolary ok. 145. Wadą brak szerszej kompatybilności z platformami i standardami, pozwalającymi na więcej opcji. Wydaje mi się, że wszystko działać będzie najlepiej w obrębie ekosystemu Mi Home. To oznacza, że system jest kierowany raczej do odbiorców z Azji. Można jednak stosunkowo niedrogo skompletować większość elementów smart domu od Xiaomi i zainstalować we własnym mieszkaniu.

źródło: Mi