VRidge Android

Największą różnicą między goglami VR podpinanych do jednostek komputerowych lub konsol, a adapterami do smartfonów to dostęp do treści. Bardziej stacjonarne odmiany łączymy przewodowo i możemy grać w tytuły na PC. W goglach, gdzie ekranem jest wkładany do adaptera smartfon jest inaczej. Pobawimy się tylko tym co znajdziemy w sklepiku Google Play lub AppStore. To istotna różnica, gdyż telefony nie mają tak silnych podzespołów, by grać w tytuły bardziej zaawansowane. Oculus Rift i HTC Vive są przez to o wiele ciekawszych propozycjami niż np. zestaw Gear VR od Samsunga z umieszczonym wewnątrz smartfonem.

Problem można jednak obejść. Sytuację chce zmienić oprogramowanie zwane VRidge. Jest całkiem prostym sposobem na przeniesienie potężniejszych gier, ale z wykorzystaniem smartfona i kartonowych gogli VR (lub wszystkich lepszych, które jako wyświetlacz używają smartfona z Androidem <iPhone w przygotowaniu>). Jest to jeszcze projekt w fazie beta, ale już teraz umożliwia sprawdzenie działania ulubionych gier na dosyć tanim zestawie VR (Cardboard + smartfon z minimum Andkiem 5.0 Lollipop). Być może nie zyskamy takiej jakości jak w drogim komplecie z Oculusem lub Vive od HTC, ale niemal domowymi metodami sprawdzimy w działaniu grę w podobnym formacie na własnym smartfonie.

VRidge app

Właśnie dlatego warto mieć u siebie jakiś tani model adaptera do smartfona, by testować propozycje VR na telefonie. Warto zaopatrzyć się w odmianę z gumką na głowę. Jakiś czas temu przygotowałem zestawienie odmian Cardboardów do smartfonów, ale propozycji jest znacznie więcej. Wystarczy przejrzeć aukcje i wybrać wygodne gogle VR do smartfona. Aplikacja VRidge działa w bardzo prosty sposób. Na poniższym video pokazana jest krótka instrukcja obsługi. Instalujemy apkę na Androidzie i PC, zakładamy konto na VRidge i możemy odpalić grę z naszego HDD. Dochodzi do synchronizacji obrazu przez Wi-Fi, dzięki czemu możemy obracać głową i obserwować środowisko 3D w sferycznej wersji.

Jest to oczywiście po prostu streamowanie obrazu do naszych gogli. Największym problemem jest zgodność i kompatybilność gier. Nie wszystkie tytuły jeszcze współpracują. Prawdopodobnie (na pewno?) nie zastąpi to wersji na topowe gogle, ale pozwoli sprawdzić rodzaj sferycznej zabawy w niedrogim wydaniu. Ważną kwestią jest współpraca kursora myszki z niestatycznym ekranem (w strzelankach). Początkowo VRidge powstał tylko do emulowania funkcji Oculus Rift, ale kolejna aktualizacja dodała opcje dla gier kompatybilnych ze standardem Steam VR od Valve. Tych w tej kolekcji już trochę jest. Sporo demek do testowania. BTW: komp musi spełniać pewne wymagania (router Wi-Fi też), więc…

źródło: Google Play