Viveport M – HTC z mobilnym VR na smartfony

18 Paź 2016

Viveport MHTC dobrze wie, że mobilnych gogli VR nie wolno lekceważyć. Mimo, że technologie używane w smartfonowych adapterach VR nie są tak zaawansowane jak w Vive, to tajwański producent chce być obecny i w tej sekcji. W jaki sposób? Dając użytkownikom Androida dostęp do mobilnego Viveport, które da dostęp do gier VR oraz 360-stopniowych doświadczeń w przystosowanej do smartfonów formie. Viveport M pojawił się w beta wersji i na początek zostanie przetestowany w Chinach.

W zeszłym miesiącu HTC wystartowało z platformą Viveport dla gogli Vive, co pokazuje, że firma chce oferować oprogramowanie we własnym sklepiku. Mobilna wersja wspaniale to uzupełni. Trzeba pamiętać, że tytuły mogą być podobne, ale ich wersje pozwolą jedynie na zapoznanie się z uproszczonymi możliwościami pełnowartościowych gier i programów w VR. Nie muszą to być wyłącznie aplikacje wymagające gogli, a również dema prezentujące część doznań nawet bez adaptera na smartfon. Nawet teraz niektóre treści VR docierają do użytkowników w formacie przesuwania treści poruszanych smartfonem trzymanym w ręce. To o wiele słabsze odczuwanie VR, ale pozwalające je w ogóle sprawdzić.

Viveport M ma być hubem dla 360-stopniowego contentu. Być może jest to jakaś odpowiedź na nadchodzące Daydream od Google, które nie będzie może konkurencyjne możliwościami do Vive, ale dające mnóstwo zabawy potężnej bazie użytkowników smartfonów z Androidem. Do tego gogle Daydream View mają kosztować tylko 79$. HTC pomagało stworzyć smartfony Pixel, więc niewykluczone, że treści z Viveport M odpalimy na Daydreamach, gdzie do dyspozycji jest prosty kontroler do pełniejszej zabawy.

Sklepik Viveport M pozwoli dotrzeć do szerszego grona klientów i zainteresować ich produkcjami lepszej jakości. Może to też znak, że pora na poszerzenie oferty gogli HTC o odmianę dla smartfonów? Przykładowo, Oculus, największy rywal HTC ma tutaj pewną przewagę, ponieważ współpracuje z Samsungiem przy Gear VR, a więc jest obecne na rynku mobilnym. Może nie tak w pełni, ale ma furtkę i możliwości. HTC musi działać i wydaje się, że pomysł jest dobry. Nie mylmy tylko Viveport M do mobilne apki dla HTC Vive, która jest już obecna na iOS – pozwala na dostęp do pewnych powiadomień z telefonu, gdy na głowie mamy gogle HTC.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *