Problemy ze zdrowiem pojawiają się niespodziewanie, a to wszystko z powodu nieregularności badań. Gdybyśmy mieli blisko do lekarza, łatwiej byłoby dbać o prawidłową okresowość badań (chociaż znam takich, którzy mieszkają naprzeciwko placówek medycznych i nigdy do nich nie zaglądają). Badania będą niebawem dużo łatwiejsze, bo powstaje sporo rozwiązań angażujących smartfon i mobilne gadżety z nim współpracujące. Dosyć często prezentuje je na blogu (ostatnio pisałem o aplikacji HemaApp). Tym razem jeden z pierwszych projektów, który uwzględni gogle VR.

Viewi

Viewi to propozycja od Cambridge Consultants. Wzięli oni pod lupę problem z badaniem oczów, a konkretnie jaskry. Zanim przejdę do konkretów, spójrzmy na sytuację w Polsce. Już nawet nie chcę sprawdzać ile czasu się czeka oraz ile takie badania kosztują, ale już sam czas dojazdu można ograniczyć, gdy użyje się domowego rozwiązania. Projekt Viewi proponuje adapter VR, w których wkładamy smartfon (praktycznie identyczny do Cardboardów, które pozwalają nam na zabawę z virtual reality), ale zamiast rozrywki jest proste badanie oka.

Jaskrę będzie można zbadać we własnym domu (bez potrzeby stania w kolejkach, opłat, czy podróżowania do szpitala). Zakładamy na głowę gogle z własnym smartfonem, gdzie odetniemy się od świata w całkowitej ciemni, uruchamiamy specjalnie przygotowaną aplikację i reagujemy na polecenia (w zestawie jest prosty kontroler na Bluetooth do reakcji na instrukcje). Za każdym razem kiedy ekran błyśnie mamy potwierdzić to przyciskając przycisk. Każde badanie trwa ok. 5 minut na jedno oko, a wyniki można przesyłać do specjalisty (zakładając, że lekarz odbierze wyniki zdalnie).

Viewi wyceniono na ok. 27$, więc nie niedrogim rozwiązaniem na praktycznie każdy rynek, w tym te rozwijające się. Adapter VR to kolejny przykład projektów dla zdrowia, które kiedyś sprawią, że podstawowe urządzenia do badań znajdziemy we własnym mieszkaniu (obok całodobowych bransoletek z czujnikami, które będą pilnowały naszego stanu). Będziemy sami przeprowadzać proste testy i pilnować własnego zdrowia.

źródło: Cambridge Consultants via ubergizmo.com