UniCam720 – sferyczna kamerka z AI i 2 x 220 stopni

14 Lip 2017

UniCam720

Można już chyba śmiało stwierdzić, że sferyczne kamerki przyjęły się na rynku. Może jeszcze nie są nabywane w takiej liczbie jak tradycyjne, ale już zaakceptowane. Teraz czas na zwiększanie ich możliwości i poprawianie jakości. W tym roku pojawiło się sporo ciekawych modeli, ale wciąż jest miejsce na warianty z czymś więcej. UniCam720 chce zaoferować kilka nowości. Wciąż jednak bazując na sprawdzonych rozwiązaniach. To typowa kamerka 360, pozwalająca na rejestrację pełnej panoramy wokół nas.

Autorzy projektu przekonują, że będzie to pierwsza na świecie kamerka sferyczna z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji (AI). System ma wsparcie technologii Visual Identity Technology, która ma służyć do lokalizowania ruchu obiektów (od ludzi, przez zwierzęta, aż po samochody) ułatwiając nagrywanie i przesyłanie materiałów prosto do aplikacji. Smartfon posłuży oczywiście także do podglądu treści, szybkiego wrzucania do sieci oraz zdalnej kontroli. Tutaj do dyspozycji mają być różne tryby nagrywania (m.in. widok mini planety), czy VR. Filmiki można też obejrzeć „na płasko”.

UniCam720

Producent zmienił też parametry obiektywów. Dwa rybie oczka mają po 220° (stąd w nazwie 720 – tak jakby po dwa razy 360 w dwóch układach). Ma to poprawić imersję przez większy zakres obejmowania szerokokątnego ujęcia. Oba kadry są łączone w czasie rzeczywistym, tworząc bańkę o lepszych właściwościach obrazu. Proces ma być naprawdę bardzo szybki, co poprawi komfort korzystania z gadżetu. Kamerce wbudowano opcję dwustronnego audio, czyli możliwości wykorzystania sprzęciku do połączeń głosowych. To akurat raczej zbędne. Szkoda, że rozdzielczość obrazu to tylko 2K… Wielokrotnie powtarzałem, że potrzebne jest tu minimum 4K.

UniCam720° ma też być mocne od strony żywotności na jednym ładowaniu. 1900 mAh ma zapewnić nagrywanie przez 150 minut i być w gotowości przez 7,5h. Nie jest to może wyraźnie więcej niż u konkurentów, ale jednak. Sferyczne kamerki zużywają nieco więcej energii, więc Clever Dog zaproponowało automatyczne przełączanie systemu w tryb oszczędny. Oczywiście jest slocik na karty pamięci w formacie SD (do 128 GB). Propozycja pojawiła się na Indiegogo, gdzie poszukuje wsparcia finansowego. W crowdfundingu można kupić kamerkę nawet za 99$, ale trzeba się spieszyć.

źródło: Indiegogo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *