TwoEyes – kamerka 360 w 3D

17 Sty 2017

Kamerki sferyczne rozwijają się w niezłym tempie i konkurencja jest stosunkowo bogata. Wraz ze wsparciem znanych serwisów cała sekcja radzi sobie lepiej niż się spodziewałem. Sferyczne filmiki można wrzucać na YouTube czy do popularnych platform społecznościowych, a to zachęca do zainteresowania się takim rejestratorem. Rynek przyjął już pewien standard i parametry, ale nie znaczy to, że nagrywanie w 360 stopniach nie zaoferuje niczego więcej niż tylko poprawa jakości obrazu. TwoEyes to model stawiający na sferyczne 3D!

TwoEyes

Trójwymiar w sferycznych nagraniach nie jest unikatowy, ale nie znajdziemy w sklepach praktycznie żadnej tego typu kamerki. Większość (albo nawet wszystkie, a jest ich 1-2) starają się o realizację w crowdfundingu. TwoEyes obrało taką samą strategię, a to ze względu na jeszcze niepewne przyjęcie rozwiązania. Urządzenie to różni się od typowej kamerki 360 tym, że nagrywa czterema obiektywami 180-stopniowym zakresie i dlatego ma tak spore gabaryty. Według autorów ma to być pierwsze tego typu narzędzie na świecie.

Dzięki takiej konstrukcji mamy utrzymać efekt przypominający ludzkie postrzeganie obrazu. Oczywiście aż tak idealnie nie będzie, ale chodzi o głębie w sferycznym wydaniu. Najlepiej odczujemy to w goglach VR i jeśli headset dysponować będzie szerokim kątem widzenia to widok powinien być jeszcze efektowniejszy. To wszystko na razie bardziej na papierze, chociaż firma dysponuje już prototypami. Takimi, które pozwalają im na rozpoczęcie kampanii i zbiórkę funduszy. TwoEyes ma zapisywać obraz w 4K, co jest absolutnym minimum dla tak obszernych materiałów.

Kamerkę TwoEyes można będzie wykorzystać na dwa sposoby. Horyzontalnie nagra nam filmy w pełnej okazałości, czyli z 3D, natomiast w ujęciu wertykalnym skorzystamy z typowego nagrania 360 stopni (jak większość sprzętu). Nie zapomniano o obowiązkowej aplikacji mobilnej na smartfony z iOS lub Androidem, gdzie powędrują treści poprzez łączność Wi-Fi lub Bluetooth. Telefon można wsunąć do adapterów VR i obserwować nagrania w pełnej okazałości, czyli trybie VR. Naturalnie, pliki można na smartfonie przerzucić do przeróżnych serwisów. Na Kickstarterze znajdziemy kilka próbek nagrywanych kamerką TwoEyes, które można sobie sprawdzić na własnych goglach.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *