Toontastic 3D – do tworzenia animowanych historyjek

15 Sty 2017

Coraz mniej rodziców opowiada swoim dzieciom historyjki, które przeważnie wystarczy im poczytać, by uruchomić ich wyobraźnię. Skoro malcy chętniej przylepiają się do ekranów to może warto przygotować im adekwatne narzędzia? Parę lat temu jeden start-up zauważył, że dzieciaki bardzo lubią przygotowywać prezentacje. Wszystko z uwagi na możliwość wykorzystania różnych narzędzi i wpływ na animacje. Projekt Toontastic w świetne sposób angażował młode umysły, udostępniając im programik do tworzenia historyjek. Dwa lata temu firmę Launchpad Toys wykupił Google i właśnie udostępnił nową wersję Toontastic 3D.

Toontastic 3D

Aplikacja na iOS lub Androida ma być programem do budowania opowieści, w których można zbudować narrację, bohaterów i tło wydarzeń. Dla dzieci coś idealnego! Dzieci lubią takie mechanizmu, a jeśli zostaną one jeszcze przygotowane w przyjaznym dla nich interfejsie to całość można zakwalifikować do gier edukacyjnych. Nowy update to przede wszystkim przejście do trójwymiaru. Opcji jest oczywiście więcej, a właśnie 3D zainteresuje najbardziej. To spory skok jakościowy. Może nie jest to pełne 3D, ale postacie mają więcej głębi. Zarówno pierwszy i drugi plan są w trójwymiarowej odsłonie.

Animowanie historii jest jednak w środowisku dwuwymiarowym i to chyba akurat dobry krok, ponieważ liniowość będzie dla młodych umysłów bardziej zrozumiała. Jest prościej, a budowanie „aktów” jest bardziej intuicyjne. Toontastic to taki PowerPoint dla dzieciaków. Wszystkie mechanizmy są bardzo podobne i dlatego na początku napomknąłem o prezentacjach. Niektóre schematy użytkownicy mogą sobie wgrać z dostępnej bazy i je modyfikować, ale opowieści można przygotować też od podstaw. Dzieci mają bogatą wyobraźnię, więc można spodziewać się ciekawych efektów. Wszystko oczywiście w dotykowym modelu.

Toontastic 3D

Bohaterów można stworzyć palcem od zera. Nie będą tak idealne jak gotowe postacie, ale z pewnością ucieszą dzieci o wiele bardziej. Myślę, że projekt może nawet wdrożyć w podstawy programowania, ponieważ sekwencje mają tu podobny charakter. Pierwsza edycja Toontastic powiadała możliwość pobierania znanych środowisk, czyli licencjonowanych bohaterów kreskówek, a to jeszcze lepsza forma zachęcania do tworzenia bajek. Nie wiem czy ten sam model zastosowano w Toontastic 3D. Obok budowania scenariusza, dzieci mogą też nagrać głosową narracje. Opcji jest mnóstwo. Zainteresowanie aplikacją powinno być długie.

Autorzy przekonują, że chcieli by program przypominał zabawkę i tak też jest. W ogólnym zarysie jest to taki edytor video dla najmłodszych, w którym zastosowano bazę adekwatnych, interaktywnych narzędzi. Zaletą wykupienia firmy Launchpad Toys przez Google było udostępnienie „gry” za darmo (o ile nie zrobiono tego tylko po to, by zarabiać na dodatkach). Należy się też spodziewać, że sklepik będzie stale aktualizowany. Zarówno odnośnie zestawów, jak i efektów.

źródło: Google

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *