TomTom Spark 3 i Runner 3 zyskały kompas i opcję Route Exploration, czyli wyświetlanie tras na nadgarstku. Ułatwi orientację na zaplanowanych szlakach (także trasach  biegowych).

TomTom Spark 3TomTom odświeżył linię swoich modeli wearable. Targi IFA 2016 to dobra okazja na prezentację nowych wariantów, a w tym roku producent przygotował kilka urządzeń na raz. TomTom Spark 3 nie zmienił się bardzo, ale zyskał na tyle dużo funkcji, że stał się oficjalnym następcą poprzednich Sparków. Pisząc, że niewiele się zmieniło miałem na myśli design. Ten pozostał ten sam od pierwszego modelu.  TomTom Spark 3 jest jednak smuklejszy, a i paski podobno nieco wygodniejsze. Udało się poprawić komfort noszenia. Ma to znaczenie, ponieważ zegarek oferuje optyczne czujniki pracy serca i musi dobrze przylegać do nadgarstka.

Tracker zbiera odczyty cały dzień, więc wygoda noszenia ma dla ogólnego użytku ma naprawdę istotne znaczenie. Z elementów, które się nie zmieniło wymienię te najważniejsze. Nawigacja GPS, czujniki pracy serca oraz opcja odsłuchu ulubionej muzyki prosto z 3GB pamięci urządzenia – to trzy charakterystyczne cechy Sparka. Łatwo sparujemy go ze słuchawkami Bluetooth i zabierzemy na trening. Zbieranie danych z trasy to kolejna zaleta. Tym razem TomTom chce zaoferować odczyt prosto z wyświetlacza na ręce. Przyda się nowy kompas. Wraz z GPSem będzie można podglądać trasę z nadgarstka.

Producent umożliwia wgranie plików GPX, więc na jednej mapce zobaczymy dwa ślady. Ten prezentowany z satelitów oraz wyrysowany z GPX. Ma to nam ułatwić orientację i nie zbaczanie z zaplanowanej trasy. Przyda się na szlakach turystycznych, ale i w trakcie biegu po lasach. Producent specjalizuje się w systemach GPS, więc dodanie takiej funkcji jest logiczne. Ekranik zaprezentuje uproszczone wizualizacje Route Exploration, natomiast dokładniejsze zobaczymy na wyświetlaczu smartfona w apce TomTom MySports. Naręczna nawigacja ma wskazywać nasze położenie, a strzałka kompasu pomagać w orientacji.

TomTom Spark 3
Strzałeczka ma pokazywać azymut, ułatwiając orientację na trasie.

Bateria ma działać tyle samo co wcześniej, czyli 12-13 godzin z aktywnym GPS. Wyłączenie niektórych sensorów ma  nieco wydłużyć pracę akumulatorka. TomTom nie zapomniał też o różnych kolorach pasków, które lekko zmodyfikowano wizualnie. Jest sporo opcji personalizacji – jeśli ma ona dla was znaczenie. Z funkcji Route Exploration skorzysta też TomTom Runner 3. Dane można integrować ze sportowymi programami Strava, MapMyRun, czy Runkeeper, a to również ważne info (dużo użytkowników z nich korzysta). Najnowsze TomTomy trzeciej generacji nawiązują opcjami do wyspecjalizowanych możliwości producenta, a kojarzenie go z nawigacjami będzie jeszcze większe. Tym razem z nadgarstka.

Wciąż jest to również sprzęt do fintessu. Spark 3 powinien kontynuować większość opcji śledzenia aktywności, które znajdowaliśmy w poprzednikach. TomTom Spark 3 jest wodoodporny. Spark 3 będzie dostępny w czterech odmianach (tak jak poprzednio). Będą różnić się funkcjami oraz ceną. Od 129$ do aż 250$ za odmianę Cardio+ Music.

źródło: TomTom