Third Eye – koncepcja Google Glass z widokiem termowizyjnym

10 Sty 2015

Kilka dni temu pisałem o możliwości dodania widoku termowizyjnego do naszego smartfona. Jest kilka opcji tego typu: w obudowie Flir One, nowej przystawce podpinanej do portu telefonu Seek Thermal lub ostatnio też tej od tego pierwszego producenta. Gadżet bardzo pomocny, ale potrzebującym. To raczej narzędzie do konkretnego użytku, a bywa, że taki dodatkowy widok może przydać się podczas poruszania się w zadymieniu, silnej mgle, czy nawet polowań. Podałem te przykłady, w których wolne ręce są niezbędne (tzn. wolne od trzymania w nich smartfona). Najlepszym rozwiązaniem byłaby ubieralna przystawka. Może Google Glass? Ma wszystko czego trzeba, no prawie wszystko.

Jest wyświetlacz, jest kamerka, ale brakuje dodatkowego sensora termowizyjnego. Firma Round Concept proponuje swoją wizję, czyli doczepianego elementu do inteligentnych okularów Google. Third Eye miałby być dodatkowym modułem jeszcze bardziej rozszerzającym rzeczywistość. Już sam sprzęt w oryginalnej formie został przeznaczony do dodawania nam dodatkowej, cyfrowej warstwy, ułatwiającej nam poruszanie się po świecie. Są różne aplikacje wykorzystujące możliwości Augmented Reality, a projekt z warstwą termowizyjną dawałby kolejne opcje dla pomysłowych developerów. Urządzenie mogłoby się nadać w ratownictwie, eksploracji terenu, czy w trudnych warunkach (m.in. poszukiwaniach), a nawet na lotniskach (dla ochrony).

Projekt Third Eye to oczywiście propozycja (jeszcze niezrealizowana), mająca pokazać kolejne możliwości jakie mogłyby zaoferować inteligentne okulary. Jak zwykle zwracam uwagę na słaby czas pracy na jednym ładowaniu Google Glass, ale pewnie finalny model z Mountain View (o ile się pojawi) powinien w jakiś sposób rozwiązać ten problem. Inną kwestią jest niewielki ekranik przed okiem. Na razie sam moduł od Round Concept to prototyp, więc i realizacja raczej odległa w czasie. Chodzi jednak o sam pomysł – raczej do realizacji. Autorzy przytaczają przykład na czasie. Chcieliby walczyć np. z wirusem Ebola, a głównie z jego rozprzestrzenianiem się. Widząc osoby wskazujące na gorączkę, łatwiej byłoby przeprowadzać kontrole.

Gotowy model prezentował się na targach CES 2015 w Las Vegas. Nie wspominano jednak o jakichkolwiek datach lub cenach za produkt.

źródło: roundconcept.com via ubergizmo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *