#TechMix: zeszły tydzień w technologiach VOL. 41

19 Cze 2017

Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Pierwszy i drugi tydzień czerwca 2017. #TechMix VOL. 41

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcje z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z czternastu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w pierwszym i drugim tygodniu czerwca? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. 8GB RAM w smartfonie!

Pamiętam jak imponowało (i wciąż imponuje) 6 GB RAM w smartfonie. Powoli producenci, zwłaszcza chińscy, wprowadzają właśnie tyle pamięci podręcznej do swoich flagowych urządzeń. To wciąż nie jest jeszcze nawet standard, a już wynik ten został przebity. Nubia Z17 jest prawdopodobnie pierwszym modelem smartfona z Androidem, który otrzymał aż tyle giga pamięci.

2. Samsung z gęstszymi ekranami do VR

Ekrany w goglach muszą mieć wysoką rozdzielczość. Nawet 2K nie jest minimum. Przyszłe generacje muszą poprawią ich jakość, ponieważ pikseloza psuje imersję i męczy pobyt w wirtualnym środowisku. Samsung opracował wyświetlacze, które zaoferują 3,5 razy więcej pikseli niż obecne standardy. 3.5-calowe ekrany mają rozdzielczość 2024 x 2200 pikseli co daje gęstość 858 pikseli na cal! To dwa razy tyle ile mają HTC Vive i Oculus Rift. Koreański gigant zaproponuje też 90 Hz odświeżanie oraz 100 nitów jasności. Na Augmented World Expo 2017 pojawiały się też headsety w nowych, mniejszych gabarytach. Te wszystkie cechy przekazują jednoznacznie jak mogą wyglądać przyszłe generacje gogli VR.

swift playground robot3. Swift Playground z robotyką

Umiejętność programowania jest pożądana, ale wprowadzanie kodu musi być integrowane z innymi dyscyplinami. Apple ma dla dzieciaków ciekawe narzędzia Swift Playground, które teraz połączy z programowaniem robocików, dronów i instrumentów muzycznych. Zabawa z kodem ma być jeszcze fajniejsza, bo łącząca pożyteczne z rodzajem zabawek.

4. LEGO też!

LEGO znane jest z tego (rym), że lubi rozszerzać zasięg na wszelki możliwy sposób. Tym razem klocki łączy z programowaniem, czyli czymś zbliżonym do narzędzi Apple. Tutaj też ma być sporo zabawy, ale i nauki, czyli trafianie do najmłodszych w najlepszy możliwy sposób. Poniżej zwiastun ze styczniowych targów CES 2017 (pre-ordery już dostępne, premiera wkrótce):

 5. Skype jak Snap?

Nawet Skype kopiuje Snapchat. Takie czasy. Każdy komunikator stara się zaoferować opcje, które na rynku stają się popularne. Małpowanie rozwiązań konkurencji jest na porządku dziennym, więc i Microsoft nie może być pod tym względem w tyle. Klonem Stories będą w Skypie „Highlights”. Do tego odświeżenie layoutu!

6. Kolorowy e-papier

E-tusz ma pewne przewagi nad resztą technologii: jest energooszczędny, czytelny w ostrym słońcu i niedrogi w produkcji. Ma jedną, ale poważną wadę: to raczej monochromatyczny panel. Są próby dostarczenia odmian kolorowych, ale słabo to idzie. CLEARink twierdzi, że niebawem wkroczy na rynek z czymś spektakularnym! Pierwsze urządzenia z CLEARink Display ePaper Reflective mają trafić do sprzedaży w styczniu 2018.

 7. Quick Charge 4+

Alternatywą dla większych baterii, czyli pogrubiania nam urządzeń, są technologie szybkiego ładowania. Pojemności nie zwiększymy, ale przynajmniej proces ładowania jest krótszy. Qualcomm zaprezentował na początku czerwca kolejną generację swojego rowiązania. QUick Charge 4+ będzie oczywiście jeszcze szybsze w uzupełnianiu energii. Od 0 do 50% nawet w 15 minut! Pierwszym smartfonem z tymi ulepszeniami będzie wspomniana już wyżej Nubia Z17.


Technologiczne dane statystyczne:

 • 10 lat – Google Street View ma już dekadę
 • 70 miliardów – tyle dolarów zarobili developerzy aplikacji sklepiku AppStore (dzięki samym klientom)
 • 21 – tyle lat temu zadebiutowało w Polsce PlayStation (1 czerwca 1996)
 • 2500% – tak podskoczyły zyski Pokemon Company (głównie dzięki mobile)
 • 200 000 – to nagroda Google za odnajdowanie luk w systemie Android
 • 3% – takie wzrosty w sprzedaży smartfonów przewiduje w 2017 roku IDC (w 2016 było 2.5%). Przewidywane jest 1.52 miliarda sztuk. W 2018 wzrosty mają wejść nawet na poziom 4.5%

 • 25 minut – o tyle dłużej od mężczyzn śpią kobiety, mają też częściej REM | wg danych raportu Fitbit (4 miliardy przeanalizowanych nocy od 2010 roku)
 • 5.66% – po raz pierwszy udział Windows XP spadł poniżej 7% | wg NetMarketshare
 • 30 miliardów – tyle tranzystorów na 5 nanometrowym chipie zmieścił IBM
 • 16 milionów – tylu zarejestrowanych developerów ma Apple | wg WWDC 2017
 • 9.5% – Android 7.0 Nougat działa na tylu urządzeniach tej platformy
 • 86% – iOS 10 działa na tylu aktywnych urządzeniach Apple (96% użytkowników pozytywnie ocenia iOS 10) | wg Apple
 • 375 milionów – tyle aktywnych urządzeń Apple funkcjonuje obecnie na rynku | wg WWDC 2017
 • 27 milionów – tylu użytkowników ma już Apple Music
 • 180 miliardów – statystyki pobrań AppStore | wg WWDC 2017
 • 1 – miejsce Xiaomi w nowym rankingu sprzedaży wearable (wyprzedziło Apple i Fitbit). W Q1 ma 14.7% udziałów | wg IDC

 • 2 godziny – tyle trwać ma teraz proces sprawdzania aplikacji dodawanych do AppStore
 • 225 miliardów dolarów – tyle wynosić ma łączna wartość rynku VR w 2025 roku | wg Jessego Schella CEO Schell Games
 • 3000$ – kolejna bariera Bitcoina pokonana (wartość kryptowaluty)
 • 56 i 67% – udziały Panasonica jako lidera europejskiego rynku wzmocnionych odpowiednio tabletów i laptopów| wg VDC Research
 • 750 milionów – tyle pobrań ma już łącznie Pokemon Go
 • 70% – tyle aplikacji mobilnych wysyła dane do różnych serwisów (np. Google Analytics, Facebook Graph API, czy Crashlytics) | wg IMDEA Network Institute
 • 1 miliard – już tyle razy pobrano Gmaila ze sklepiku Google Play
 • 12.9% vs 83.4% – udziały w zyskach operacynych ze smartfonów Samsung (spadek z 21.9%) kontra Apple | Strategy Analytics

8. Microsoft Face Swap

Moda na aplikacje zamieniające twarze była kilka miesięcy temu, ale jeszcze nie przeminęła. Microsoft trochę późno, ale wydaje aplikację Face Swap, którą integruje ze swoją wyszukiwarką Bing. Programik po cichaczu wprowadziła sekcja Microsoft Garage. Kilka pierwszych krajów otrzymało dostęp do apki na Androida, natomiast wersja na iPhone’a pojawić ma się w przeciągu kilku tygodni. Czym różni się MS Face Swap od rywali? Możliwością dopracowania „przeszczepu”, by wyglądał lepiej (także w kwestiach otoczenia). Chyba zaangażowane tu będzie też widzenie komputerowe, rozwijane w laboratoriach Microsoft Research.

 9. Makieta iPhone’a 8

W każdym tygodniu pojawić się musi jakiś przeciek lub plotka o iPhonie ósmej generacji. Fani marki są podatni na wszelkie info tego typu. Jeśli plotki się potwierdzą to smartfon Apple przejdzie w końcu zauważalny redesign. Od trzech modeli wygląd urządzenia jest prawie niezmienny. Czas na odświeżenie. Redesign widoczny na poniższym filmiku został zaczerpnięty z zamówień w fabrykach, przecieków, ale i schematów.

10. Bezramkowy iPhone?

To oczywiście nie wszystkie wieści na temat iPhone’a nowej generacji! Serwis iDropNews przekonuje, że kolejny iPhone może mieć specjalną edycję X z całym frontem bez ramek (prawie bez ramek). Te informacje są już mniej wiarygodne, ale też krążą po sieci. Przy okazji z wizją dostosowanego iOS 11 na pokładzie.

11. Everybody’s Golf na iOS i Androida

Sony dobrze wie jaki sukces odniosło Nintendo wchodząc w sekcję gier mobilnych na smartfony. Plany na kolejne są zresztą bardzo ambitne. Sony nie pozostaje w tyle i też wyda swoje exclusive’y na platformy iOS oraz Androida. Pierwszym tytułem ma być dobrze znany z PlayStation Everybody’s Golf. To jednak giera odnosząca triumfy na rodzimym rynku, więc szykowane są też inne tytuły, m.in: Arc the Lad, Wild Arms, Disgaea, czy DASH!

 12. Monument Valley 2

W mini sekcji gier dorzucam też drugą część świetnego puzzlera – Monument Valley. Tytuł pojawił się w pierwszej połowie czerwca i pewnie szybko osiągnie jeszcze lepsze wyniki pobrań niż poprzednia wersja. Rozgrywka jest dokładnie taka sama i nie było tu potrzeba wielu zmian. Wystarczą kolejne poziomy. Monument Valley 2 jest już dostępne na iOS.


Ciekawsze premiery i/lub debiuty pierwszej połowy czerwca:


Nyko Gear VR

13. Pad Nyko do Gear VR

Nyko stale rozszerza ofertę akcesoriów dla graczy na możliwie wiele platform. Kolejną jaką dodał do swojego portfolio jest ta od gogli VR. Skonstruowano niewielki padzik do mobilnych gogli Gear VR Samsunga. To zwykły kontroler z przyciskami (nie kontroler ruchu), ale przydatny w wielu produkcjach i nawigacji w systemie. Co prawda jest już oficjalny dodatek od Samsunga z czujnikami ruchu, ale nie wyklucza to użycia takiego elementu. Oba można zresztą podpiąć do headsetu po skończonej zabawie. Nyko tak wyprofilował swój pad, by zmieścił się na froncie gogli (zamiast klapki) i był możliwie przenośny .

iPad Pro akcesoria14. Nowe akcesoria do iPada

Druga generacja iPadów Pro debiutuje wraz z kolekcją nowych akcesoriów. Apple przygotowało oficjalne dodatki do swojego tabletu oraz rysika. Skórkowe wyroby mają ochronić sprzęt przed zniszczeniami, a Pencila przed zgubieniem. To rodzaje zamienników dla Smart Cover. W przypadku iPadów Pro przydatniejsza jest fizyczna klawiaturka z oparciem, ale wsuwana ochronka na cały tablet też jest atrakcyjna. Seria dostępna będzie w czterech kolorach i z formatem dla 10.5 oraz 12.9 cala.

Planet of the Apps

15. Startuje Planet of the Apps

Jak jesteśmy już przy Apple to warto odnotować, że na początku czerwca zadebiutowała seria „telewizyjna” Planet of the Apps, czyli TV show, w którym udział biorą developerzy aplikacji. Celebryci pomagają w prowadzeniu, a całość przypomina sprawdzony format, gdzie wygrany otrzyma nagrodę w postaci pomocy Apple w przygotowaniu pomysłu na aplikację. To coś w formie reality show, ale w środowisku technologii. Pierwszy odcinek jest ogólnodostępny, a potem dostęp będą mieli tylko klienci usługi Apple Music. W AppStore znajdziemy też sekcję z programami stworzonymi przez uczestników programu.

Apple Design Awards 201716. Apple Design Awards

Jak co roku, Apple prezentuje na konferencjach WWDC wygranych w kilku istotnych kategoriach sklepiku AppStore. Apple Design Awards to wyróżnienia głównia za kwestie estetyczne, czyli wygląd oraz interfejs programów mobilnych. W tym roku na keynote prezentacja ta była jednak zamknięta. Rozdano nagrody jakby za kulisami. Tutaj możecie zapoznać się ze wszystkimi tytułami.

17. Retro Atari i SEGA

Atari oficjalnie potwierdziło, że pracuje nad nową konsolą (nie wiadomo jeszcze jaką), ale nie przeszkadzało to w pojawieniu się na rynku kilku odmian retro konsolek w stylu NES Classic. Chodzi o przenośne warianty Atari Flashback Portable Game Player i Ultimate Portable Game Player oraz stacjonarnych Atari Flashback 8 Gold i Sega Genesis Flashback. Część z nich z bezprzewodowymi padami, część z klasycznymi, ale wszystkie dostosowane do nowych telewizorów.

AtGames Retro


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

 • PLOTKI: Android Pay może kiedyś trafić na rynek w wersji desktopowej
 • ZAPOWIEDŹ: OnePlus 5 będzie najsmuklejszym flagowcem
 • ZAPOWIEDŹ: Snapdragon 835 trafi do nowych komputerów przenośnych z Windows 10 (Lenovo, HP, Acer)
 • PRZECIEK: LG ma zaprezentować dwie nowe odmiany G6 przed końcem czerwca
 • PRZECIEK: Samsung Galaxy S8 i S8+ pojawi się w edycji Rose Gold
 • INFO: okulary Spectacles można już kupować w Europie
 • PLOTKI: druga generacja Spectacles ma wykorzystywać technologie AR

 • INFO: konflikt między Apple i Qualcomm to szansa dla Intela
 • INFO: w Korei debiutuje system płatności LG Pay
 • ZAPOWIEDŹ: potwierdzono, że Android O to Android 8.0
 • ZAPOWIEDŹ: targi Computex 2017 pokazały, że przed nami era eSIM
 • INFO: po WWDC 2017 pojawia się Steam na macOS w wersji beta
 • ZAPOWIEDŹ: oficjalna premiera OnePlus 5 odbędzie się 20 czerwca
 • PRZECIEK: pojawiają się informacje o Microsoft Surface Mobile z Windowsem, rysikiem i projektorem
 • INFO: zamiast głosem będzie można „napisać” do Siri – wydać polecenie tekstowo w iOS 11
 • ZAPOWIEDŹ: aplikacja aparatu w iOS 11 otrzyma natywne wsparcie QR kodów
 • PLOTKI: Fitbit i Intel ma stoczyć bój o start-up Moov
 • INFO: wystartowała seria Planet of The Apps

 • PRZECIEK: iOS 11 porzuci wsparcie dla iPhone’ów 5 oraz iPada czwartej generacji
 • ZAPOWIEDŹ: na Amazon India wydnieje info o OnePlus 5 z 8GB RAM i Snapdragonem 835
 • PRZECIEK: Samsung też pracuje nas smart głośnikiem, ale z Bixby
 • INFO: iOS 11 umożliwi podwójnym „tapnięciem” w AirPodach przełączyć utwór
 • INFO: iOS pozwoli też na usunięcie aplikacje, ale z zachowaniem jej danych
 • PRZECIEK: Apple Watch 3 będzie śledizł VO2 Max (pułap tlenowy)
 • PLOTKI: Apple Watch 3 (ewentualnie modele na 2018 rok) mają oferować Micro-LEDowe ekraniki
 • PLOTKI: Samsung Galaxy Note 8 ma pracować na Snapdragonie 836
 • INFO: Street View na Wiśle – jako pierwsza rzeka Europy
 • INFO: 9 czerwca otwarto w Warszawie Samsung Mobile B2B Innovation Center

 • ZAPOWIEDŹ: będą napiwski dla twórców aplikacji w AppStore
 • PRZECIEK: aktualizacje watchOS 4 dla Apple Watch tylko dla iPhone’ów powyżej piątej generacji
 • ZAPOWIEDŹ: Motorola zaprasza 21 czerwca na specjalny Event (czego premiera?)
 • INFO: wzrosty aktywności dzięki Pokemon Go jednak tylko chwilowe (moda na ruch przeminęła)
 • ZAPOWIEDŹ: ESL i Intel zapowiadają VR w eSporcie (na Oculusach)
 • PRZECIEK: LG też pracuje nad własnym asystentem AI
 • ZAPOWIEDŹ: Tim Cook już oficjalnie: samochód Applr to „the mother of all AI projects’
 • ZAPOWIEDŹ: Qualcomm z chipem dla smart głośników
 • ZAPOWIEDŹ: Microsoft Xbox One X zadebiutuje 7 listopada
 • ZAPOWIEDŹ: tej jesieni pojawi się też Minecraft w 4K


18. Pokemon Go Fest

Pokemone Go ma już rok. Aplikacja, która namieszała, ale od momentu wejścia na szczyt wielu rankingów przechodzi obecnie prawie ciągłe spadki. Pomysł z wykorzystanie Augmented Reality był ekstra, ale prosta do bólu rozgrywka mogła znudzić. Potwierdzają to też badania aktywności samych graczy, którzy podnosili swój dzienny ruch, ale tylko przez kilku pierwszych tygodni użytkowania. Niantic stale aktualizuje grę, ale przydałby się jakiś znaczniejszy update (niż tylko dodawanie Pokemonów). Przez pierwszy rok developer uzyskał aż 750 milionów pobrań, więc ma bazę graczy. Teraz tylko ich nie zawodzić. Pierwszy rok funkcjonowania celebrowano zjazdem Pokemon Go Fest. Oczywiście z ekstra Pokeballami w samej lokalizacji.

19. Doogee X30 z 4 kamerkami!

Podwójny aparat to wciąż jeszcze nietypowy moduł w smartfonach, ale pewnie w przyszłym roku stanie się już standardem. Naturalnym krokiem w rozwoju wydaje się umieszczenie podwójnych kamerek na obu stronach urządzenia. Alcatel był pierwszym takim urządzeniem, a jako drugi pojawi się Doogee X30. Chińska firma twierdzi jednak, że będzie pierwszym quad-rejestratorem. Z tyłu dwa sensory 8 megapikseli, na przodie 2 x 5 mpx. Ma pstrykać dobrej jakości fotki głównymi obiektywami, ale i w wersji selfie.

Doogee X3020. Google Android Excellence

Jak podnieść jakość postrzegania sklepiku z aplikacjami? Apple wie o tym sporo i umiejętnie buduje wizerunek AppStore. Ma na przykład sekcje wyróżniające. Do tego stara się odświeżać i unowocześniać swój aplikacyjny bazar. Google chce odpowiedzieć przez nowy „Android Excellence”, czyli wyłącznie najlepsze z najlepszych jeśli chodzi o mobilne programy na największą platformę na świecie. Już nie głównie ilość, a jakość. Ma to ułatwiać znalezienie programów o najwyższej jakości. Od dawna przecież wiadomo, że w Google Play pozycji jest sporo, ale niekoniecznie są na wystarczającym poziomie. Jest już pierwsza kolekcja, która zakwalifikowała się do Android Excellence. To głównie te, które stosują się do „najlepszych praktyk” wytyczanych przez Google.

 21. Raport smartfonów wygrywa…

Co chwila pojawiają się jakieś rankingi smartfonów. Najnowszy, czerwcowy ranking Consumer Reports ma nowego lidera i nie jest nim wcale iPhone. Według badania serwisu, smartfon Apple znajduje się dopiero na piątym miejscu! Trzy najwyższe miejsca są okupowane przez Samsungi: Galaxy S8+, Galaxy S8 i Galaxy S7 Edge. Czwarte miejsce to lokalny rywal, czyli LG G6. Porównanie jest trochę nierówne, ponieważ najnowszy flagowiec z Cupertino dopiero nadchodzi.

2 x BONUS:

Z racji objęcie zestawieniem #TechMix aż dwóch ostatnich tygodni, dodałem na koniec dwa bonusowe materiały. Na uwagę zasługują nowe panele od E Ink, które stworzyło giętki, e-papierowy wyświetlacz 10.2 cala (składany czytnik książek, w którym „przewrócimy” kartki?) oraz wizję hybrydy iPada z Macbookiem, która prezentuje hipotetyczny, ale bardzo oczekiwany przez klientów sprzęt łączący wypinany, dotykowy ekran z rysikiem oraz laptopowy format. MacPod Pro to też połączenie funkcji iOS oraz macOS:

 

 ————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *