#TechMix: zeszły tydzień w technologiach VOL. 40

10 Cze 2017

Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Czwarty tydzień maja 2017. #TechMix VOL. 40

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcje z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z siedmiu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w czwartym tygodniu maja? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. Pioneer z Android Auto

Niebawem Android będzie systemem natywnym w kokpitach niektórych producentów, ale jest jeszcze opcja dla starszych pojadów, czyli dostarczenie Android Auto poprzez zewnętrzne ekrany. Takie multimedialne systemy oferuje Pioneer. Pod koniec maja firma zaprezentowała kolejne z nich: AVH-3300NEX, AVH-2330NEX, and the AVH-2300NEX. Mają się różnić konstrukcjami, funkcjami i oczywiście ceną.

2. HoloLens w zwykłych okularach?

Nie da się ukryć, że gogle HoloLens z Augmented Reality są przyduże. Dopiero w mniejszych jednostkach technologia będzie wygodniejsza. Jest na to szansa! Microsoft Research patentuje nowe rozwiązania, które dostarczą AR na szkle rozmiarów okularów. Wciąż większych od tych zwykłych, ale o wiele mniejszych od gigantycznych gogli.

3. Nissan z dronem

Już kiedyś na blogu pisałem o koncepcji Renault z dronem. Teraz Nissan proponuje coś podobnego, ale już nie w wizji, a rzeczywistym projekcie. Rodzina SUVów X-Trail ma otrzymać Parrota Bebopa 2 na wyposażeniu, jako element modułu z opcją follow-me. Wcześniej taką próbę wykonano względem GT-R’a, ale był to pomysł realizowany dla jednego samochodu i to sportowego. Funkcja X-Scape jest oczywiście opcjonalna. Niestety nie będzie to wylatujący przez szyberdach gadżet a po prostu specjalna edycja z logotypami X-Trail. W trakcie offroadowych wypadów dronik powinien jednak podążać za pojazdem i nagrywać ciekawe ujęcia.

fot. Nissan UK

4. Apple namawia na przesiadkę

Na rynku trwa walka o każdego klienta. Dlatego właśnie potrzebne są kampanie zachęcające niezdecydowanych, ale też tych, którzy już zasiedzieli się na jednym sprzęcie. Apple zachęca w nowej kampanii do przesiadki z Androida na iPhone’a. POdobnie zresztą robiło Google. Obaj giganci starają się podkradać użytkowników jak tylko się da. Przekonać ma do tego seria filmików oraz specjalna strona.

5. Rozciągany ekran Samsunga

O erze giętkich ekranów mowa jest już od kilku lat (choć doczekać się ich jakoś nie możemy). Do tej pory na rynku pojawiały się co najwyżej lekko zgięte smartfony (w jednym kierunku). Samsung prezentował już giętkie panele OLED, ale tym razem demonstruje coś więcej. Pod koniec maja koreański gigant pokazał rozciągany ekran w dowolnym kierunku! Nie trudno sobie wyobrazić co czeka nas za kilka lat.


Technologiczne dane statystyczne:

 • 2000$ – taką barierę przekroczył w zeszłym tygodniu Bitcoin (warty 2x więcej niż platyna)
 • 25% – tyle procent zrobotyzowanych policjantów chce meć do 2030 roku Dubaj
 • 1 – takie miejsce w sprzedaży rozwiązań VR ma obecnie USA (lider na wielu rynkach)
 • 870$ – tyle ma podobo kosztowć iPhone 8 (wcześniej spekulowano nawet o 1000 dolarów)
 • 87/100 – poziom satysfakcji klientów z iPhone’a SE (pierwsze miejsce w rankingu) | wg American Customer Satisfaction Index:

 • 258 000 – tyle kosztuje rekordowy zegarek z motywem Pokemona
 • 70 milionów – tylu aktywnych użytkowników mają usługi PSN dla PlayStation
 • 37 – tyle lat 22 maja skończył PacMan
 • 600 – tyle pikseli na cal ma najnowszy ekran e-ink od Japan Display
 • 60% – taki odsetek „millennialsów” dzieli się swoim hasłem z serwisów streamingowych
 • 10 000 – tyle dolarów nagroy + bilet na Google I/O 2018 dla developera z najciekawszą akcją dla Google Asystenta (oczywiście oferta od Google, by rozkręcić skille third-party)
 • 70 milionów – tyle kasy zwrócił Amazon rodzicom dzieciaków, które przypadkowo wydały w sklepiku z aplikacjami Amazon Store
 • 99.9% – taką skuteczność w blokowaniu spamu i phishingu ma Gmail dzięki uczeniu maszynowemu

6. To jest strój!

Sportowe stroje przechodzą różne zmiany technologiczne. Ostatnio wyposażane są w czujniki, ale najwięcej robiło się do tej pory dla przewiewności. O „oddychającym” materiale słychać już od dawna, ale dopiero projekt Biologic wprowadza ten termin na właściwe ścieżki. Koszulka ta dynamicznie otwiera się tam, gdzie wyczuwa, że jest taka potrzeba. Wentyluje na podstawie pocącej się skóry oraz jej temperatury. Wearable pełną gębą!

7. IKEA z HomeKit

IKEA z swoją serią inteligentnego oświetlenia jest na rynku od bardzo niedawna, ale nie może pozwolić sobie na zastój. Szwedzka firma może czuć się bezpiecznie w dziale wyposażenia wnętrz, ale elementy smart home muszą integrować szerzej. Tutaj trzeba łączyć siły z odpowiednimi standardami. Udostępnienie możliwości w Apple HomeKit to bardzo dobry krok! IKEA tylko na tym zyska. Oprócz tego jest wsparcie asystentów Siri, Alexy oraz Google.

IKEA smart home żarówki

8. Google Family Sharing

Kilka lat temu Google zauważyło, że wiele z nas lubi korzystać z rozwiązań rodzinie. Google Muzyka jest w trybie dzielenia się tymi zasobami już kilka lat. Od dłuższego czasu można też korzystać z rodzinnej biblioteki w sklepie Play. Czas na kalendarz, notatki Keep oraz zdjęcia. Usługi Google mają być integrowane, kojarząc użytkowników. Ma być łatwiej wymieniać informacje w najbliższym gronie. Niestety opcje te są wciąż regionalne. Na początek dostępne w Stanach, UK, Australii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Japonii, Meksyku, Nowej Zelandii, Rosji oraz Hiszpanii.

9. Transmisja z przyjacielem

Facebook to portal społecznościowy, więc wszystko co tam się dzieje powinno uwzględniać naszych przyjaciół. Transmitować mamy już nie tylko dla fanów i przyjaciół, ale i wspólnie z nimi. Facebook Live umożliwi teraz wspólne audycje, czyli nadawanie z różnych miejsc w widoku dzielonego ekranu. Na razie możliwość ta jest dostępna wyłącznie przez apkę na iPhone’a. Nie jestem pewien, ale na YouTube Live jest już to możliwe przez Hangouts od Air.

10. Dokładność trackerów

Sportowe trackery robią na rynku furorę, ale czy są wystarczająco precyzyjne? Stanford podjęło się zadania i sprawdziło najpopularniejsze wearable. Grupa badaczy sprawdziła siedem modeli: Aple Watcha, Basis Peak, Fitbit Surge, Microsoft Band, Mio Alpha 2, PulseOn i Samsunga Gear S2. Testowało je 60 użytkowników. Wykazano na przykład, że większość z nich w przypadku tętna myliło się w granicach 5%. Wykazano też związek błędów z ciemniejszym kolorem skóry oraz wyższym BMI. Więcej tkanki tłuszczowej utrudniało pomiary. Zauważono też, że monitory słabo przeliczają spalane kalorie. Pełen raport.


Ciekawsze premiery i debiuty czwartego tygodnia maja:


11. Microsoft Whiteboard

Narzędzia do wspólnej pracy zdalnej są dziś na topie. Wszystkie platformy starają się wdrażać rozwiązania do współpracy. Microsoft przygotował aplikację na dla swojego systemu Windows 10, w którym uwzględniono rysiki. Microsoft Whiteboard ma być tablicą do tworzenia Surface Penami (i pewnie innymi stylusami third-party). Na razie opcję zastosowano w Surface Hubie, czyli gigantycznym ekranie dla korporacji, ale jeszcze w tym roku tryb ten ma trafić na wszystkie modele sprzętu Surface.

12. Kamerka w ekranie smartwatcha

Kamerki w smartwatchach były przez krótki moment w pierwszych generacjach tych urządzeń. Szybko zrozumiano, że zegarki nie potrzebują tego modułu lub po prostu nie mają jeszcze wystarczającego miejsca na dobrej jakości aparacik. Trwają jednak prace w wielu laboratoriach, by kamerki do inteligentnych zegarków wprowadzić. Samsung opatentował taki mechanizm w ekraniku. Do tego na grafikach widać też giętki ekranik w pasku. Za kilka lat takie elementy będą na porządku dziennym.

fot. uspto.gov

13. New Yorker stworzony Pencilem

Już kilka razy okładka jakiegoś znanego czasopisma była efektem pracy aparatu iPhone’a. Jeden z majowych New Yorkerów powstał przy użyciu rysika i iPada Pro. Jorge Colombo stworzył ją Pencilem. Rysownik tego nie potwierdził, ale skoro użyto tabletu Apple to pewnie i cyfrowego pisaka z kompletu.

14. IFTTT otwarte!

If This Thn That to jedna z ulubionych aplikacji dla maniaków Internetu Rezczy. Serwis ma już swoją pozycję, ale stara się wciąż szukać miejsca do poprawek. Developer postanowił otworzyć platformę dla każdego, co tylko poszerzy „receptury”. Chodzi o dostęp do narzędzi projektowania możliwości głębiej w kodzie (nie przez If, Then i That). Oznacza to, że niebawem pojawić może się więcej apletów, pozwalających na jeszcze więcej działań niż tylko łączenie dostępnych kanałów. Społeczność IFTTT jest ogromna, więc zdjęcie ograniczeń będzie czymś wielkim.

15. ARM z uczeniem maszynowym i AI

AI zaczyna śmielszą karierę. W tym roku Sztuczna Inteligencja zaczyna być odmieniana przez wszystkie przypadki, a przecież jesteśmy dopiero w fazie jej raczkowania. Najnowsze chipy od ARM mają być szybsze i wydajniejsze, ale też korzystać z dobrodziejstw AI przy przydzielaniu pracy rdzeniom. CPU i GPU z „DynamiIQ” zostały zaprezentowane na targach Computex. Ich większa elastyczność w pacy ma wpłynąć na funkcjonowanie sprzętu. Skorzystać mają na tym i smartfony i tablety. ARM przekonuje, że dzięki takim rozwiązaniom sprzęt ma przyspieszyć 50-krotnie w przeciągu 3-5 lat.


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

 • ZAPOWIEDŹ: systemowe aktualizacje Androida będzie można zapauzować
 • ZAPOWIEDŹ: Google niebawem poinformuj developerów o źle tworzonych aplikacjach
 • INFO: Apple wini wybuchające Beatsy bateriami od producentów third-party
 • PRZECIEK: Apple opatentowało okrągły wariant Apple Watcha
 • PLOTKI: iPhone 8 wciąż planowany na październik
 • PLOTKI: Samsung Galaxy Note 8 z podwójnym, tylnym aparatem
 • PRZECIE: do sici trafiły obrazki Galaxy S8 Active
 • INFO: projekt oryginalnego materiału (TV show) od FB znów przesunięty
 • INFO: Apple Pay zadebiutowało w Rosji
 • PRZECIEK: Samsung DeX działa z Microsoft Lumia 950
 • ZAPOWIEDŹ: Apple i Nokia dogadane w sprawie patentów. Zapowiadają współpracę
 • INFO: Google’owskie AI wygrywa z najlepszym zawodnikiem Go
 • INFO: skaner oka Galaxy S8 pokonany, ale Samsung odpowiada
 • PRZECIEK: Apple testuje już technologie 5G | wg Business Insider
 • ZAPOWIEDŹ: Samsung wyprodukuje ekrany OLED dla przyszłorocznych iPhone’ów | wg The Korea Herald
 • INFO: AppStore już z cenami w Złotówkach
 • INFO: Apple Watch najdokładniej mierzy pracę serca (w rankingu trackerów fitness). Gorzej z pomiarami spalanych kalorii | wg MDPI
 • ZAPOWIEDŹ: dwa flagowce Sony Xperia planowane na ten rok
 • INFO: drugiego czerwca otwarto slon Xiaomi w warszawskiej Arkadii
 • INFO: Apple opracowuje własny układ AI
 • PRZECIEK: czytnik linii w ekranie iPhone’a 8 | wg Economic Daily News (za TSMC – producent procesorów iPhone’a)
 • ZAPOWIEDŹ: najnowszy update dla Pokemon Go z shadowbanem dla cheaterów (a nie całkowitym)
 • INFO: 4 miesiące za darmo w Google Music dla nowych subskrybentów
 • ZAPOWIEDŹ: LG G7 ma być pierwszym smartfonem ze Snapdragon 845 (w 2018)
 • INFO: Intel Compute Card wejdzie do sprzedaży w sierpniu
 • ZAPOWIEDŹ: nowe smartfony Nokii zadebiutują globalnie w czerwcu

16. Slider z ekranem?

Slidery z klawiaturkami były modne ponad dekadę temu (sam parę lat korzystałem z Nokii N95). Niedawno Blackberry wróciło do tematu, ale w smartonach. LG idzie jeszcze dalej? Według przecieków ma wprowadzić na rynek takie rozwiązania, ale z dotykowym panelem w modelu LG V30. Ekran wysuwany spod wyświetlacza głównego? Kombinują! Nie wiadomo jednak czy to nie jest jednak tylko jedna z koncepcji, której jednak nie zobaczymy.

17. Dron, AR i smart okulary

Miks technologii Augmented Reality, inteligentnych okularów i dronów brzmi sympatycznie. Moverio proponuje grę na swoje okulary, które sprzężymy przez Rzeczywistość rozszerzoną z dronem, powiększając imersję w całej zabawie. Drone Prix to opcja zabawy z latających pojazdem z perspektywy pierwszej osoby. Jest multiplayer! Rozgrywka nie dla każdego z racji kosztów.

18. Barclaycard ‘Grab+Go’

Od lat sklepy próbują wyeliminować kolejki do kas. Na blogu dawałem już przykłady różnych rozwiązań, ale chyba najlogiczniejsze jest tu wykorzystanie smartfona. Barclaycard proponuje system „Grab+Go”, czyli używanie telefonu do skanowania produktów i bezpośrednią zapłatę bez wystawiania produktów na taśmę. System jest już testowany i powinien wystartować w przyszłym roku.

BONUS:

Klasyka wydawana na smartfony wciąż cieszy rzesze oldschoolowych graczy. Kolejną szansą na odświeżenie dawnych hitów mamy przy okazji Crazy Taxi, które pod koniec maja trafiło na iOS oraz Androida.

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *