Co się działo w świecie mobajlu w ostatnim tygodniu? Trzecii tydzień stycznia 2017. #TechMix VOL. 26

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Najciekawsze i najdziwniejsze informacje z ostatnich siedmiu dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w trzecim tygodniu stycznia? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich siedmiu dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

Airbus Urban Air Mobility

1. Airbus z podniebnymi taksówkami?

O pomyśle na autonomicznego Ubera pewnie już słyszaliście, ale o autonomicznej, podniebnej taksówce już pewnie nie, a taki właśnie projekt przewiduje Airbus. Prototyp czegoś na wzór z załączonego obrazka ma powstać jeszcze do końca tego roku! Europejska marka chce przygotować jednoosobowy pojazd przypominający drona. Generalnie mowa o latającym samochodzie, czyli pomysłowi już realizowanym przez ludzkość od kilku lat (na razie bez masowej produkcji). Urban Air Mobility ma być kolejnym etapem poprawy naszej mobilności w okolicach 2021 roku. Przyopomnę, że japończycy chcą zrealizować podobny projekt jeszcze przed igrzyskami w Tokio (2020).

Fossil Q hybrydowe zegarki

2. Boom na hybrydowe zegarki

Początkowo dziwiłem się, że tak wiele marek stara się przygotować swój smart zegarek w ograniczonej opcji, czyli klasycznej obudowie, ale z pochowanymi, inteligentnymi modułami. Hybrydowe zegarki okazały się czymś przyciągającym klienta i dziś już wszyscy znani producenci naręcznych czasomierzy mają w swojej ofercie właśnie taką odmianę. Najnowsze analizy przekonują, że w przeciągu pięciu najbliższych lat hybrydowe smart zegarki mają uzyskać 40% udziałów wszystkich modeli. Dane pochodzą z raportu Smartwatches: Trends, Vendor Strategies & Forecasts 2017 – 2021 od Juniper Research

Tag Heuer Connected
Tag Heuer Connected z Android Wear.

3. Tag Heuer z drugą generacją smartwatcha

Powyższe trendy powinny skłonić Tag Heuera do rozważenia smartwatchy w hybrydowej wersji, tymczasem słyszymy co innego. Producent ma podobno przedstawić drugą generację inteligentnego zegarka z Android Wear już w maju. Według wewnętrznych badań wyszło, że sprzedano więcej smartwatchów niż się spodziewano, a to ma być wystarczający powód na kontynuowanie strategii. Gadżet zostanie zaprezentowany pewnie już na lutowym Baselworld 2017, a podejrzewam, że linia Connected zostanie jednak poszerzona o hybrydy. To byłoby logiczne.

Android Wear 2.0 Google Play

4. Android Wear 2.0 już 9 lutego?

Kontynuując temat smart zegarków: długo wyczekiwana aktualizacja systemu Android Wear 2.0 ma podobno zadebiutować już 9 lutego. W końcu! Pierwsze info na jego temat przedstawiono jeszcze w pierwszej połowie 2016 roku i trochę namieszało w planach wielu partnerów. Podejrzewam, że wstrzymano się do połączenia nowej wersji zegarkowego systemu z modelami trzeciej generacji, których przybywa. Trzeba jeszcze doliczyć duet wariantów od samego Google, które podobno przygotuje samo LG. Wciąż to jeszcze plotki, ale bardzo prawdopodobne.

5. Vine 2013-2017 R.I.P.

Pamiętacie jak Vine namieszał na rynku aplikacji społecznościowych? Wystarczyło przygotować apkę do nagrywania krótkich filmików i mamy sukces! Program na smartfony wytyczył nowe trendy, a po niedługim czasie oczywiście został wykupiony przez jednego z gigantów. 17 stycznia serwis zakończył swoją działalność. W związku z tym wiele osób obawiało się o zawartość swoich bibliotek (w mediach straszono likwidacją i koniecznością eksportu plików). Na szczęście dla użytkowników będzie nieco inaczej. Vine zaoferuje archiwum z dostępem do plików.

6. Ofensywa Nintendo Switch

W trzecim tygodniu stycznia Nintendo wypuściło swoją pierwszą, oficjalną reklamówkę konsoli Switch. Pisałem ostatnio na blogu o apce Nintendo Switch Parental Controls dla rodziców, ale zdecydowaną większość użytkowników interesują inne rzeczy. Switch ma czym przyciągnąć, chociaż info o cenie (300$) spowodowało, że momentalnie spadły notowania japońskiej marki na giełdzie. Dodatkowo zdradzono już, że konsola nie będzie oferowana w tzw. „bundle packach” z grami i pewnie wpływ na to miała właśnie stosunkowo wysoka cena. Nintendo jest przekonane, że konsola 2 w 1 (stacjonarna + przenośna) może kosztować nieco więcej.

7. Mapy Google z sugestiami parkowania

Google stara się pomagać nam już nie tylko podczas wyszukiwania informacji w przeglądarce, ale też oferować swoje algorytmy w trakcie podejmowania decyzji związanych z ruchem ulicznym. Ja dosyć często spoglądam na kolorki wskazujące zatłoczone drogi. Niebawem Mapy Google mają zaproponować też pomoc w odszukiwaniu miejsc parkingowych. Wybrani użytkownicy, wybranych regionów świata, otrzymują już takie sugestie w swojej smartfonowej apce. Dojechanie do wyznaczonego miejsca w zatłoczonym mieście to już wyzwanie, ale to połowa sukcesu. Znalezienie miejsca jest kolejną przeszkodą. Google nie poprowadzi nas do wolnego miejsca (to dopiero jak na ulice trafi Internet Rzeczy), ale wskaże zatłoczenie popularnych parkingów. Takie dane wpłyną na decyzje i zaoszczędzą czasu.

Intel Compute Card

8. Intel Compute Card + Nexdock

Na targach CES 2017 Intel zaprezentował nowy rodzaj komputera – Intel Compute Card. To jednostka wielkości płytki, która ma być mózgiem dla wielu urządzeń. W poprzednim tygodniu pojawiły się jakieś konkrety na jej temat. Nietypowy laptop Nexdock ma właśnie z tego rozwiązania korzystać. Przypomnę czym owy komp jest. Nexdock to rodzaj adaptera, czyli ekran z klawiaturą w formie laptopa, do którego podpinamy smartfon (to on staje się jednostką obliczeniową). Teraz telefon może być zastąpiony wkładem Intel Compute Card.

SkyMachines Otherlab
Projekt SkyMachines od Otherlab

9. Kartonowy dron-listonosz

Słyszeliście już pewnie o koncepcjach dostaw paczek przy użyciu dronów? Eksperymentuje z tym głównie Amazon. A gdyby tak samej paczce dorobić skrzedełka? Przyleciała by sama! Oczywiście nie tak, jak na popularnych w sieci filmikach, gdzie widać jak traktują nasze paczki amerykańscy kurierzy (lotem koszącym z vana pod sam ganek). Ktoś wpadł na pomysł, by opakowanie było kartonowym, jednorazowym dronem. To jest myśl! Pomysł raczej dla lekkich przesyłek. W dodatku z biletem w jedną stronę.

Windows 10 eBook

10. Windows Store z eBookami

To już oficjalne wiadomości. W zeszłym tygodniu wykryto w sklepiku Windowsa sekcję z ebookami i najnowsza aktualizacja (Build-15014) dostępna dla tzw. „insiderów” oficjalnie to potwierdza. Będzie można kupować PDFy/EPUBy i czytać je na swoich tabletach lub smartfonach z mobilną „windą”. Za jakiś czas Windows 10 uzyska update Creators Update, który udostępni nam taki kiosk. Na razie Microsoft rozwiązanie testuje, a ma czas do kwietnia.

11. Moz://a z nowym logo

Każda firma okresowo odświeża swoje logo. Najczęściej na lepsze. Czasem nie wychodzi to jednak za dobrze (przykład najnowszego herbu Juventusu Turyn, którego jestem kibicem). Logotyp ma znaczenie i jego odbiór musi być kojarzony z marką. Mozilla postanowiła zastosować strategię najprostszą z możliwych – przekształcając czcionkę i dodając charakterystyczne dla wyszukiwarek elementy. Przyznam, że mi osobiście projekt przypadł do gustu! Identyfikacja z URL natychmiastowa!

Adoptly

12. Adoptly – tinder dla dzidziusiów

Motyw przeglądania osób przez Tindera jest tak banalny i wciągający, że podchwyciło go mnóstwo innych serwisów. Na Kickstarterze pojawiła się ostatnio kampania aplikacji adopcyjnej, która zaproponowała metodę dla przyszłych rodziców, którzy pragną adoptować dziecko. Problem w tym, że schemat działania był kontrowersyjny już dla portalu randkowego, a co dopiero, gdy bazą są małe dzieci? Akcja została przez Kickstartera wstrzymana, czego można było się spodziewać. Autorzy są decyzją zaskoczeni, Kickstarter nie podał konkretnej przyczyny.

E-Ink Flip Cover

13. E-tuszowy cover Samsunga

Bardzo lubię wprowadzanie e-papieru do współczesnych technologii. E-tusz jest efektowny i wygodny. Już od kilku lat jego możliwości integrują niektórzy producenci smartfonów. Rosyjski YotaPhone oferuje go po drugiej stronie telefonu, a są też opcje dostarczenia go przez specjalną obudowę. Samsung widzi zainteresowanie, a potwierdza to patent na Flip Cover z e-tuszowym ekranikiem. Firma oferuje okładki na ekrany już od wielu generacji i stara się je ciągle usprawniać. Niewykluczone, że najnowsza (może dla Galaxy S8 lub Note 8) będzie posiadać e-papierowy wyświetlacz.

14. Super Mario Run na Androida w marcu!

Nintendo już oficjalnie zapowiedziało, że platformówka z Mario trafi na Androida w marcu. To 3 miesiące po premierze na iPhone’a, na którego Super Mario Run był przygotowany ekskluzywnie. W AppStore pobił sporo rekordów, więc spodziewam się, że na Androida jeszcze je pobije. Tymczasem przestrzegam androidowców przed instalacją klonów, które bardzo często okazują się malwarem. Ludzie dają się nabierać, nie wiedząc, że prawdziwa gra dopiero do Google Play zmierza.

15. Fire Emblem na mobajlu!

To nie koniec dobrych wieści od Nintendo! Japoński gigant zapowiedział w zeszłym tygodniu kolejny tytuł na przenośne platformy. To seria Fire Emblem. Na konferencji Fire Emblem Direct przedstawiono plany wydawnicze i na liście znalazł się tytuł Fire Emblem Heroes na iOS i Androida. Już 2 lutego programik będzie można pobrać z AppStore lub Google Play. To już trzeci tytuł od Nintendo na smartfony i to całkowicie darmowy. Pozostałe gry z serii trafią na konsole od „N”.

Vivo V5 Plus

16. Podwójny aparat na froncie

Smartfony z podwójnymi aparatami zaczęły kusić już w zeszłym roku. Poprawione właściwości poprzez duet obiektywów można było dotąd spotkać jedynie na tyle telefonu (dla aparatu głównego). A co z selfiakami? Tutaj też klienci patrzą na jakość. Vivo V5 Plus ma być pierwszym smartfonem na świecie, który udostępni podwójny aparat na przodzie. Oczywiście dla perfekcyjnych fotek z wyciągniętej ręki. Jedna z nich ma 20, a druga 8 megapikseli. Na przodzie!

17. Samsung #SeeColors

Z zeszłotygodniowych newsów od Samsunga najbardziej zaciekawił mnie ten na temat aplikacji #SeeColors. Koreański gigant produkuje niezłe telewizory i ostatnio dopieszcza je aplikacjami. Najpierw taką dla zdecydowanej większości klientów, poprawiającą obsługę smart TV z poziomu smartfona, a teraz dla mniejszości, ale też użytkowników odbiorników. Apkę zaprojektowano dla daltonistów, czyli tych widzów, którzy mają problemy z rozróżnianiem barw. Telewizory z Tizen otrzymają opcję konfiguracji kolorów kompensujących ich wady. Ekran telefonu posłuży do testu oraz ustawień. Rozwiązanie jest dostępne na razie jedynie na wybranych rynkach.

 

18. Osiemnaście lat temu zadebiutował Blackberry

Osiemnasty podpunkt zachowałem dla Blackberry, ponieważ w zeszłym tygodniu, a konkretnie 19 stycznia, premierą miał pierwszy Blackberry. Research In Motion (jeszcze wtedy pod tą nazwą) zadebiutował z pagerem Blackberry Handheld (850). Powiedzmy, że prekursorem pierwszych klawiaturkowych telefonów. Pozwalał na pisanie e-maili i był skierowany do klienta biznesowego (jak większość późniejszego sprzętu). Urządzenia Blackberry znane były głównie z dobrych zabezpieczeń i model 850 też to gwarantował.

19. Evernote walczy

Aplikacja do zarządzania notatkami Evernote proponuje swoje narzędzia już w 8 odmianie. Ostatnie tygodnie nie były dla firmy zbyt dobre, a to głównie z powodu braków w zabezpieczeniach. Może lifting wizualny ma zatrzeć złe wrażenie, a może to tylko zbieg okoliczności. Evernote 8 to przede wszystkim nowy widok, a co za tym idzie również UX. Usprawnień doczekały się prawie wszystkie elementy interfejsu. Czy przyspieszenie działania oraz uproszczenie organizera wystarczy, by przynajmniej utrzymać użytkowników? Trzeba będzie poczekać.

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!