Co się działo w świecie mobajlu w ostatnim tygodniu? Pierwszy tydzień stycznia 2017. #TechMix VOL. 24

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Najciekawsze i najdziwniejsze informacje z ostatnich siedmiu dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w pierwszym tygodniu stycznia? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich siedmiu dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

CES 2017

1. CES 2017

TechMix w 2017 roku nie można zacząć inaczej jak od najważniejszej imprezy roku, czyli targów CES w Las Vegas. Co roku wydarzenie przyciąga mnóstwo producentów i odwiedzających. Odbywa się już w pierwszym tygodniu roku, a często oficjalne otwarcie poprzedzane jest wieloma konferencjami. W tym roku zadebiutowało chińskie Xiaomi. Zauważyliście pewnie, że na blogu pojawiło się i jeszcze pojawiać będzie mnóstwo wpisów z Consumer Electronics Show. Prawdopodobnie jeszcze do końca miesiąca nie starczy czas, by o wszystkim odpowiednio napisać. Z tegorocznych ciekawostek: skradziono prototypy monitorów Razer (nie wiadomo jednak czy koncepcyjne trzy-ekranowe laptopy lub projektory, czy inne gadżety). Na imprezie odbywa się też wiele zamkniętych pokazów, a persona non grata są tam producenci seks zabawek. Każdy chce się pokazać ze swoimi technologiami.

Samsung Galaxy A5 2017

 

2. Samsungi Galaxy A 2017

Przed samymi targami CES 2017 Samsung zapowiedział trzecią generację udanych smartfonów z linii A. Nowe A3 i A5 wciąż są reprezentantami średniej półki, ale z bardzo fajnymi parametrami. Koreańczycy poprawili w nich kamerki, wydłużyli pracę baterii, dodali sloty na karty pamięci microSD, a konstrukcje są wodoodporne! Do tego z portami usb type-c z super szybkim ładowaniem. Testowałem ostatnio możliwości fotograficzne A5 (2016), a w najnowszych telefonach ma być jeszcze lepiej!

Google Waymo

3. Fiat-Chrysler i Google z pokładowym Androidem

Praktycznie wszystkie wieści o przeróżnych technologiach w ostatnim tygodniu to informacje z CES. Postaram się jednak, aby w zestawieniu ciekawostek nie było tego o czym już na blogu pisałem. O nich wszystkich możecie poczytać pod tagiem CES 2017. Tutaj wrzucę nie poruszane na stronie tematy, np. o nowym Androidzie dla aut, który wprowadzi wspólnie z Fiatem Google. Nie jest to system Android Auto, a całkowicie oddzielny projekt. Oprócz tego, że firmy pracują nad autonomicznym pojazdem, wprowadzi do wnętrza system Uconnect. Ma być rozszerzeniem Androida Nougat ze smartfona. Co z rozwojem Android Auto?

4. Naklejka uchroni AirPody

Dzisiaj pisałem o kolejnych bezprzewodowych słuchawkach i poruszałem temat ich gubienia. Bardzo o to łatwo, ale sprzęcik jest też łakomym kąskiem dla złodziejaszków. Ktoś znalazł sposób na ochronę gadżetu Apple przed kradzieżami. Wystarczy okleić kapsułkę do przechowywania i ładowania AirPods specjalną naklejką, a zacznie imitować pudełko po nici dentystycznej. Autorzy gwarantują, że każdy ominie takie pudełko i nie wyrazi zainteresowania kradzieżą. Chyba, że jakiś dentystyczny kleptoman. Sprytnie! Sticker z logo Oral-B za 5 dolców. To niewielki koszt „ubezpieczenia” słuchawek.

5. Find my AirPods

To jeszcze chwilkę przy słuchawkach Apple. W poprzednim tygodniu do AppStore wskoczyła nowa aplikacja o nietypowym przeznaczeniu. Finder for AirPods, jak sama nazwa wskazuje, ma służyć do odszukania zgubionych słuchawek. Oczywiście tylko lokalnie, czyli w zasięgu Bluetooth. Mowa o sytuacjach zagubienia bezprzewodowych „pchełek” w domowym bałaganie. AirPody korzystają z tego samego protokołu co tagi, więc wszystko działa w dokładnie ten sam sposób. W dodatku każda ze słuchawek łączy się z iPhonem niezależnie, więc obie można w ten sposób odnaleźć. Jeszcze tego samego dnia, w którym tworzyłem tego #TechMixa, Apple wywaliło aplikację ze swojego sklepiku… Bez powodu. Pewnie sami taki programik niebawem wrzucą.

Finder for AirPods

6. Lenovo z goglami dla Windows Holographic

Na CES zademonstrowano też pierwsze gogle VR dla Windows Holographic, czyli opcji wirtualnej rzeczywistości dla systemu Microsoftu. Zapowiadano je już w październiku wraz z prezentacją nowych możliwości Windows 10, ale wtedy jeszcze bez realnych prototypów. Takowy w Las Vegas przedstawiło Lenovo. To co wyróżniało sprzęt to wygodniejsza i lżejsza konstrukcja, ale i dwa ekrany po 1400 x 1400 pikseli na oko, które razem dadzą ostrzejszy obraz (tego brakuje w obecnych generacjach i smartfonach).

Lenovo Gogle VR

7. Samsung Smart View

W szumie nowości ciężko było przedrzeć się mniej ważnym, acz istotnym wieściom o nadchodzących rozwiązaniach. Za takie uważam ulepszone Smart View od Samsunga, które, co prawda, wykorzystuje już znane techniki, ale w nowy, lepszy sposób. Telewizory ze Smart View mają być czymś w rodzaju Chromacasta. TV Samsunga pozwalały na streaming video i zdjęć lub mirroring ekranu smartfona, ale potrzebne było coś więcej. Nowa wersja Smart View ma być rodzajem pilota w smartfonie, który ułatwi przerzucanie treści z różnych aplikacji prosto do TV. Interfejs ma być spójny z widokiem telewizora, co ułatwi nawigację.

Samsung Smart View
fot. Samsung Flikr

8. Dron do łowienia ryb

Drony zalewają rynek, a lepiej to określenie pasowałoby do dronów podwodnych. Na razie jest ich garstka, ale może kiedyś „zaleją” wody, tak samo, jak robią to ich powietrzni bracia. Intrygujący projekt wydał PowerVision, który wcześniej zaciekawił PowerEggiem (dronem-jajkiem). Tym razem stworzono łódź podwodną PowerRay Fishfinder do poszukiwania ryb i łatwiejsze ich łowienie. Coś dla wędkarzy, ale takich z grubym portfelem.

PowerRay Fishfinder

9. Hyundai + Google Home

Choć u nas asystenci głosowi jeszcze nie mówią po polsku (lub coś tam jedynie dukają) to na świecie trwa walka o użytkowników. Kolejne platformy szukają partnerów, by rozwinąć swoje zasięgi. Stacja Google Home z Google Assistant ma zacząć współdziałać z Hyundaiami, czyli oferując swe usługi poleceń w połączeniu z pojazdami. Na targach CES 217 zaprezentowano pierwsze komendy. Wśród nich zdalne zamykanie/otwieranie samochodu, czy wyznaczanie trasy (gotowe wyświetlanie na ekranie pokładowym). Oczywiście wszystko z budynku mieszkania. W przyszłości sensownych akcji ma być więcej. Ja poproszę „Hyundai, wyjedź z garażu!”.

Hyundai Google Home

10. BMW i Nissan z Cortaną

Bardzo podobny krok wykonał inny azjatycki producent – marka Nissan, ale samo BMW. Tutaj jednak skorzystano z komend Cortany, czyli integracji z asystentką Microsoftu i to wewnątrz pojazdu. Chodzi o możliwość skorzystania z poleceń w trakcie jazdy, gdy taka obsługa wydaje się bardzo wygodna. Nissan ma wdrożyć Cortanę w swoim nowym Connected Vehicle Platform, gdzie możliwe będzie nawigowanie wybranymi ustawieniami samochodu swoim głosem.

Cortana BMW

11. Volkswagen z Alexą

Kontynuując temat, a wskazując trendy, dopiszę jeszcze o identycznym partnerstwie, ale między niemieckim Volkswagenem i Alexą od Amazona. Widać, że każdy koncern idzie podobną drogą, ale korzysta z pomocy innych firm. VW postanowił zaufać Alexie, która wydaje się na ten moment liderem w zasięgu i bazie umiejętności (już kilka tysięcy akcji). Co zaoferuje? Jednym przyciśnięciem na kierownicy mamy otrzymać możliwość obsługi powiadomień lub muzyki, sterowania domem (np. wracając z pracy), czy zamówieniem części do auta (to ostatnie takie trochę na siłę). Z asystentką Alexa ma współpracować też Ford. Widać już pewne podziały na rynku motoryzacyjnym.

Volkswagen Alexa

12. 42 calowa, e-papierowa tablica

Kiedyś rewolucją było przejście z kredowych na białe tablice z flamastrami. W dzisiejszej erze może nastąpić kolejna rewolucja, tj. zawieszanie w salach szkolnych, uczelniach i salach konferencyjnych tablic e-papierowych. Także z rysikami! Korzyści? Koniec z tradycyjnym ścieraniem i zabrudzeniami, ale i opcja synchronizacji treści z urządzeniami mobilnymi, co pozwoli przenosić notatki do cyfrowych zeszytów. Kontrast wyraźny, stylus porównywalny do pisaka i spore rozmiary (a panele można zawsze łączyć, tworząc większe powierzchnie).

QuirkLogic Quilla

13. Swarovski zapowiada smartwatch z Android Wear

Rodzinka smart zegarków stale się rozrasta. Kolejnym producentem, który chce oferować inteligentne zegarki jest Swarovski. Do tej pory jego obecność w sekcji wearable była widoczna przy okazji ozdabiania niektórych gadżetów, m.in. bransoletek fitness. Tym razem jubilerska firma chce promować swoje kryształki na własnym urządzeniu. Ma ono zostać zaprezentowane na Baselworld 2017, które już w lutym. Zgaduję: będzie okrągły?

14. Zabezpieczenie twarzą i odciskiem jednocześnie

Swoje technologie zaprezentowało na CES 2017 także Synaptics. Firma specjalizuje się w zabezpieczeniach liniami papilarnymi oraz trackpadami, a teraz proponuje zintegrowany „All-In-One Facial & Fingerprint Recognition” wewnątrz smartfonów. Sporo producentów oferuje już użytkownikom odblokowywanie telefonu odciskiem palca, a część stosuje rozpoznawanie twarzy. Synaptics namawia do korzystania z obu na raz. W Samsungu Galaxy Note 7 mieliśmy wybór (ale już nie mamy z wiadomych względów) i można było skorzystać ze skanera tęczówki lub palca. Synaptics chce połączyć twarz z paluchem, co ma jeszcze bardziej zabezpieczyć sprzęt. Na przykład przed dzieciakami, które wkradają się do smartfonów swoich rodziców przez przykładania palca opiekuna, gdy ten drzemie (już nie pamiętam gdzie o tym czytałem).

Synaptics

 

15. Incipio Kiddy Lock Case

Sytuacja z ostatniego zdania poprzedniego podpunktu jest najwidoczniej powszechnym procederem, przynajmniej wnioskując po nowej obudowie od Incipio, które stworzyło case z „zamkiem” na czytnik palca. Kiddy Lock Case blokuje dostęp do Touch ID w iPhone’ach, co całkowicie uniemożliwia dzieciakom próby wkradania się do telefonów rodziców i rujnowania ich kont. Pewnie nie to było głównym celem, bo i na to są już sposoby, ale i tu system się sprawdzi.

Incipio Kiddy Lock Case

16. ZTE Hawkeye

Kojarzycie konkurs na pomysł gadżetu od ZTE? Kilka miesięcy temu przeprowadzono konkurs i wyłoniono zwycięzcę, który miał wystartować w crowdfundingu w styczniu 2017. Tak też się stało i ZTE Hawkeye rozpoczął zbiórkę środków na Kickstarterze. Technologia śledzenia wzroku zintegrowana ze smartfonem ma być hitem przyszłego flagowca od chińskiego producenta. Oczywiście jeśli tylko uda się zebrać fundusze.

17. Google Assistant w Android TV

Google promuje teraz swojego nowego asystenta głosowego i stara się wdrażać jego możliwości wszędzie gdzie się da. Wyżej mogliście przeczytać o integracji z samochodami, a amerykański gigant chce też umożliwić nam sterowanie głosem w Android TV, czyli telewizorach z platformą z zielonym robocikiem. Tutaj widzę więcej korzyści, bo częściej siedzimy przez ekranem, niż kierownicą (chociaż kiedyś pewnie i tu przestaniemy zajmować się kierowaniem i będziemy bawić się ekranami).

Google Assistant Android TV

18. Nowe smartfony z Daydream

W Las Vegas była też okazja do debiutu kolejnych smartfonów z Daydream, czyli dostosowaniem parametrów pod platformę VR od Google. Jakiś czas temu Google wyznaczyło normy, które muszą spełniać telefony, chcące promować się kompatybilnością z Daydream. Pierwszymi modelami były tu oczywiście Pixele, ale rodzina musi się szybko powiększać. Do grona nowych odmian dołączyły Huawei Mate 9 Pro, i Mate 9, Zenfone AR (tutaj także opcje Tango) i ZTE Axon 7. Wybór jest już szerszy, a moim zdaniem najciekawiej prezentuje się Asus.

Daydream

19. Tak mógł wyglądać iOS

Przed iOS był iPhone OS, ale stosunkowo szybko skrócono mu nazwę, bo dostęp do systemu otrzymały też iPody touch i potem iPady. W zeszłym tygodniu wyciekły do sieci prototypy systemu w jednej z pierwszych koncepcji, która zahaczała o model znany z iPodów. Mowa o kółku do sterowania treściami, ale na dotykowym ekranie. Click wheel był jedną z opcji, z której ostatecznie zrezygnowano. Chyba dobrze.

20. Sony Walkman NW-A35

Apropos iPoda, znaczy odtwarzacza mp3. Sony nie daje za wygraną i wciąż odświeża swoje cyfrowe Walkmany. Jak zwykle stawiając na najwyższą jakość. Na CES 2017 przedstawiło kolejny wariant – NW-A35. High-endowy sprzęt jest kierowany do audiofila, któremu najwyższe specyfikacje muszą spełniać odpowiednie wymagania. Oprócz „nieskazitelnej klarowności dźwięku”, wytrzymały akumulator, opcje parowania ze słuchawkami bezprzewodowymi i 16 GB na pliki Hi-Res Audio.

Sony Walkman NW-A35

21. Tidal Masters

Kontynuując temat muzyki, tej wyższej jakości, Tidal zapowiedział usługi Masters, które mają zapewniać najwyższą jakość w usługach streamingu. Opłacając abonament HiFi mogliśmy skorzystać z jakości CD (44.1 kHz/16bit), ale teraz ma to wskoczyć na jeszcze wyższy poziom, tj. Masters z kodekiem Master Quality Authenticated (MQA) w 96 kHz/24bit. Póki co na razie tylko przez Windows lub macOS i z biblioteką Warner Music Group. To dobra wiadomość dla Polski, gdzie serwis jest jednym z popularniejszych (pewnie przez promocję Play).

Tinder VR

22. Tinder VR?

W którymś z poprzednich #TechMixów pisałem o Tinderze na telewizory, tymczasem firma flirtuje już z technologiami VR. Tak jakby, bo chodzi chyba bardziej o kampanię promującą „VR” bez „V”. Tinder stworzył nawet duogogle, które mają przemówić do spotykania się w rzeczywistości, a nie zaszywania się w świecie cyfrowym. Nie ma przecież związku bez spotkań na żywo. Takie nietypowe, podwójne gogle są rodzajem happening. Oczywiście Tinder trolował goglami na targach CES 2017.

23. Microsoft Connected Platform

Na Consumer Electronics Show sporo prezentacji poświęcono motoryzacji. Nic dziwnego. Technologie zaczynają integrować wszystko, także pojazdy. Microsoft nie tylko zaproponował w samochodach Cortanę, ale i nową platformę dla Internetu Rzeczy na ulicach. System Connected Vehicle Platform ma wykorzstać chmurę Azure, inteligentne serwisy i wszelkie rozwiązania związane z autonomicznymi i elektrycznymi autami, łączności IoT, integracji z czujnikami i przetwarzaniu wszystkiego w trakcie przemieszczania się dwuśladami. Pierwsze efekty mamy zobaczyć jeszcze w tym roku.

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!