TechMix: zeszły tydzień w technologiach VOL. 23

1 Sty 2017

Co się działo w świecie mobajlu w ostatnim tygodniu? Czwarty tydzień grudnia 2016. TechMix VOL. 23

Kolejny TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Najciekawsze i najdziwniejsze informacje z ostatnich siedmiu dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w czwartym tygodniu grudnia, a przy okazji ostatnim 2016 roku? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich siedmiu dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

id194150_1

1. Smartwatche w dół?

2016 rok nie był specjalnie udany dla smart zegarków. Dla wearable ogólnie tak, ale niekoniecznie dla smartwatcha. Okazuje się, że wszelkie raporty i analizy trendów się nie do końca sprawdziły. Inteligentne zegarki odnotowały spadki w sprzedaży i w udziale wobec innych ubieralnych gadżetów. Czy to koniec dla smart zegarków? Nie, ponieważ ten rok był specyficzny, a smartwatche w 2016 roku przechodziły okres przejściowy. Powyżej ciekawy graf wskazujący nowe prognozy dla noszonych urządzeń. Pewnie znów nietrafne. Dział wearable urósł o prawie 25% względem 2015, tymczasem oceniano, że będzie 60%…


2. Uber i twoja lista kontaktów?

Dopiero, gdy widzimy jak nasze dane są przetwarzane przez różne serwisy, zdajemy sobie sprawę z tego ile udostępniamy. Często o dostęp do naszych informacji ubiega się aplikacja na smartfon, dziwiąc nas, że wymaga tego typu treści. Uber testuje właśnie jedną z takich (trochę strasznych) opcji. Chce dowozić nas w lokalizacje zamieszkania znajomych, pobierając te dane bezpośrednio z listy naszych kontaktów. Ma być szybciej i łatwiej przekazać miejsce wprost z aplikacji, ale z tak wrażliwych danych zadowoleni będą głównie instytucje gromadzące kolejne informacje na nasz temat.

3. Statystyki Pokemon Go

Pokemon Go to prawdopodobnie gra roku. Wydany w lipcu tytuł miał niezły PR i ogromne zainteresowanie. Augmented Reality skradło nawet show technologiom VR. Wystarczyło połączenie czegoś nowego z czymś bardzo lubianym i popularnym, a sukces murowany. Żeby potwierdzić jak wielki był to sukces, Niantic opublikowało parę statystyk z okresu 7 lipca – 7 grudnia. Zwłaszcza od strony aktywności jest wręcz fenomenalnie. Zobaczcie ile kilometrów przeszli gracze uganiający się z Pokemonami.

Pokemon Go Apple Watch

4. Pokemon trafiła na zegarki

W zeszłym tygodniu zadebiutowała też zegarkowa aplikacja Pokemon Go, którą zapowiedziano kilka miesięcy temu na prezentacji Apple. Naręczna odmiana Pokemon Go na Apple Watch jest alternatywą dla iPhone’a, ale nie we wszystkim sobie poradzi. Przynajmniej pierwsza jej wersja. Na razie skupia się na komforcie podglądu pobliskich Poków i celach fitness. Jest alternatywą dla bransoletki Pokemon Go Plus, choć w niektórych aspektach wypada od tego gadżetu słabiej.

5. Święty Mikołaj z dronem

W tym roku Mikołaj wybrał inny środek lokomocji niż sanie ciągnięte reniferami. Okres przedświąteczny był okazją do demonstracji najnowszych technologii. Renifery zastąpiono dronem, a sanie snowboardem. Ktoś sprawdził, czy odpowiednio silny copter będzie w stanie pociągnąć człowieka. Jak widać, uciągnął, ba, nawet wzniósł w powietrze. Może nie tradycyjnego, grubego, ciężkiego, ale Świętego Mikołaja 😉 Bez worka z prezentami, więc się nie liczy 😛

6. Święty też w VR

Nie mogło też w Święta zabraknąć Mikołaja w Virtual Reality. Moment do promocji gogli VR wykorzystał Samsung. Nic dziwnego. W końcu ich headset miał znaleźć się pod tegorocznymi choinkami. Koreańczycy mocno promowali ostatnio swoje Gear VR. W sferycznym wydaniu przygotowano krótki filmik świąteczny z dnia przed wigilią, gdy Święty Mikołaj ma jeden z najbardziej pracowitych dni w swoim kalendarzu. Do seansu przydadzą się gogle, ale nie są wymagane. Video The Night Before Christmas można przesuwać też myszką.

W sklepach Apple wycofaną całą rodzinę wyrobów Withings. Przynajmniej na razie.

W sklepach Apple wycofaną całą rodzinę wyrobów Withings. Przynajmniej na razie.

7. Konflikt Apple z Nokią

Nokia ma ambitne plany na powrót do czasów świetności i w 2017 roku ma uderzyć z nową ofertą. Najlepiej w promocji wykorzystać wizerunek jakiejś większej marki. Nie wiem czy to pewnego rodzaju strategia, ale wojna z Apple wydaje się wpisywać w te kroki. Finowie mają dowody na naruszenie patentów, o co zresztą oskarża giganta z Cupertino mnóstwo firm (często są to jednak trole patentowe – już chciałem napisać patentowane :P). Co na to Apple? Wycofuje ze swoich sklepów produkty Withings. Marki, którą Nokia przejęła w 2016 roku.

Pixel

8. PIXEL od Raspberry Pi na kompy

Jest jeszcze miejsce na rynku dla nowego systemu operacyjnego? Ano jest! Raspberry Pi wydało w poprzednim tygodniu odmianę systemu Pixel bazującego na Linuxie, który powstał specjalnie dla starych kompów działających na Windzie lub Macu. Wszystko po to, by tchnąć w nie nowe życie. Lekki OS ma przyspieszyć działanie starszych jednostek i to jest jego główny cel. Macie jeszcze kompa z tzw. „muzeum”? Pixel jest właśnie dla niego. Początkowo miał działać wyłącznie na Raspberry Pi, ale po co się ograniczać. Wystarczy 512 MB RAM.

Roller Coaster Tycoon Classic

9. Roller Coaster Tycoon Classic

Platformy mobilne chętnie przyjmują wszelkie gry, które czasy świetności mają co prawda za sobą, ale grywalność na tyle dużą, że spokojnie można je odświeżyć. Kolejnym hitem sprzed lat, który trafił do AppStore oraz Google Play jest oryginalny Roller Coaster Tyccon. Teraz oczywiście w edycji CLassic. Nie jest to pierwsza gra z tej serii od Atari, która jest to pobrania na smartfony i tablety, ale również warto „odkurzenia”. Sam spędziłem wiele godzina na projektowaniu parku, a zwłaszcza Roller Coasterów, więc chętnie wrzucę tytuł na swój tablet. Niestety nie darmowy. Można nawet wgrać save’y z kompa, o ile macie je jeszcze gdzieś na swoich starych komputerach.

Lineage OS

10. CyanogenMod OS R.I.P.

Nie do końca! Z końcem tego 2016 roku swój żywot ma skończyć system operacyjny CyanogenMod. Stosunkowo popularna alternatywa na Androidy, która doczekała się kilka generacji. Fani i użytkownicy nie powinni jednak rozpaczać, ponieważ grupa zapaleńców pracujących nad OSem nie planuje go uśmiercać, a przeobrazić w Lineage OS, czyli następcę. Właściwie to dojdzie bardziej do rebrandingu, bo pewnie zmian nazbierało się tyle, że postanowiono promować mobilny system od nowa.

Android Wear

11. Kompatybilność zegarków z Android Wear 2.0

Android Wear 2.o nadchodzi, nadchodzi i nadejść coś nie może. Google stara się jednak przypominać o tej największej aktualizacji dla zegarkowego systemiku, jakiej doświadczyły smartwatche od początku istnienia platformy. Najświeższą wieścią (oprócz oficjalnej zapowiedzi dwóch nowych modeli a’a Nexusy) jest info na temat kompatybilności Android Wear 2.0 ze starszymi urządzeniami. Google podało całą listę sprzętu współpracującego z drugą generacją softu i praktycznie ominie ona tylko najpierwsze warianty smart zegarków.

windows-10-update

12. Microsoft przyznaje – promocja W10 poszła za daleko

No, a co mieli zrobić? Wszyscy narzekali, że była zbyt nachalna, zbyt natarczywa i po prostu denerwująca. Microsoft oficjalnie przyznał, że kampania aktualizacji do Windows 10 była zbyt agresywna. Szkoda, że dopiero teraz. Mnie akurat wyskakujące okienka nie drażniły, bo po prostu dokonałem update’u, ale wielu moich znajomych ciągle pisało do mnie jak to cholerstwo wyłączyć. Przez rok W10 było reklamowane darmową aktualizacją i prawdopodobnie w Redmond chciano pokazać siłę w przyjęciu „dziesiątki”.

LG PJ9

13. Lewitujący głośnik LG

Lewitujące gadżety lekko mi spowszedniały, a zaskoczyły efektem tylko za pierwszym razem. To jednak jeszcze rzadki widok, więc efekt „wow!” będzie trwał. Wykorzystać chce go LG, które na targi CES 2017 szykuje prezentację unoszącego się w powietrzu głośniczka. LG PJ9 ma być modelem grającym naokoło i wcale lewitacja mu tu niepotrzebna. To po prostu dodatek, który ma przyciągnąć do zakupu. Jest to gadżet mobilny, więc ze stacji można go zdjąć i zabrać ze sobą. Jakość dźwięku ma być odpowiednia.

Amazon Echo

14. Amazon Echo zeznaje

Zatrzymam się teraz przy innym głośniku – stacji Amazon Echo, wyposażonym w asystentkę Alexa. Nowoczesny sprzęt ma pozwalać na wydawanie komend, sterowanie domem, a także zapytania. Stały nasłuch powoduje, że zapisuje się w logach sporo informacji. Z jednej strony to niebezpieczne dla naszej prywatności, ale czasem może się przydać. W Stanach Zjednoczonych dojdzie do ciekawej rozprawy. Amazon Echo ma zeznawać jako świadek. Oczywiście w przenośni. Alexa nie potrafi jeszcze skorzystać z tak zaawansowanej sztucznej inteligencji, by odpowiadać na pytania. Chodzi o wspomniane archiwum danych, które rejestruje Echo. Informacje mają być przydatne w sprawie morderstwa.

Xiaomi Yi Cam 4K+

15. Nowe Yi Cam z 4K w 60 fps!!

GoPro ma coraz trudniej. Nie dość, że konkurenci coraz silniejsi to jeszcze atakują lepszymi parametrami i niższą ceną. Firma nie ma już monopolu na kamerki akcji jak kilka lat temu. Najtrudniej odeprzeć ataki azjatyckich urządzeń. Nadchodzący następca Yi Cam w wersji „+” ma zaskoczył płynnością obrazu. Do tej pory jakość 4K oferowana była maksymalnie przy 30 klatkach na sekundę. Żeby poprawić płynność trzeba było zmniejszać rozdzielczość. Yi Cam 4K+ ma rejestrować Ultra HD w 60 fps! Bez kompromisów! Przynajmniej na papierze. Najlepsze parametry w 60 fps były dotąd dostępny wyłącznie przy 2.7K, więc różnica znaczna.

Sylvania Co się działo w świecie mobajlu w ostatnim tygodniu? Czwarty tydzień grudnia 2016. TechMix VOL. 23 Kolejny TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Najciekawsze i najdziwniejsze informacje z ostatnich siedmiu dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w czwartym tygodniu grudnia, a przy okazji ostatnim 2016 roku? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich siedmiu dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie. id194150_1 1. Smartwatche w dół? 2016 rok nie był specjalnie udany dla smart zegarków. Dla wearable ogólnie tak, ale niekoniecznie dla smartwatcha. Okazuje się, że wszelkie raporty i analizy trendów się nie do końca sprawdziły. Inteligentne zegarki odnotowały spadki w sprzedaży i w udziale wobec innych ubieralnych gadżetów. Czy to koniec dla smart zegarków? Nie, ponieważ ten rok był specyficzny, a smartwatche w 2016 roku przechodziły okres przejściowy. Powyżej ciekawy graf wskazujący nowe prognozy dla noszonych urządzeń. Pewnie znów nietrafne. Dział wearable urósł o prawie 25% względem 2015, tymczasem oceniano, że będzie 60%... 2. Uber i twoja lista kontaktów? Dopiero, gdy widzimy jak nasze dane są przetwarzane przez różne serwisy, zdajemy sobie sprawę z tego ile udostępniamy. Często o dostęp do naszych informacji ubiega się aplikacja na smartfon, dziwiąc nas, że wymaga tego typu treści. Uber testuje właśnie jedną z takich (trochę strasznych) opcji. Chce dowozić nas w lokalizacje zamieszkania znajomych, pobierając te dane bezpośrednio z listy naszych kontaktów. Ma być szybciej i łatwiej przekazać miejsce wprost z aplikacji, ale z tak wrażliwych danych zadowoleni będą głównie instytucje gromadzące kolejne informacje na nasz temat. 3. Statystyki Pokemon Go Pokemon Go to prawdopodobnie gra roku. Wydany w lipcu tytuł miał niezły PR i ogromne zainteresowanie. Augmented Reality skradło nawet show technologiom VR. Wystarczyło połączenie czegoś nowego z czymś bardzo lubianym i popularnym, a sukces murowany. Żeby potwierdzić jak wielki był to sukces, Niantic opublikowało parę statystyk z okresu 7 lipca - 7 grudnia. Zwłaszcza od strony aktywności jest wręcz fenomenalnie. Zobaczcie ile kilometrów przeszli gracze uganiający się z Pokemonami. Pokemon Go Apple Watch 4. Pokemon trafiła na zegarki W zeszłym tygodniu zadebiutowała też zegarkowa aplikacja Pokemon Go, którą zapowiedziano kilka miesięcy temu na prezentacji Apple. Naręczna odmiana Pokemon Go na Apple Watch jest alternatywą dla iPhone'a, ale nie we wszystkim sobie poradzi. Przynajmniej pierwsza jej wersja. Na razie skupia się na komforcie podglądu pobliskich Poków i celach fitness. Jest alternatywą dla bransoletki Pokemon Go Plus, choć w niektórych aspektach wypada od tego gadżetu słabiej. 5. Święty Mikołaj z dronem W tym roku Mikołaj wybrał inny środek lokomocji niż sanie ciągnięte reniferami. Okres przedświąteczny był okazją do demonstracji najnowszych technologii. Renifery zastąpiono dronem, a sanie snowboardem. Ktoś sprawdził, czy odpowiednio silny copter będzie w stanie pociągnąć człowieka. Jak widać, uciągnął, ba, nawet wzniósł w powietrze. Może nie tradycyjnego, grubego, ciężkiego, ale Świętego Mikołaja ;) Bez worka z prezentami, więc się nie liczy :P 6. Święty też w VR Nie mogło też w Święta zabraknąć Mikołaja w Virtual Reality. Moment do promocji gogli VR wykorzystał Samsung. Nic dziwnego. W końcu ich headset miał znaleźć się pod tegorocznymi choinkami. Koreańczycy mocno promowali ostatnio swoje Gear VR. W sferycznym wydaniu przygotowano krótki filmik świąteczny z dnia przed wigilią, gdy Święty Mikołaj ma jeden z najbardziej pracowitych dni w swoim kalendarzu. Do seansu przydadzą się gogle, ale nie są wymagane. Video The Night Before Christmas można przesuwać też myszką. W sklepach Apple wycofaną całą rodzinę wyrobów Withings. Przynajmniej na razie. W sklepach Apple wycofaną całą rodzinę wyrobów Withings. Przynajmniej na razie. 7. Konflikt Apple z Nokią Nokia ma ambitne plany na powrót do czasów świetności i w 2017 roku ma uderzyć z nową ofertą. Najlepiej w promocji wykorzystać wizerunek jakiejś większej marki. Nie wiem czy to pewnego rodzaju strategia, ale wojna z Apple wydaje się wpisywać w te kroki. Finowie mają dowody na naruszenie patentów, o co zresztą oskarża giganta z Cupertino mnóstwo firm (często są to jednak trole patentowe - już chciałem napisać patentowane :P). Co na to Apple? Wycofuje ze swoich sklepów produkty Withings. Marki, którą Nokia przejęła w 2016 roku. Pixel 8. PIXEL od Raspberry Pi na kompy Jest jeszcze miejsce na rynku dla nowego systemu operacyjnego? Ano jest! Raspberry Pi wydało w poprzednim tygodniu odmianę systemu Pixel bazującego na Linuxie, który powstał specjalnie dla starych kompów działających na Windzie lub Macu. Wszystko po to, by tchnąć w nie nowe życie. Lekki OS ma przyspieszyć działanie starszych jednostek i to jest jego główny cel. Macie jeszcze kompa z tzw. "muzeum"? Pixel jest właśnie dla niego. Początkowo miał działać wyłącznie na Raspberry Pi, ale po co się ograniczać. Wystarczy 512 MB RAM. Roller Coaster Tycoon Classic 9. Roller Coaster Tycoon Classic Platformy mobilne chętnie przyjmują wszelkie gry, które czasy świetności mają co prawda za sobą, ale grywalność na tyle dużą, że spokojnie można je odświeżyć. Kolejnym hitem sprzed lat, który trafił do AppStore oraz Google Play jest oryginalny Roller Coaster Tyccon. Teraz oczywiście w edycji CLassic. Nie jest to pierwsza gra z tej serii od Atari, która jest to pobrania na smartfony i tablety, ale również warto "odkurzenia". Sam spędziłem wiele godzina na projektowaniu parku, a zwłaszcza Roller Coasterów, więc chętnie wrzucę tytuł na swój tablet. Niestety nie darmowy. Można nawet wgrać save'y z kompa, o ile macie je jeszcze gdzieś na swoich starych komputerach. Lineage OS 10. CyanogenMod OS R.I.P. Nie do końca! Z końcem tego 2016 roku swój żywot ma skończyć system operacyjny CyanogenMod. Stosunkowo popularna alternatywa na Androidy, która doczekała się kilka generacji. Fani i użytkownicy nie powinni jednak rozpaczać, ponieważ grupa zapaleńców pracujących nad OSem nie planuje go uśmiercać, a przeobrazić w Lineage OS, czyli następcę. Właściwie to dojdzie bardziej do rebrandingu, bo pewnie zmian nazbierało się tyle, że postanowiono promować mobilny system od nowa. Android Wear 11. Kompatybilność zegarków z Android Wear 2.0 Android Wear 2.o nadchodzi, nadchodzi i nadejść coś nie może. Google stara się jednak przypominać o tej największej aktualizacji dla zegarkowego systemiku, jakiej doświadczyły smartwatche od początku istnienia platformy. Najświeższą wieścią (oprócz oficjalnej zapowiedzi dwóch nowych modeli a'a Nexusy) jest info na temat kompatybilności Android Wear 2.0 ze starszymi urządzeniami. Google podało całą listę sprzętu współpracującego z drugą generacją softu i praktycznie ominie ona tylko najpierwsze warianty smart zegarków. windows-10-update 12. Microsoft przyznaje - promocja W10 poszła za daleko No, a co mieli zrobić? Wszyscy narzekali, że była zbyt nachalna, zbyt natarczywa i po prostu denerwująca. Microsoft oficjalnie przyznał, że kampania aktualizacji do Windows 10 była zbyt agresywna. Szkoda, że dopiero teraz. Mnie akurat wyskakujące okienka nie drażniły, bo po prostu dokonałem update'u, ale wielu moich znajomych ciągle pisało do mnie jak to cholerstwo wyłączyć. Przez rok W10 było reklamowane darmową aktualizacją i prawdopodobnie w Redmond chciano pokazać siłę w przyjęciu "dziesiątki". LG PJ9 13. Lewitujący głośnik LG Lewitujące gadżety lekko mi spowszedniały, a zaskoczyły efektem tylko za pierwszym razem. To jednak jeszcze rzadki widok, więc efekt "wow!" będzie trwał. Wykorzystać chce go LG, które na targi CES 2017 szykuje prezentację unoszącego się w powietrzu głośniczka. LG PJ9 ma być modelem grającym naokoło i wcale lewitacja mu tu niepotrzebna. To po prostu dodatek, który ma przyciągnąć do zakupu. Jest to gadżet mobilny, więc ze stacji można go zdjąć i zabrać ze sobą. Jakość dźwięku ma być odpowiednia. Amazon Echo 14. Amazon Echo zeznaje Zatrzymam się teraz przy innym głośniku - stacji Amazon Echo, wyposażonym w asystentkę Alexa. Nowoczesny sprzęt ma pozwalać na wydawanie komend, sterowanie domem, a także zapytania. Stały nasłuch powoduje, że zapisuje się w logach sporo informacji. Z jednej strony to niebezpieczne dla naszej prywatności, ale czasem może się przydać. W Stanach Zjednoczonych dojdzie do ciekawej rozprawy. Amazon Echo ma zeznawać jako świadek. Oczywiście w przenośni. Alexa nie potrafi jeszcze skorzystać z tak zaawansowanej sztucznej inteligencji, by odpowiadać na pytania. Chodzi o wspomniane archiwum danych, które rejestruje Echo. Informacje mają być przydatne w sprawie morderstwa. Xiaomi Yi Cam 4K+ 15. Nowe Yi Cam z 4K w 60 fps!! GoPro ma coraz trudniej. Nie dość, że konkurenci coraz silniejsi to jeszcze atakują lepszymi parametrami i niższą ceną. Firma nie ma już monopolu na kamerki akcji jak kilka lat temu. Najtrudniej odeprzeć ataki azjatyckich urządzeń. Nadchodzący następca Yi Cam w wersji "+" ma zaskoczył płynnością obrazu. Do tej pory jakość 4K oferowana była maksymalnie przy 30 klatkach na sekundę. Żeby poprawić płynność trzeba było zmniejszać rozdzielczość. Yi Cam 4K+ ma rejestrować Ultra HD w 60 fps! Bez kompromisów! Przynajmniej na papierze. Najlepsze parametry w 60 fps były dotąd dostępny wyłącznie przy 2.7K, więc różnica znaczna. 16. Żarówka z HomeKit bez huba Zdecydowana większość smart żarówek potrzebuje do działania huba. To on pozwala na sterowania i programowanie inteligentnego oświetlenia. Naprawdę niewiele odmian łączy się z telefonami bezpośrednio. Sylvania (Osram) pokazała niedawno swoją nową żarówkę, która ma pominąć huby i działać w synchronizacji z HomeKit od Apple bez żadnego pomostu. Smart Multicolor A19 skorzysta po prostu z domowego Wi-Fi, by nawiązać kontakt z resztą elementów. Oczywiście z wykorzystaniem asystentki Siri przy sterowaniu światłem w domu. 17. 10. Baidu i KFC https://techcrunch.com/2016/12/23/baidu-and-kfcs-new-smart-restaurant-suggests-what-to-order-based-on-your-face/ 14. 10 najlepiej ściąganych apps Apple https://www.mobilescout.com/apple/news/n77868/10-most-downloaded-iOS-application.html 19. Żarówka HomeKit bez HUBA https://techcrunch.com/2016/12/27/sylvania/ 20. Tyle Apple sprzedało http://myapple.pl/posts/12888-krol-jest-tylko-jeden-apple-sprzedalo-najwiecej-urzadzen-mobilnych-w-okresie-swiatecznym 21. Periscope w 360 stopniach https://www.mobilescout.com/android/news/n77961/periscope-360-degree-broadcast.html http://www.ubergizmo.com/2016/12/periscope-live-360-degree-videos/ 22. Oculus kupił firmę od śledzenia wzroku https://www.engadget.com/2016/12/28/oculus-now-owns-an-eye-tracking-company/ https://www.slashgear.com/oculus-buys-the-eye-tribe-for-eye-tracking-control-28469121/ 23. Telefon bez rąk w samochodzie gorzej https://www.slashgear.com/sorry-folks-science-says-hands-free-calls-are-still-a-big-driving-distraction-28469173/ 24. Super Mario Android http://www.ubergizmo.com/2016/12/android-users-pre-register-super-mario-run/ 25. Skype w Volvo https://mspoweruser.com/skype-for-business-coming-to-volvo-xc90-v90-and-s90-models/ https://www.engadget.com/2016/12/29/volvo-skype-cortana-90-series-cars/ 26. Plik zawieszający iPhone'a http://myapple.pl/posts/12899-plik-ktory-zawiesi-aplikacje-wiadomosci-na-kazdym-iphonie 27. Microsoft AR do szukania kluczy https://www.engadget.com/2016/12/30/microsoft-thinks-ar-could-help-you-find-your-lost-keys/ http://www.ubergizmo.com/2016/12/microsoft-augmented-reality-locate-lost-keys/ 28. Samsung Focus https://www.slashgear.com/samsung-focus-is-an-all-in-one-productivity-app-for-android-29469339/ 29. Najpopularniejsze aplikacje 2016 http://www.ubergizmo.com/2016/12/facebook-2016-most-popular-app/ ————————————————————————————————————– O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!16. Żarówka z HomeKit bez huba

Zdecydowana większość smart żarówek potrzebuje do działania huba. To on pozwala na sterowania i programowanie inteligentnego oświetlenia. Naprawdę niewiele odmian łączy się z telefonami bezpośrednio. Sylvania (Osram) pokazała niedawno swoją nową żarówkę, która ma pominąć huby i działać w synchronizacji z HomeKit od Apple bez żadnego pomostu. Smart Multicolor A19 skorzysta po prostu z połączenia Bluetooth, by nawiązać kontakt z resztą elementów. Oczywiście z wykorzystaniem asystentki Siri przy sterowaniu światłem w domu. Potrzebny będzie ekosystem iOS lub Apple TV.

17. Top 10 z AppStore

W Cupertino podsumowano wyniki pobrań w AppStore. Apple podało listę dziesięciu najpopularniejszych aplikacji, ale że zestawienia dokonano na początku grudnia, nie znajdziemy tu Super Mario Run, które jako tzw. exclusive pobiło ostatnio sporo rekordów w sklepikach z mobilnymi programami. A oto lista top10: 1. Snapchat 2 .Facebook Messenger 3. Pokemon Go 4. Instagram 5. Facebook 6. YouTube 7. Google Maps 8. Pandora 9. Netflix 10. Spotify Music

appl-flurry-analytics

18. Świąteczna sprzedaż Apple

Skoro już przy wynikach Apple jesteśmy to jeszcze jedno ciekawe podsumowanie dotyczące tej marki. Amerykański gigant okazał się bezkonkurencyjny na polu świątecznych prezentów. Producent wygrał rywalizację w sprzedaży urządzeń w okresie świątecznym, czym po prostu odebrał argumenty krytykom, którzy przecież wyliczali ostatnie wady niemal całej oferty Apple. Rozwiązania są dwa: albo wcale nie są to wady albo klientela marki wciąż jest zaślepiona znaczkiem. Pod choinkę najczęściej kupowano iPhone’y i iPady (wyliczenia Flurry Analytics w dniach 19-25 grudnia).

Periscope 360

19. Periscope w 360 stopniach

Kolejną aplikacją społecznościową, która ma sprawdzić potencjał 360-stopniowych nagrań stał się Periscope. Program na nadawania na żywo, tj. transmisji przez sprzęt mobilny, zyskał nową opcję #Periscope360. Sferyczne nagrania mają uatrakcyjnić przekaz, choć wciąż nie wiadomo jak ten się przyjmie. Skoro mają go jednak rywale to lepiej się nie wyłamywać i udostępnić tryb VR użytkownikom. Przypomnę, że Periscope jest własnością Twittera.

Oculus Eye Tribe

20. Oculus kupuje Eye Tribe

Firma Eye Tribe zajmuje się śledzeniem wzroku, a po raz pierwszy pisałem o niej na blogu przy okazji zewnętrznych rozwiązań do laptopów i tabletów. Potencjał jest znacznie większy gdzie indziej – w segmencie VR. Możliwości technologii zauważono przy usprawnieniach gogli do wirtualnej rzeczywistości i kilka marek już eksperymentuje z tego typu opcjami. Oculus postanowił nie kombinować i po prostu kupił Eye Tribe. Wiadomo po co. Nowe generacje Rift będą wyposażone w analizę ruchu oczu. Już wcześniej Eye Tribe zapowiedziało prezentację technologii na CES 2016, gdzie obiecano pokazać system zaimplementowany w praktycznie wszystkie dostępne gogle: Oculus Rift, HTC Vive i Gear VR.

Super Mario Run

21. Super Mario Run na Androida

To jeszcze nie premiera hitowej platformówki Nintendo na Androida, ale już zapowiedź i zapisy na oficjalne potwierdzenie. Super Mario Run zadebiutował w połowie grudnia 2015 jako ekskluzywny tytuł na iOS, ale owa wyłączność nie potrwa racze zbyt długo. W Google Play jest już wstępna rejestracja, czyli opcja zaznaczenia chęci jak najszybszego pobrania gry. Wciąż nie wiadomo kiedy to nastąpi, ale po zapisie każdy fan zostanie o premierze natychmiast poinformowany powiadomieniem. Czyżby przygotowanie do bicia kolejnego rekordu? Android jest popularniejszy od iOS. Może do tego dojść!

fot. qut.edu.au

fot. qut.edu.au

22. Każda rozmowa telefoniczna w trakcie jazdy rozprasza

Większość z nas uznaje, że zestaw głośnomówiący lub słuchawkowy w samochodzie to zwiększanie bezpieczeństwa w trakcie jazdy względem prowadzenia z telefonem w ręku. Kiedyś na blogu wrzucałem info o niekorzystnych wynikach smartwatchów w trakcie prowadzenia auta, a teraz okazuje się, że sama rozmowa to poważne rozpraszanie uwagi. QUT zdiagnozował nawet, że wyniki pomiarów reakcji są wręcz niemal identyczne w każdym z tych przypadków. Nie trzymanie telefonu w ręce, a sama rozmowa odciąga naszą uwagę od sytuacji. Make sense! Oby to nie było czasem zamówienie na zlecenie producentów pojazdów autonomicznych 😉

 

23. Skype w Volvo

Co na to wszystko powyżej Volvo? Chyba nic, bo wdraża do kokpitu Skype’a. Kojarzona z bezpieczeństwem marka samochodowa ze Szwecji chce zapewnić swoim klientom dostęp do internetowego komunikatora prosto z dotykowego, sporego ekranu. Modele z serii 90, czyli XC90, V90 i S90 mają otrzymać Skype for Business. Firma tłumaczy to jeszcze dłuższym czasem spędzanym w aucie, gdy okaże się, iż autonomiczne samochody ułatwią pracę w terenie (Volvo ma być przystosowane do pracy w samochodzie). Volvo biurem na kółkach? Demko pojawi się oczywiście na CES 2017. Na poprzednim zademonstrowano komendy głosowe przez Microsoft Band 2.

24. Plik brickujący iPhone’y (i Androidy)

Co chwila trafiają do sieci kolejne informacje o zagrożeniach czyhających na posiadaczy smartfonów. W powyższym filmiku widać przykład pliku (format kontaktu), który zawiesza iWiadomości. Wystarczy, że otworzymy go w komunikatorze i zwiecha totalna. Nawet po restarcie. Są jednak sposoby odratowania iPhone’a. Podatne są na to smartfony z iOS 9 i 10, a nawet Androidy. Najlepiej po prostu uważać na podejrzanie wyglądające załączniki.

Samsung Focus

25. Samsung Focus

Koreański gigant zapowiedział pod koniec grudnia, że wdraża system Samsung Focus – produktywne narzędzie all-in-one. Firma postanowiła skupić wszystkie najważniejsze funkcje w jednym organizerze. Ma to być program z kalendarzem, kontaktami, notatkami i mailami, które w jednym, zintegrowanym pakiecie ułatwią i przyspieszą działanie. Taki office’owy pakiet, przystosowany do mobilnego interfejsu. Sądząc po zaprezentowanych widokach, Samsung Focus to dosyć poważne rozwiązanie. UX z kartami oraz słowami kluczami ma być czytelny i intuicyjny. Można go już obadać na Androidzie (od 6 wzwyż).

Nielsen top 2016 apps

26. Top 10 najpopularniejszych aplikacji mobilnych 2016

Ostatnim w 2016 roku podpunktem w serii TechMix będzie ten podsumowujący cały rok w świecie mobilnych aplikacji. Nie tylko Apple zrobiło swoje wewnętrzne zestawienie. Pojawiło się też to ogólne – z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych platform na smartfony. Jak tu prezentuje się pierwsza dzieciątka? Wiele aplikacji się powtarza, ale układ jest już nieco inny. Według statystyk Nielsena, największym zainteresowaniem cieszą się media społecznościowe, a liderem jest nie kto inny jak sam Facebook.

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *