TechMix: zeszły tydzień w technologiach VOL. 22

25 Gru 2016

Co się działo w świecie mobajlu w ostatnim tygodniu? Trzeci tydzień listopada 2016. TechMix VOL. 22

Kolejny TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Najciekawsze i najdziwniejsze informacje z ostatnich siedmiu dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w trzecim tygodniu grudnia? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich siedmiu dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

Android Things

1. Android Things

Podsumowanie trzeciego tygodnia grudnia rozpocznę od moim zdaniem najciekawszej informacji – startu projektu Android Things. Nie tylko dlatego, że Internet Rzeczy jest najważniejszym tematem mojego bloga, ale i z uwagi na rewolucję jaka czeka nas przez zmiany związane z mini komputerkami. Nie będę przytaczał szacunków, ale wszelkie analizy trendów wskazują, że sieci Internet of Things pokryją obszar planety w rekordowo szybkim tempie. Android jako platforma musiał być tu po prostu dostępny. Google przygotowało oprogramowanie do płytek (jak na powyższym zdjęciu) i ma nadzieję, że developerzy chętnie wykorzystają Androida również w smart rzeczach. Android będzie wszędzie?

2. TV Tinder?

Tindera znają chyba wszyscy. Pomysłodawcy robią wszystko, aby o aplikacji nie zapomniano. W zeszłym tygodniu poszerzyła zasięg o telewizory! Ale jak to? Przecież to raczej prywatna sprawa kogo tam w bazie uważamy za atrakcyjnego. Tinder twierdzi, że oceny wcale nie muszą być tajemnicą. Nie lepiej o zdanie zapytać innych domowników? Tak w szerszym gronie, np. przed TV? Tak powstała aplikacja na Apple TV.

3. Facebook Parent Portal

Facebook wziął się ostatnio za fake’owe newsy, ale nie tylko tu widzi problem. Dostęp do sieci społecznościowej i wielu publicznych dyskusji to często miejsce do trollingu oraz brak poszanowania netykiety. Zadaniem Facebook Parent Portal ma być próba wychowywania dzieciaków w nowoczesnym, internetowym środowisku, czyli uczenia pewnych zachowań i unikania hejtu. Może wzięli przykład z Michała Karmowskiego, który ostatnio rozkręcił wirala z przykładnym ukaraniem jednego typka, który jeździł w necie po jego rodzinie.

4. Harman Kardon z Cortaną

Asystentka Cortana ma zacząć zagrażać Alexie. Microsoft rozwija projekt konkurencyjnego systemu sterowania i nie chce ograniczać się wyłącznie do komputerów. Windows 10 IoT pozwoli na użycie komend i używania asystentki również przez stacje, a swoją przygotowuje już oficjalnie sam Harman Kardon! Ma to być zapewne odpowiedź na Amazon Echo i Google Home, czyli na razie dwa najpopularniejsze głośniko-huby do smart mieszkań. Na razie teaser z zeszłego tygodnia, a finalna prezentacja pewnie na CES 2017.

5. Doom na klawiszu klawiatury

Był Doom na ekraniku drukarki, był na smartwatchu, był na Touch Bar Macbooka Pro, a teraz trafia na przycisk od klawiatury. Nie taki zwykły, a z mini wyświetlaczem LCD. Konkretnie w Optimus Maximus, gdzie część guizorów ma swoje programowane panele. Doom jest nieśmiertelny! 48 x 48 pikseli to mało, ale prawdziwy fan zagra na czymkolwiek. Co będzie następne?

6. Amazon Prime Air w UK

O dronach-kurierach mówi się już od dawna, ale mówić, a wdrożyć to co innego. Marzeniem Amazona jest dostarczanie paczek drogą powietrzną i w tym celu pracował nad technologią Amazon Prime Air, która ma za sobą pierwsze udane testy. W Wielkiej Brytanii udało się w ten sposób przesłać pierwszą paczkę. Celem jest skrócenie dostawy i wyeliminowanie najgorszego z elementów łańcucha dostaw – tego ostatniego, trwającego najdłużej – przekazania paczki do drzwi. Amazonowi w UK udało się to w 13 minut!

7. Czego szukano w Google w 2016?

W poprzednim TechMix’sie wrzuciłem podsumowanie najlepszych aplikacji na mobilne platformy, a koniec roku to też okazja na przegląd najczęściej wyszukiwanych fraz. Google wrzuciło do sieci najpopularniejsze w 2016 roku hasła. Powyższe video to praktycznie skrót tego czym żył świat w kończącym się właśnie roku. Polski oddział na swoim blogu przygotował też wyniki polskiego Internetu. Nie będą odkrywcze. Pierwsze pozycje w zestawieniach są przewidywalne: Pokemon Go, Euro 2016, Robert Lewandowski, Donald Trump, Deadpool. Ciekawsze są kolejne pozycje. Zajrzyjcie na stronkę Google i sprawdźcie czy pokrywa się z historią waszej wyszukiwarki.

 

 

8. Livestreaming z Twittera

Coraz więcej z nas zaczyna stremować na żywo i choć mowa raczej o użytkownikach z mnóstwem followersów to i tak warto odnotować zwiększony ruch w tego typu narzędziach. My, czyli obserwatorzy te treści oglądamy. Zaczęło się od Periscope’a, a powoli zaległości nadrabiają inne serwisy. Facebook ma swój Live, a Twitter współpracował z tym pierwszym. Teraz ta integracja będzie ściślejsza i dedykowany do streamingu przycisk pojawi się w „ćwierkaczu” natywnie. Będzie łatwiej i szybciej.

9. Operacja okiem Spectacles

Inteligentne okulary to nie tylko zabawa. To też coś praktycznego. Kamerka nie służy tylko do wrzutek społecznościowych, a dobrze pokazuje to przypadek Spectacles od Snapa, które kierowane są przecież głównie do celów wcześniej wymienionych.  Dr. Shafi Ahmed – brytyjski chirurg uczący swojego fachu (znany z pierwszego streamingu operacji w VR) postanowił tym razem nagrać swoją pracę przez okularki Snapchata. Efekty można sobie oczywiście odtworzyć, ale głównym efektem jest opcja live. Tylko ten dziwaczny, okrągły format…

Google Switch

10. Przejdź na Androida

Nie pierwszy raz Google stara się przekonać do szybkiej przesiadki z iOS na Androida. Co pewien czas trzeba o akcji przypomnieć, więc gigant odświeżył webowski „Switch„, gdzie znajdziemy prostą instrukcje oraz schemat migracji z iPhone’a do Androida. Wystarczą ponoć 3 kroki i konto na Dysku Google, by przenieść najważniejszą zawartość smartfona. Wciąż brakuje najważniejszego… przeniesienia zawartości aplikacji, przynajmniej tych dostępnych na obie platformy. Część stanów można przechowywać chmurowo, ale nie wszystko. Ciekawe jak procentowo wygląda migrowanie z jednego systemu na drugi i odwrotnie.

Facebook Events

11. Facebook Events na Androida

Kiedyś (daaawno temu) przygotowywałem aplikację do imprez, ale temat porzuciłem. Szkoda, bo dziś dobrze przygotowane narzędzie może sporo zarobić. W sklepikach jest mnóstwo takich agregatów. Swoją propozycję z eventami ma też Facebook, który przecież wydarzenia promuje w swoim serwisie już od dawna. Od pewnego czasu oddzielna apka jest dostępna na iPhone’y, a w poprzednim tygodniu Facebook Events dołączył też na Androida. Kolejna usługa ekosystemu, która otrzymuje oddzielną aplikację.

Amazon Prime Video

12. Amazon Prime Video w Polsce!

W trzecim tygodniu grudnia na polski rynek wszedł Amazon Prime Video. Co prawda nie tylko on, bo i 200 innych, ale i tak warte odnotowania. Baza Amazona nie jest jakoś szczególnie inna od reszty światowych sieci, jednak ma w sobie coś wyjątkowego. Jest nim The Grand Tour, czyli program motoryzacyjny Hammonda, Maya i Clarcsona. Zainwestowano w niego kupę szmalu, więc nie wypadało ograniczać dostępu do odcinków tylko wybranych regionom świata. Cena też bardzo konkurencyjna. Pierwsze pół roku za niecałe 3 euro!

13. Fitbit zadba o Pebble

Prezjęcie Pebble przez giganta Fitbit było szokiem złaszcza dla klientów e-papierowych smartwatchy. Produkcję drugich generacji wstrzymano, a wsparcie systemu stało pod znakiem zapytania. Fitbit ponoć kupił Pebble z uwagi na know-how. Na szczęście nie będzie tak źle. Przynajmniej w 2017 roku. Obiecano, że przyszły rok to pełne wsparcie dla użytkowników zegarków Pebble. Co będzie dalej? Tego niestety nie wiadomo. Ja osobiście liczę na nowe odsłony smart zegarków, którym dodane będą sportowe funkcje znane z platformy Fitbit.

Skype

14. Androidowy Skype integruje się z książką telefoniczną

Skype był kiedyś niekewstionowanym liderem w videopołączeniach, ale głównie z powodu monopolu na swoje usługi. Ostatnie lata dają Microsoftowi nieźle w kość, bo konkurencja jest ogromna. Połączenia można wykonywać wewnątrz mnóstwa komunikatorów. Dlatego Skype nie stoi w miejscu. Ostatnią nowością jest integracja programu z książką telefoniczną smartfona. Androidowa edycja poszerzy możliwości aplikacji o połączenie z smsami i kontaktami telefonicznymi. Niektóre opcje były już wcześniej dostępne na mobilnym Windowsie. Funkcjonalności all-in-one-app są dopiero dystrybuowane na różne regiony.

Gear VR Rooms Parties

15. Rooms i Parties na Gear VR

Społecznościowe VR jest rozwijane głównie przez Facebooka, a ten jest przecież właścicielem Oculusa. Oculus z kolei partneruje Samsungowi przy goglach Gear VR, więc wszystkie razem czerpią z tego korzyści. Kilka miesięcy temu zapowiadano, że do sferycznego świata trafią pierwsze funkcje 360 stopni dla social mediów. Dwie pierwsze pojawiły się na Gear VR. To Rooms i Parties, czyli oficjalny start społecznościowego virtual reality. Na razie początki.

Super Mario Run

16. Mario rekordzista!

15 grudnia na iOS pojawił się Super Mario Run, czyli pierwszy „Marian” od Nintendo na mobilne platformy. Coś, czego japoński gigant długo unikał. Na szczęście poszedł po rozum do głowy i zaoferował popularnego hydraulika w odmianie na smartfony i tablety. I co? I sukces! Podobnie jak w przypadku Pokemon Go mamy rekord za rekordem. Pierwszy tydzień po premierze to kolejne szczyty w rankingach. Pierwszy dzień to 5 milionów pobrań, pierwszy tydzień – 40 mln, a po kilkunastu dniach nabiło 50 mln! I to tylko na iPhone’a/iPada! W przyszłym roku gierka trafi też na Androida.

17. Wolfenstein 3D na GameBoy Color

Apropos Nintendo! Każdy prawdziwy fan marki ma gdzieś w swojej szufladzie lub nastrychu jednego z GameBoyów. Na Advance można było pograć w lepsze tytuły niż na poprzedników, m.in. w „Wolfa”. Czy aby na pewno GBA jest aż tak bardzo gorsze od GBC, że nie pociągnie Wolfensteina 3D? Ktoś postanowił to sprawdzić i stworzył port gry na GameBoy Color! Trójwymiarowa strzelanka, choć trochę okrojona graficznie (również dźwiękowo), poszła na pierwszego, kolorowego GameBoya! Czuć klimat i to ten „gejmbojowy”, zwłaszcza, że gierka jest na cartridge’u! Co prawda podrasowanym, więc teoretycznie zwykły GameBoy „Wolfa” by nie uciągnął, ale co tam. Działa? Działa!

Google Maps

18. Google Maps dla niepełnosprawnych

Mapy są tyle użyteczne, ile oferują funkcji swoim użytkownikom. Google postanowiło zadbać o osoby niepełnosprawne i w swoich mapach uwzględnić trasy przyjazne wózkom inwalidzkim. Takie narzędzie jest o wiele bardziej potrzebne przy planowaniu trasy potrzebującym specjalnej infratruktury, niż userom pełnosprawnym. Jeśli lokalizacje uwzględnią odpowiedni poziom pokrycia to wyjście będzie o wiele łatwiejsze do przemyślenia. Przy okazji mapki ukażą też braki lub zaniedbania w poszczególnych miastach. U nas pewnie nie będzie za wesoło i aktualizacja map Google się za bardzo nie przyda lub odwrotnie. Przyda się bardziej, bo u nas wycieczkę trzeba zaplanować bardziej szczegółowo. W zachodnich miastach można pewnie wyjść bez zastanawiania nad trasą.

Facebook Group Video Chat

19. Grupowy video chat na FB

To jeszcze nie ostatnia z facebookowych informacji w 22. TechMix’sie. W zeszyłym tygodniu serwis Marka Zuckerberga wprowadził też grupowe videopołączenia. Facebookowicze mogą nawiązać w ten sposób komunikację do sześciu użytkowników w widoku na jednym ekranie. Powyżej (maks 50) pokaże się dominujący rozmowca. Aktualizację przygotowano dla Messengera na obie najpopularniejsze platformy: iOS, Androida oraz desktopową wersję chatu. Skype i Hangoutsy mają limit do 10.

Facebook Messenger Camera

20. Facebook Messenger Camera

To jeszcze chwilkę zatrzymam się przy Facebooku, bo ostatni tydzień to kilka nowych funkcji w aplikacjach na smartfony. Facebook Messenger Camera to przede wszystkim opcja znane ze Snapchata, którego portal usilnie próbuje skopiować. W apce znajdziemy naklejki, filtry (podobne do Prismy), maski, no i możliwości modyfikacji ujęcia. Tryb jest testowany w Irlandii, ale lada moment trafi pewnie do reszty z miliarda użytkowników komunikatora Messenger.

Facebook Live Audio

21. Facebook Live Audio

Serwis wprowadził też funkcje Live Audio, czyli nadawanie na żywo samym dźwiękiem. Te możliwości posłużą miłośnikom stylu radiowego, w którym można się nieco ukryć, a zaciekawić audycjami głosowymi. Ciekawa możliwość, zwłaszcza, że Internet ostatnio idzie w kierunku wiuzalnych efektów i stara się przyciągać motywami graficznymi. Pierwsze co skojarzyło mi się z Live Audio to Podcasty od Apple. Sam dźwięk bez obrazu to lżejsza transmisja, a to z kolei szansa na nadawanie w alternatywnej wersji, np. w momencie słabszego połączenia. Projekt jest jeszcze ograniczony, gdyż pojawił się w ofercie dla stacji radiowych (np. BBC), ale docelowo ma być dostępny dla wszystkich.

Gboard

22. Gboard

Zawsze ciekawią mnie powody startu usług mobilnych producentów, którzy powinni rozpocząć od ich promocji na własnych platformach. Bardzo często robi tak Microsoft, ale gorsze nie jest Google. Ta druga firma wprowadziła kiedyś do klawiaturek iOS dodatkowy przycisk Gboard i pominęła w tym Androida. U siebie miało jednak Google Keyboard i prawdopodobnie w tym rzecz. W poprzednim tygodniu nadrobiono zaległości i G dostarczyło funkcję swojemu systemowi. Gboard to po prosty szybszy sposób dostępu do wyszukiwarki, np w komunikatorach, gdzie często potrzebujemy coś sprawdzić, a szkoda wychodzić z okienka chatu.

Megaman Mobile

23. Mega Man Mobile

Przejdźmy do gier. Na smartfony przybywa klasyki, bo tutaj otrzymuje ona drugie życie. W nieco słabsze graficznie gry gramy na mobilnych ekranach zdecydowanie częściej. Do tego fajnie jest odświeżyć dawne tytuły. Capcom idzie śladem Nintendo i flirtuje z iOS oraz Androidem. Niczym nowym, ale za to sprawdzonym. Seria Mega Man to jedna z popularniejszych platformówek. Wszystkie 6 części trafi na telefony w styczniu. Ta sama kolekcja wpadła na PS4 w 2015 roku.

odnawiany Apple Watch

24. Odnawiane Apple Watche

W trzecim tygodniu grudnia Apple wprowadziło do swojego amerykańskiego sklepiku nowy, odnawiany produkt. Nowy w sensie pojawiający się w ofercie jako „refurbished” pierwszy raz. Mowa o odświeżanych Apple Watchach, czyli używanych, ale naprawionych zegarkach. Z pełną certfikacją i niezbędnymi testami jakości. W zeszłym miesiącu do listy takich wyrobów dołączył iPhone, a teraz również smartwatch. Dzięki temu najtańsza wersja smart zegarka kosztuje teraz 229$!

 

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *