Tarcze na smartwatche Samsung Gear S2 – możliwości

13 Sty 2016
Najpopularniejszy dotąd motyw tarczy dla Gear S2, którym promuje się Samsung.

Najpopularniejszy dotąd motyw tarczy dla Gear S2, którym promuje się Samsung.

Stworzyłem już oddzielne wpisy na temat możliwości wyświetlania tarczy na zegarki z Android Wear i tarczy na Apple Watch. Czas na Samsunga Gear S2. Element ozdobienia smartwatcha wirtualnym  „cyferblatem” to jedna z fajniejszych cech smart zegarków. Ma charakter ozdobny, a to łączy się bardzo z ubieralnym format, w którym znajdujemy przyjemność z prezentacji. Ma cieszyć oko i podkreślać naręczny gadżet. Zarówno modele z systemikiem Google, jak i wyrób z Cupertino, mają swoją ofertę projektów. Android Wear o wiele większą, natomiast Watch bardzo ograniczoną (przynajmniej na razie). Samsung też nie był od początku wzorem, ale powoli się to zmienia.

Podstawowy edytor do personalizowania tarczek na Gear S2.

Podstawowy edytor do personalizowania tarczek na Gear S2.

Zacznijmy od tego, że nowy, okrągły Gear S2 zyskał sporo motywów dostępnych wyłącznie dla niego. Koreański gigant postarał się, by były to różnorodne propozycje. Jest ich kilkadziesiąt, więc każdy znajdzie coś dla siebie nawet na kilkanaście tygodni zmian. Wiemy jednak, że skończona baza (nawet co opcją personalizowania – łatwej przemiany każdej tarczki o inne elementy w Gear Managerze) nie będzie satysfakcjonująca. Mamy kolorowy ekran wyświetlający dowolne treści, więc im więcej tytułów, tym lepiej. Producent zauważył przewagę projektów w Google Play i ograniczenie wersjami dla Apple Watch. Wybrał drogę pierwszą, czyli lepszą.

Zanim jednak przejdę do „sklepiku” z nowymi tarczkami, przypomnę jeszcze o ostatniej prezentacji na targach CES 2016. W Las Vegas Samsung zaprezentował dwie nowe odmiany Geara S2 Classic w edycjach Rose Gold i Platinum. Towarzyszyły im nowe motywy tarczek, które dostępne są ekskluzywnie wyłącznie na te dwa urządzenia. Pewnie do czasu, ale przynajmniej na początek sprzedaży. Oba zegarki wyglądają bardziej premium, więc dostosowano im owe specjalne tarcze. W trakcie imprezy pokazano też kilka nowych motywów dla wszystkich Gearów S2. Jeśli oglądaliście prezentację, to widać je było w tle.

Gear S2 nowe tarcze

Dwa nowe Gear S2 Classic w odmianie Rose Gold i Platinum zyskały kilka nowych tarcz (m.in. z widgetami faz księżyca).

Dwa nowe Gear S2 Classic w odmianie Rose Gold i Platinum zyskały kilka nowych tarcz (m.in. z widgetami faz księżyca).

Do tej pory Samsung dostarczał nowe motywy wyłącznie z aktualizacjami firmware’u. Dzięki temu baza propozycji się zwiększała, a prace były odpowiedniej jakości. Producent jakby certyfikował animacje. Potrzebne było jednak coś więcej. Otwartość na kolejne tarcze. Właśnie dlatego można już tworzyć i sprzedawać własne tarcze i to nawet bez specjalnych umiejętności (zarówno w kwestiach developerskich, jak i designerskich). Już wcześniej Samsung dbał o potrzeby związane z tarczami w przypadku wcześniejszych smart zegarków. Na wcześniejsze smartwatche z Tizen wydał w Samsung Apps Store narzędzie Watch Styler, które pozwalało na zabawę tarczami i to całkiem bogatą w edycję.

W przypadku Gear S2 Samsung stara się sprawdzać prace zanim trafią online do katalogu. Ciężko jednak zrozumieć zastosowany filtr, gdyż można tam znaleźć nawet imitacje znanych marek, czyli wykorzystywanie logotypów popularnych producentów szwajcarskich zegarków. Pewnie wkrótce się to zmieni, bo firmy te nie będą zadowolone z tego typu praktyk (co już wcześniej na blogu opisywałem w przypadku Android Wear). W bazie dla okrągłego Geara jest jednak bardzo wiele innych propozycji. Powstają już nawet kanały w portalach społecznościowych, gdzie można obserwować sytuację. Jednym z ciekawszych jakie znalazłem jest Samsung Gear S & Gear S2 na G+. Sporo użytkowników wrzuca tam swoje własne projekty.

W okresie świątecznym Samsung zaproponował kilka sezonowych motywów na Gear S2.

W okresie świątecznym Samsung zaproponował kilka sezonowych motywów na Gear S2.

Gear Watch Designer - narzędzie na PC do projektowania tarczek.

Gear Watch Designer – narzędzie na PC do projektowania tarczek (pełnych animacji).

Spodziewam się, że niebawem powstanie tutaj odpowiedni porządek, a namnoży się też prac do instalacji na swoim smartwatchu, co zwiększy możliwości personalizacji flagowego zegarka Samsunga. W Google Play dla Gear S2 można znaleźć również specjalne programiki do edycji tarczek. Pośród nich są Mr. Time Maker, Social Watch, czy Photo Watch Pro (ten jest płatny). Można przy ich pomocy tworzyć własne tapety, a to oznacza, że na wyświetlaczu smartwatcha może pojawić się nawet zdjęcie z naszej galerii, czyli wykonane aparatem smartfona.

Gear Watch Designer to kolejny krok do ulepszeń Gear S2. Poniżej załączam video pokazujące jak to wszystko wygląda. Narzędzie jest raczej proste do ogarnięcia. Jak widać, tutaj pracujemy już na większym ekranie – inaczej niż w mobilnych aplikacjach, gdzie zmieniać można było wyłącznie podstawowe składowe tarczy. To bardziej zaawansowane oprogramowanie.

źródło: Samsung, Samsung (2)

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *