Powoli inteligentne zegarki będą chciały nas odciągnąć od ekranu smartfona, jednak wciąż rozwiązywany jest problem ograniczeń niewielkich wyświetlaczy noszonych na nadgarstkach ręki. Trzeba przyznać, że niektóre funkcje faktycznie dają większy komfort w trakcie użytkowania sprzętu i moglibyśmy zrezygnować z telefonu, ale jest kilka małych wad, mogących odstraszyć przed ich niezależnym użytkowaniem na co dzień. Jedną z nich jest ilość tekstu widocznego na tarczy smart watcha, ale i jego wprowadzanie. Ten drugi problem jest już blisko rozwiązania – przykład wirtualnej klawiaturki Minuum. Dla tego pierwszego znalazła się ciekawa propozycja – to aplikacja Spritz.

Jak program miałby sprawić, że czytanie na zegarku byłby wygodny? Chodzi o sposób wyświetlania tekstu, a przy okazji przyspieszenie samego procesu czytania. Autorzy wpadli na pomysł by w jednym czasie był wyświetlany centralnie tylko jeden wyraz, a każdy kolejny pojawiał się w jego miejsce. Dodatkowo oznaczenie odpowiedniej litery na czerwony kolor ma sprawić, iż w ciągu minuty przyspieszymy odczyt do aż 1000 słów. Zamiast tradycyjnego podejścia, czyli czytania od krawędzi do krawędzi kolejne linie tekstu, mamy przestawić się na dynamiczne zmiany kolejnych wyrazów. Jak to działa możecie przetestować na stronie producenta, gdzie odpowiednia animacja pokazuje instrukcje w formie właśnie takiego skaczącego tekstu.

Wersja demonstracyjna działa już na Samsungu Galaxy Gear 2, czyli systemie Tizen (oprócz tego ma pojawić się także w formie apki na smartfony, na początek Galaxy S5). Wspomniany czerwony kolor został dostosowany indywidualnie dla każdego słowa i ma za zadanie ułatwić naszemu oku (które w tym przypadku się nie rusza w trakcie czytania) podgląd całego słowa. Każdy wyraz ma w ten sposób swój optymalny punkt i właśnie ta część całości ma przyspieszyć wyłapywanie słówek. Według badań developera, tradycyjne czytanie składa się w 20% z samego odczytu słowa, a w 80% w przesuwaniu oko dalej. Straty są zatem ogromne. Sama nauka rozwiązania Spritz ma zająć zaledwie maks 5 minut i nie jest trudna.

Prędkość zmian możemy dostosować do własnych potrzeb, przy których czujemy się najlepiej – od 250 do nawet 1000 słów na minutę. Na razie wspierane są podstawowe języki: angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, ale i koreański. Autorzy chcą udostępniać licencję na wykorzystywanie Spritz w aplikacjach mobilnych, systemach operacyjnych, czy stronach internetowych.

źródło: Spritzinc.com