SprayPrinter – artystyczne graffiti dla każdego?

9 Lis 2016

SprayPrinter

Kiedy przechodzimy obok świetnego graffiti (lub muralu) jesteśmy pod wrażeniem, zwłaszcza, jeśli sami nie mamy w sobie nutki artysty. Prace wykonywane sprayem są efektowne i wymagają pewnych umiejętności. A co się dzieje jak sami próbujemy wziąć się za tworzenie? Przeważnie powstają głowonogi, za których autorstwo podejrzewać można małe dzieci 😉 Autorzy SprayPrinter pokazują, że wcale nie trzeba mieć wielkiej wprawy i wyobraźni, by stworzyć pracę na atrakcyjnym poziomie. Smart puszki i smarfon z aplikacją pomogą.

Na Kickstarterze pojawiła się kampania projektu SprayPrinter, któremu usprawniono funkcje. Wcześniej gadżet prezentował swe możliwości na Indiegogo. Czym jest nakładka na spray do graffiti? To imitacja „drukarki”, ale w naszej ręce. Zaktualizowany wariant potrafi jeszcze więcej, a jego głównym zadaniem jest podpowiadanie i uwalnianie farby w artystyczny sposób. To takie trochę oszukiwanie, ale najważniejszy jest efekt. W łatwy sposób możemy pokryć ścianę wizerunkiem z naszego smartfona (iOS/Android).

SprayPrinter

SprayPrinter

Taki zestaw wymaga odpowiedniej instalacji, ale nie jest ona skomplikowana. Wystarczy tripod na zamocowanie smartfona, który należy wycelować na powierzchnię pod graffiti. Zadaniem użytkownika jest stosowanie się do poleceń na podstawie obserwacji oprogramowania. Aplikacja śledzi ruch ręki i przekazuje sygnałami diody LED na puszce, miejsca, w których mamy uwalniać materiał. Wydaje się, że we wszystkim uczestniczy rodzaj Augmented Reality, czyli rzeczywistości rozszerzonej. „Malujemy” pikselami, co nadanie obrazom dodatkowego charakteru. Generalnie całość ma zagwarantować, że niemal samodzielnie przeniesiemy artworki w formie graffiti na wybraną ścianę.

Mimo uproszczeń to wciąż kreatywne narzędzie. Przede wszystkim przystępniejsze, nie ograniczające do odpowiednich umiejętności. Oczywiście i te się przydadzą, więc warto reprezentować pewne standardy. SprayPrinter 2 ma poprawioną dokładność i opcję regulacji „pixeli”. Poprawiono też „rozdzielczość”, która wcześniej ograniczona była do 320 x 320, a teraz ma gwarantować 1920 x 1080. Do tego szybciej pokryjemy powierzchnię. Największą zmianą będzie jednak opcja wspólnego działania, czyli możliwość tworzenia przez 5 osób na raz (przy jednym smartfonie). Fajny gadżet? Chyba można zaliczyć go do sekcji DIY?

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *