Widziałem już projekty inteligentnego akwarium, natomiast nie było jeszcze na rynku takiej odmiany terrarium. Te zwykle stosowane jest do zapewniania odpowiednich warunków płazom lub gadom. Taki domek dla zwierząt wymaga specyficznego i określonego stanu, zwłaszcza wewnątrz. Czy jednak tak flora musi służyć jedynie domowych warunków faunie? SmartTerra proponuje microklimat do celów dekoracyjnych i odprężających.

Szklane terrarium ma generować i symulować różne warunki „pogodowe” w zamkniętej konstrukcji. To takie zastępstwo dla okna z ciekawym widokiem. Zdarzało wam się usiąść z kawą przed oknem, by pooglądać padający deszcz? Ze SmartTerra warunki odtworzymy sobie w każdej chwili, uzyskując podobne efekty, ale wewnątrz domu. Oczywiście w środku generatora, nie w całym domu. Otrzymamy w ten sposób coś na wzór kominka, który rozpalany jest dla samego klimatu.

Inteligentne terrarium jest kontrolowane ze smartfonowej aplikacji (iOS/Android), więc możemy dobrać warunki niemal pod nasz nastrój. Autorzy sami porównują to do okna, zaznaczając, że nie każdy ma okno na piękne krajobrazy. Co można uzyskać w takim gadżecie? Dostępnych jest mnóstwo motywów: deszczowe sztormy (także z błyskawicami, ale tylko świetlnymi), wschody lub zachody słońca i wiele innych. Oczywiście, że można sobie dziś odpalić na dużym smart TV efektowne nagrania 4K z takich sytuacji, ale SmartTerra chce dostarczyć czegoś bardziej zbliżonej do realnych sytuacji. Taka imitacja ma być bardziej naturalna i rzeczywista. Na siłę można spróbować urozmaicić zamknięty świat swoim zwierzątkom, choć  nie do tego przeznaczony jest ten system. Nie ma na celu stresowania jaszczurek, a relaksację naszego ciała.

tekst alternatywny

Podłożem, roślinkami i uzupełnianiem wody musimy zająć się już sami. Jeśli potrafimy stworzyć roślinne wnętrze to podświetlenie LED i symulator warunków dorzuci spersonalizowane cykle, by wszystko wewnątrz poczuło się o wiele lepiej. Wnętrze ma być pod kontrolą czujników, więc powinno z wieloma parametrami, np. odpowiednią cyrkulacją powietrza i wilgoci, radzić sobie same. Na smartfonie podejrzymy dane ze środowiska w czasie rzeczywistym, m.in. temperaturę i poziom wilgotności. Warunki możemy dobierać pod kątem wybranych roślin. Taki sprzęt może zastąpić rośliny doniczkowe, jeśli mowa o efektach dekoracyjnych. Czy wasza domowa roślinność synchronizuje się z dźwiękami odwzorowującymi pogodę?

Ten sporej wielkości gadżet jest w tej chwili efektem zbiórki na Kickstarterze, gdzie poszukuje wsparcia finansowego, by zrealizować cele jakim jest dotarcie na rynek. Producent chce sprzedawać zestawy, w których znajdą się odpowiednio dobrane saszetki z podłożem, nawozami i składnikami odżywczymi, ale też przeróżnymi dekoracjami. Gotowe terraria mają zadebiutować dopiero w styczniu 2019.