Sporo znanych marek inwestuje w inteligentne wyposażenie, a pośród nich nie mogło zabraknąć General Electric. Firma stara się być obecna w smart rozwiązaniach, a oprócz niedrogich żarówek w wersji inteligentnej, oferuje też urządzenia AGD z odpowiednio zaawansowanymi systemami. Seria Geneva korzysta z domowych sieci WiFi, pozwalając na zdalny dostęp do pewnych funkcji – prosto ze smartfona. Niedawno GE ogłosiło współpracę z serwisem IFTTT, dającym szansę na budowanie scen i akcji, a teraz rozpoczyna partnerstwo z możliwościami Amazon Echo i jego Alexy.

GE Alexa

Asystenci głosowi to dziś szybko rozwijające się moduły, a na rynku jest kilku wielkich rywali. Alexa nie była pierwsza, ale moim zdaniem radzi sobie najlepiej. Dlaczego? Ponieważ Amazon cały czas zwiększa zasięg funkcjonowania asystentki i dodaje jej kolejne kanały. Alexa pojawia się w smartwatchach, tabletach (m.in. Fire), telewizorach Fire TV, no i jest dostępna w całej rodzinie Echo (także Tap i Dot) – głośników i stacji do nasłuchu naszych komend. Alexa ma już ponad 3000 opcji (poleceń) i stale ta liczba rośnie. GE postanowił, że włączy Alexę do obsługi swojego inteligentnego wyposażenie Geneva.

Posiadacze kuchenek, lodówek, zmywarek, czy pralek od General Electric będą mogli wykorzystać do ich obsługi komendy głosowe. Innymi słowy: w inteligentnym domu coraz więcej poleceń wydawanych głosem, a nie ekranowo lub bezpośrednio na RTV/AGD. Baza komend jest spora, ale dopiero zaczyna działanie. Z czasem poleceń będzie przybywać. Aktualnie możemy na przykład poprosić Alexę o dostosowanie trybu zmywania w zmywarce, czy przygotowanie konkretnej temperatury na konkretną godzinę w piekarniku. Podobnie możemy poprosić o ciepłą wodę z lodówki (oczywiście mowa o pogrzaniu).

GE Alexa

Całą ofertę poleceń można już pobierać (przez aktualizację) i cieszyć się nowymi opcjami. Jest kilka warunków. Musimy posiadać też którą ze stacji Amazona, no i liczyć, że firma wspiera już dane języki. Polskiego jeszcze nie ma… W najbliższym czasie GE planuje dodać też obsługę przez Alexę swoich inteligentnych klimatyzatorów. Bądźmy pewni, że to dobry znak dla wszystkich klientów Internetu Rzeczy. Większy zasięg Alexy poprawi konkurencyjność i wymusi poszerzanie rywalizujących Siri i Cortany, a także asystenta Google, które już zaczynają współpracować ze smart domami. To ułatwi sterowanie inteligentnymi funkcjami, a przy okazji da niezłego kopa całej branży – to właśnie odpowiednia obsługa może nakręcić boom na smart wyposażenie.

Pełną listę komend dla GE Geneva (oczywiście nie po polsku) znajdziecie na stronie products.geappliances.com/appliance Nie są jeszcze imponujące, ale wyobraźmy sobie przyszłe, bardziej skomplikowane polecenia.