Nurugo SmartUV – monitoring w ultrafiolecie

7 Sty 2017

Nurugo SmartUV

Mierniki UV do smartfonów to coraz częstsza forma przystawek do wsparcia w pielęgnacji i dbaniu o zdrowie. Pojawiło się już kilka ciekawych wynalazków, które odczytują ultrafiolet i przekazują pomiary do aplikacji. Celem jest oczywiście zwiększanie świadomości, które wpłynie na ochronę skóry. Zwykle smarujemy się na oko, tj. niedokładnie i bez dostosowania do konkretnych warunków (przeważnie dobierając filtr według własnego odczucia). Można to wszystko robić z poczuciem pełnego zabezpieczenia przed zbyt intensywnym słońcem.

Kolejnym gadżetem do analizowania UV jest projekt Nurugo SmartUV. Urządzenie w formie przystawki do smartfona pojawiło się w kampanii na Kickstarterze i jeśli uda się tam zebrać odpowiednie fundusze to moduł powinien być gotowy na letni sezon. Największą różnicą względem całej reszty czujników do monitorowania promieniowania UV jest wykorzystanie kamerki czułej na inne długości fal (te niewidoczne dla oka). Też nie jest to innowacyjne podejście, ponieważ takie rozwiązanie już widziałem, ale zdecydowanie lepsze od czytnika przekazującego wyłącznie dane.

Nurugo SmartUV

Zobrazowanie pokrycia skóry kremem jest pewniejsze. Nie tylko pozwoli dobrać krem, ale też zadbać o równomierne i całkowite zabezpieczenie skóry przed światłem. Widać to będzie przez ekran smartfona, gdzie podejrzymy poprawność nasmarowania. Koreańskie Nurugo SmartUV to podręczny bajer zwłaszcza na wakacyjne wyjazdy, ale też wsparcie w regionach, gdzie słońce jest intensywniejsze i wpływa na cerę oraz zdrowie. Zawsze mam tutaj przed oczami zdjęcie zawodowego kierowcy ciężarówki, który przez całe życie prowadził pojazd, wystawiając lewą część twarzy na słońce przez wiele lat (różnica co do prawej strony była szokująca – pomarszczone ciało vs normalna skóra).

Nurugo SmartUV pokazano w Las Vegas na targach CES 2017. Sprzęcik wzbudza zainteresowanie, ponieważ prezentuje widok w ultrafiolecie, zmieniając prezentację twarzy (przy nakładaniu kremu wszystko jest jeszcze bardziej widoczne – kolor skóry zmienia się na czarny, ułatwiając ochronę). Głównym zadaniem akcesorium jest oczywiście dbanie o urodę. Nurugo SmartUV zakwalifikujemy do segmentu „wellness”. Regularny podgląd pozwoli zastosować odpowiednie kosmetyki, nie dając rozwinąć się pewnym niedoskonałością. Kamerka SmartUV jest przygotowywana w dwóch odmianach: ze złączem Lightning dla iPhone’ów oraz microUSB dla Androidów (dla obu oczywiście dedykowana aplikacja).

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *