Nubia NeoAir VR – kamerka 360 na USB Type-C

7 Kwi 2017

Nubia NeoAir VR Panoramic Camera

Kamerki sferyczne atakują, ale nie tylko w postaci kamerek łączących się ze smartfonami bezprzewodowo, ale i bezpośrednio. Nowa sekcja kamerek 360 to modele w formacie przystawek – doczepianych do portów telefonu. Jest już kilka takich gadżetów. Są bardziej kompaktowe, zmieszczą się w kieszeni i nie trzeba ich ładować. Są rozszerzeniem właściwości fotograficznych smartfona o sferyczne panoramy, czyli kadry widzące wszystko wokół nas. Nubia NeoAir VR to kolejny wyrób w takim formacie, ale tylko do telefonów z portem USB Type-C.

To największe ograniczenie urządzenia, ponieważ na razie jeszcze niewiele modeli posiada taki standard (na szczęście kolejne generacje sprzętu uwzględniają już wsparcie tego nowego portu). NeoAir VR to działająca w ten sam sposób co konkurencyjne wynalazki kamerka. Nagrywa zdjęcia i filmy w 360 stopniach poprzez dwa obiektywy w formie rybiego oka (każdy z kątem widzenia po 210 stopni). Potem je skleja i powstaje pełna panorama. Innym ograniczeniem jest konieczność posiadania urządzenia z 2 GB RAM i odpowiednim procesorem (wymieniono np. Snapdragony 600, 800 i kilka innych). Widać, technologia wymaga dla przetwarzania odpowiednich obliczeń. Nie są tu jednak angażowane protokoły Wi-Fi Direct, czy Bluetooth, jak w większych modelach działających niezależnie. Niestety pewnie straci na tym jakość, gdyż sensory i optyka muszą być mniejsze. Fotki są wykonywane w jakości 3K (3008×1504), natomiast video w 2K (2560×1280). Już dawno oceniłem osobiście, że minimum dla efektów 360 to rozdzielczość 4K. Na użytek przeciętnego klienta ma to jednak wystarczyć. Czy wystarczy? Jeśli model będzie niedrogi to zapewne tak będzie.

Nubia NeoAir VR Panoramic Camera

Przystawka jest lekkim bajerem, ważącym tylko niecałe 27 gramów, więc nie będzie jakimkolwiek obciążeniem. W razie potrzeby wystarczy wyjąć sprzęcik z kieszeni i wpiąć w smartfon – to propozycja „plug & play” z odpowiednią aplikacją. Telefon jest ważny również z innego względu. Ekran jest natychmiastowym podglądem efektów sferycznych, które można przez smartfon wrzucić na różne portale. Nubia NeoAir VR Panoramic Camera została wyceniona na ok. 100 dolców (w przeliczeniu). Nie wiadomo też jak będzie z globalną dostępnością. Sądzę, że projekt jest kierowany raczej na azjatyckie rynki.

źródło grafik: weibo.com/nubiamobile

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *