„Nowy” Gear VR dostosowany do Galaxy S8

29 Mar 2017

Samsung Gear VR

Gogle Gear VR to dla Samsunga ważna sekcja, jak i sama wirtualna rzeczywistość. Podobno Koreańczycy pracują nad bardziej zaawansowanym urządzeniem do VR, ale na razie dbają o mobilny adapter do swoich smartfonów. Premiera najnowszego flagowca Galaxy S8 to okazja (i przy okazji konieczność) do odświeżenia ubieralnego gadżetu. „Nowy” Gear VR jako oddzielne akcesorium nie wymagało wiele pracy, ponieważ najważniejszą sprawą jest mózg, czyli elektronika w smartfonie. Trzeba było jednak nieco przeprojektować adapter.

Gear VR zawsze był dostosowywany głównie do topowej wersji telefonu Samsunga, więc z roku na rok gogle muszą przejść lifting. To trochę głupie i dziwaczne, ale na razie nie ma innej drogi. Fani mark muszą wydać kolejną kasę, gdy przesiadają się na nowy sprzęt (i tak mniejszą niż na najdroższe gogle). W tym roku zmian jest nieco więcej. Gear VR otrzymał wsparcie nowego kontrolera, zaprezentowanego na targach Mobile World Congress w Barcelonie. To główna zmiana, ale nie jedyna. Te mniejsze są jednak kosmetyczne. Mobilny adapter wygląda bardzo podobnie, jak nie identycznie do poprzedników.

Samsung Gear VR

Zmienił się kolor wykończenia, choć też nie jakoś bardzo. Orchid Grey na około i czarna klapka z połyskiem. To jednak mało istotne. Ważniejsze będą wrażenia wewnątrz „maski”. Tutaj efekty powinny być zadowalające, praktycznie identyczne z tymi z S7, bo gęstość pikseli na cal wychodzi taka sama. Galaxy S8 ma 5.8 calowy panel z 2960 x 1440 pikseli, czyli 570 ppi, natomiast S8+ 6.2 cala w rozdzielczości 2960 x 1550 (529 ppi). Galaxy S8 ma jeszcze szybsze GPU i CPU, więc z aplikacjami VR poradzi sobie dobrze. Do adaptera możemy też śmiało wsunąć poprzednie modele telefonów, np. Galaxy S7, S7 edge, Galaxy S6 i S6 edge, ale różnica będzie znaczna. Wsteczna kompatybilność ma zapewnić większą sprzedaż i dłuższą żywotność gogli.

Cena nowej wersji Gear VR lekko podskoczyła (z 99 na 129$). Jeśli macie już gogle to za sam kontroler trzeba będzie zapłacić 39$. Zestaw ma być w sprzedaży 21 kwietnia. Wraz z nowymi goglami Samsung wystartował też z nową platformą Samsung VR. Z poziomu specjalnej aplikacji można dostać się do ok. 8000 materiałów video w 360 stopniach lub 2000 różnych aplikacji (sporo tylko na Gear VR). Wcześniej trzeba było to robić przez apkę Oculusa lub stronę Samsunga. Tutaj wrzucimy też filmiki z nowej kamerki sferycznej Gear 360. Wszystko w jednym, wygodnym miejscu. BTW: ciekawe kiedy powstaną Gear VR 2? Cały czas odświeżany jest jeden wariant. Podobno opracowywane są lepsze gogle.

źródło: Samsung

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *