Nest Thermostat E – nadal smart, ale tańszy

31 Sie 2017

Firma Nest Labs (lub Nest Learning Thermostat) została wykupiona przez Google ładnych kilka lat temu. Przez ten czas gigant wydał kilka generacji inteligentnego termostatu. Na targi IFA 2017 przygotowana została nowa odmiana tego urządzenia. Pierwszą pod brandem Alphabet (nadrzędnym wobec Google). Te 6 lat istnienia projektu zostanie teraz przekute na wariant Nest Thermostat E. Wciąż będzie to moduł uczący się wnętrza i naszego stylu życia, ale w nieco przystępniejszej cenie.

Nest Thermostat E

Od poprzednich zmian termostatu Nest minęło sporo czasu, bo dwa lata. To naprawdę wystarczająco długi okres bez większych aktualizacji. Zdaję sobie sprawę, że dosyć ciężko jest tu zaproponować coś nowego, więc skupiono się na innych aspektach. Thermostat E ma być tańszy. Otrzymał też zmodyfikowany design. Nadal jest okrągły i efektowny. Przeszedł delikatny lifting. Różnica w cenniku jest spora. Learning Thermostat kosztował 249 dolarów, natomiast Thermostat E to tylko 169$ („E is for Everyone”). Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że niższa cena nie oznacza gorszego funkcjonowania.

Nest Thermostat E nie straci wiele ze swoich możliwości. Do dyspozycji będzie wszystko co najważniejsze: zdalna kontrola i podgląd sytuacji na smartfonie, automatyka oceny wnętrza i dostosowywanie temperatury do sytuacji oraz współpraca z innymi elementami inteligentnego domu, które integrują się ze standardem Nest. To co się pogorszyło? Coś musiało, by zbić koszty. Wyświetlacz ma niższą rozdzielczość. Obudowa jest jakby przezroczysta. Moduł wydaje się lżejszy. Pokaże informacje o temperaturze, ale zabraknie już powiadomień o pogodzie, czy godzinie. Producent zaznaczył, że sporo rzeczy uproszczono, by użytkowanie było łatwiejsze.

Oprogramowanie główne pozostało identyczne. System oceni trendy, nasze przebywanie we wnętrzu i dostosuje harmonogram samodzielnie. Jest tu również opcja oszczędzania energii. Wyniki badań w tej kwestii powinny być identyczne, czyli obniżenie rocznych rachunków o 130-145$. Prosta matematyka mówi, że Thermostat E powinien się szybko zwrócić. Kompatybilność termostatu w wersji E nieco zmalała (tu podano jednak lokalne dane – dla USA). Oba termostaty będą wciąż w sprzedaży.

źródło: Nest

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *