Od kilku lat prężnie rozwijają się technologie rysików. Są coraz dokładniejsze i mają spory potencjał. Równolegle podobne trendy wykazują tzw. smartpeny, czyli inteligentne długopisy. Różnią się tym, że możemy nimi pisać po normalnym papierze, co wciąż jest wygodniejsze. Testowałem przeróżne stylusy i faktycznie wygoda ich użycia jest coraz większa. Długopis to jednak długopis. Nadal wolimy tradycyjny notatnik. Smartpen ma tę zaletę, że przy okazji stara się archiwizować nasze zapiski, a to świetne wsparcie w prowadzeniu wirtualnych zapisek.

Moleskine Smart Writing Set

Na blogu prezentowałem już kilka ciekawych smartpenów. Firma Moleskine produkuje zeszyty do notowania i często współpracuje z producentami elektroniki. Swoje wyroby oferowała we współpracy z Adobe, Livescribe, czy Evernote. Projekty ze smart pisakami nie są jej obce. Teraz czas na własny gadżet. Bardzo lubię tego typu narzędzia, bo świetnie łączą klasykę z nowoczesnością. Cyfrowe „skanowanie” tradycyjnych szkiców i notatek jest najwygodniejsze w trakcie wykładów i zajęć szkolnych. Nie jest to nawet rywal dla rysika do tabletu, a jego ekstra uzupełnienie.

Notatki można prowadzić i na tabletach. Dzisiejsze stylusy są ultra dokładne i bardzo zaawansowane. Nigdy jeszcze jednak nie odczułem w nich takiego komfortu jaki daje mi prawdziwy papier i długopis. Jeśli potrzebujemy kompromisu to smartpen jest akurat. Moleskine Smart Writing Set to komplet: specjalny notatnik, smartpen zwany Pen+ oraz aplikacja mobilna na iOS albo Androida (ten jeszcze w drodze). Zaletą tego zestawu jest szersza opcja prowadzenia zapisu. Możemy notować normalnie, a potem przesłać wszystko na smartfon lub tablet (także komputer) lub prowadzić zapisku jednocześnie z aktywną aplikacją i dodawać ręcznemu zapisowi dodatkowe elementy (np. notki głosowe w aplikacji).

Moleskine Smart Writing Set Pen+

Moleskine Smart Writing Set notes

Zeszyt nazwano Paper Tablet z racji jego podobieństwa do takiego urządzenia. Podoba mi się ta nazwa. Od razu wiadomo o co chodzi. Jak działa Pen+? Identycznie jak większość smartpenów. Na końcu ma skaner i odczytuje ruch końcówki długopisu na tle specjalnie oznaczonego papieru. W ten sposób przenoszony jest realny zapis do urządzenia. Bez aplikacji możemy zapisać do 1000 stron w pamięci długopisu. Chyba nawet oprogramowanie potrafi skonwertować nasze zapisku do cyfrowego tekstu, więc łatwiej potem go edytować w programach tekstowych. Oczywiście aplikacja to odpowiednie narzędzie do przesyłania stron, dzielenia się nimi i eksportu między innymi programami. Można skorzystać z integracji z chmurą Google Drive, cyfrowym notatnikiem Evernote, czy softwarem Adobe.

Smart Writing Set z Pen+ to niecałe 200 dolarów (plus 30$ za każdy kolejny Paper Tablet – jest konieczny ze względu na specjalną siatkę).

źródło: Moleskine