Mój Smart Dom: Redmond SkyCoffee M1505S-E

4 Paź 2017

 Mój Smart DomOd praktycznie początku istnienia mojego bloga, testuję inteligentne rozwiązania dla domu (nie wszystko jednak trafia na moją stronę). Postanowiłem częściej dzielić się moimi wrażeniami i właśnie dlatego powstała seria „Mój Smart Dom”. Trafiające w moje ręce urządzenia, aplikacje oraz elementy Internetu Rzeczy, będą teraz regularnie oceniane i prezentowane w artykułach. Systemów, standardów i rozwiązań typu smart home przybywa, więc spodziewajcie się przeróżnych wpisów, w których przedstawię najciekawsze z nich. Będę badał ich przydatność, możliwości, potencjał, ale szukał też obszarów, w których mogą się rozwijać.

Mój Smart Dom: Redmond SkyCoffee

Przyznaję się, że nie jestem specjalistą od kawy, ale otaczam się prawdziwymi miłośnikami „czarnej”. To oni pomogli mi tym razem w fachowej ocenie ekspresu Redmond SkyCoffee M1505S-E, który współpracuje z aplikacją mobilną na smartfon. Inteligentnego urządzenia AGD, które przygotuje nam kawę w szybki i komfortowy sposób. Przedstawię wam w tym wpisie najciekawsze cechy SkyCoffee. W swojej ocenie wykorzystam oceny rodziny i wszystkich znajomych, których przez ostatnie tygodnie częstowałem w swoim smart domu.

Mój Smart Dom: smart ekspres od Redmond

Zacznijmy od tego, że SkyCoffee M1505S-E to sprzęt z bogatej rodziny urządzeń od Redmond. Kolejne AGD do nowoczesnego wnętrza. Co oznacza określenie inteligentny? To taki, w którym dorzucono współczesne możliwości współpracy z aplikacją mobilną na smartfon. O apce nieco więcej w późniejszym akapicie. Na początek zajmijmy się samym sprzętem. Ekspres do kawy Redmond SkyCoffe można spokojnie użyć bez parowania urządzenia ze smartfonem. Synchronizacja z telefonem to tylko dodatek poprawiający komfort. Nic niezbędnego – raczej opcjonalna, choć w niektórych aspektach przydatna możliwość. O tym jednak później.

REDMOND SkyCoffee M1505S-E

Zacznijmy od tego, że jest to ekspres przelewowy, czyli taki z pojemnikiem na kawę z filtrami. Zbiorniczek na wodę ma swoją skalę, ale to od nas zależy w jakich proporcjach wszystko zestawimy. Wiadomo, jeśli ktoś lubi mocniejszą kawę to wykorzysta więcej kawy i mniej wody. Ja korzystałem z miarki w dzbanku. Ułatwiała działanie, bo pokazuje skalę pod filiżanki. System działa dosyć klasycznie. Kawa jest parzona, a napar ścieka do dzbanka. Sprzęt wyposażono w dzbanek z żaroodpornego szkła oraz podstawką grzewczą, która utrzyma temperaturę jeszcze przez 30 kolejnych minut.

Mój Smart Dom: SkyCoffee z młynkiem

Konstrukcja ekspresu uwzględnia wbudowany młynek. Dzięki niemu możemy zastosować zarówno kawę mieloną, jak i ziarnistą. Ta druga opcja jest oczywiście atrakcyjniejsza, zwłaszcza, jeśli kupujemy ziarna w specjalnych sklepach (odpowiednio przygotowane). Komora na kawę jest wyjmowana, więc łatwo ją wyczyścić. Wyjmujemy cały moduł wraz z młynkiem. Obudowa z metalowymi filtrami jest odłączana, więc zużytą zawartość łatwo usunąć i potem równie łatwo wszystko wyczyścić. Akurat sprawy utrzymywania ekspresu w odpowiedniej czystości zawsze jest bardzo ważne, więc im wygodniej to robić, tym lepiej. Nie wystarczy szybko sobie kawę przygotować, ale też doprowadzić sprzęt do ponownego użytku.

Dzbanek ma pół litra pojemności, czyli tyle maksymalnie kawy możemy jednorazowo przygotować. Nie przeliczę tego na filiżanki, bo tak naprawdę każdy lubi pić inny rodzaj kawy -dolewa mleka (lub nie) po swojemu. Producent zastosował specjalną blokadę przed uruchomieniem całości przy nieprawidłowym montażu oraz zabezpieczając przed przegrzaniem. Całość zbudowano w bardzo intuicyjny sposób, więc każdy element zamocujemy z powrotem raczej prawidłowo. Generalnie nie miałem żadnych problemów z dbaniem o porządek, a przygotowanie, jak i późniejsze sprzątanie nie było uciążliwe. W zestawie jest pomocny pędzelek. Warto go używać, bo każde niedomycie ma wpływ na późniejsze odczuwanie smaku.

Mój Smart Dom: design

REDMOND SkyCoffee M1505S-E wygląda bardzo nowocześnie. Minimalistyczny design przypadł mi do gustu. Ekspres został wykonany ze stali nierdzewnej, natomiast obudowa jest z tworzywa sztucznego, ale pasującego wykończeniem. Nie ma żadnego, często zbędnego panelu. Tylko przełącznik do wyboru rodzaju wsypanej kawy (mielonej lub ziarnistej) oraz przycisk uruchamiający sprzęt. Wszystko zaprojektowane dosyć solidnie w czarnym, klasycznym stylu. Myślę, że plusem jest też całkiem kompaktowy format. SkyCoffee nie jest specjalnie wielki, więc zmieści się w każdym kącie.

REDMOND SkyCoffee M1505S-E

Mój Smart Dom: kawa ze SkyCoffee

Przejdę teraz do najważniejszego. Powyższe parametry, subiektywne oceny wyglądu, czy komfort użytkowania są istotne, ale przecież kluczowy jest smak! Każdy zauważy różnicę między typową kawą sypaną i przygotowywaną w najpopularniejszy sposób, ale ja mam porównanie z kafeterią. U mnie w najbliższym otoczeniu pija się kawę tylko w ten sposób. To przyzwyczaja do konkretnego, o wiele mocniejszego, wyrazistego i zmysłowego aromatu. Jeśli też pijecie tak zaparzoną kawę to wyobraźcie sobie jeszcze ciekawszy efekt przy użyciu ekspresu. Zawsze efekt jest ten sam. Ciężko powrócić do poprzednich rozwiązań, a o kawach rozpuszczalnych nawet nie wspominając.

Jasne, że roboty jest trochę więcej, ale nie aż na tyle dużo, żeby psuć sobie obcowanie z kawą. Ekspres Redmond SkyCoffee M1505S-E jest tu świetnym, choć sporo droższym zamiennikiem. Szybszym, dokładniejszym i pozwalającym na zastosowanie ulubionych ziaren, które od razu dla nas zmieli. Dodatkowo aromat w dzbanku utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas, ponieważ maszyna podgrzewa naczynie płytką grzewczą. Zastosowałem zarówno mieszanki robusta i czystą arabicę. W każdym przypadku efekt był bardzo wyraźny. Myślę, że nieco lepiej wypadła ta pierwsza, ale to już chyba wynik dopasowania (podobno lepiej stosować właśnie tą pierwszą). O ile w przypadku kafeterii trzeba poświęcić perfekcyjnej kawie sporo czasu to ekspres załatwi wszystko za nas.

Redmond SkyCoffee

Naszym zadaniem będzie tylko dbanie o czystość urządzenia (zalecam w miarę szybkie mycie filtra, bo zdecydowanie łatwiej będzie usunąć wszystkie, nawet najdrobniejsze fusy). Moja ocena (a właściwie moich znajomych i rodziny) jest bardzo pozytywna. To chyba zdecydowanie pełniejsze podsumowanie niż tylko jednego blogera? Redmond dorzucił w pudełku małą książeczkę z przepisami na najlepsze kawy, więc mając taki sprzęt warto przygotować sobie poszczególne kawy na nowo i sprawdzić różnicę z tym co znaliśmy do tej pory. Oczywiście mam na myśli kawoszy stosujących najprostsze metody przygotowania kawy. „Moc” smaku parzonej kawy dobieramy samodzielnie, czyli dbając o odpowiednie proporcje wody i ziaren (i później mleka i innych dodatków). Czy to jakaś niedogodność? Być może. O to trzeba już zapytać indywidualnie każdego z osobna.

Mój Smart Dom: aplikacja Ready for Sky

Na koniec pozostawiłem sobie krótki akapit o samej aplikacji. Jak już gdzieś wyżej wspomniałem to dodatkowa opcja. Inteligentny ekspres do kawy Redmond SkuyCoffee korzysta z tej samej aplikacji Ready for Sky, która obsługuje pozostałe urządzenia AGD tego producenta. Wspólna platforma ma ułatwić korzystanie ze wszystkich smart modeli wyposażenia od Redmond. Także ekspres otrzymał zdalny dostęp, czyli obsługę z poziomu dotykowego ekranu na smartfonie.

Telefon będzie zastępstwem panelu na ekspresie, którego fizycznie nie ma. Oznacza to, że część funkcji będzie dostępna wyłącznie przez ekran mobilnego urządzenia. W ten sposób udało się pewnie obniżyć koszt wyrobu, zakładające, że każdy dziś korzysta ze smartfona i chętnie obsłuży swój nowoczesny sprzęt z aplikacji. O czym mowa? Na przykład o ustawieniach czasu mielenia oraz czasu podgrzewania kawy (tutaj mamy zakres od 30 minut do aż 6 godzin). Interfejs jest równie minimalistyczny co design sprzętu, czyli intuicyjny i wygodny. Oczywiście apka pozwoli też na zdalne uruchomienie ekspresu i włączenie mielenia ziaren. Koniec procesu parzenia zostanie nam przekazany powiadomieniem. Aplikację przygotowano dla obu najpopularniejszych systemów operacyjnych, czyli iOS oraz Androida.


Cena smart ekspresu Redmond SkyCoffee M1505S-E wynosi 629 zł

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *