Mój Smart Dom: apka do Redmond SkyCooker M800S-E

20 Wrz 2017

Mój Smart DomOd praktycznie początku istnienia mojego bloga, testuję inteligentne rozwiązania dla domu (nie wszystko jednak trafia na moją stronę). Postanowiłem częściej dzielić się moimi wrażeniami i dlatego właśnie powstała seria „Mój Smart Dom”. Trafiające w moje ręce urządzenia, aplikacje oraz elementy Internetu Rzeczy, będą teraz regularnie oceniane i prezentowane w artykułach. Systemów, standardów i rozwiązań typu smart home przybywa, więc spodziewajcie się przeróżnych wpisów, w których przedstawię najciekawsze z nich. Będę badał ich przydatność, możliwości, potencjał, ale szukał też obszarów, w których mogą się poprawiać i rozwijać.

Mój Smart Dom: Redmond SkyCooker M800S-E

Kilka tygodni temu przedstawiłem na blogu multicooker  Redmond SkyCooker M800S-E, którego ważnym dodatkiem jest aplikacja mobilna na smartfony. Program Ready for Sky testowałem równolegle, ale zaplanowałem mu całkowicie oddzielny wpis. W pierwszym artykule skupiłem się bardziej na możliwościach sprzętu AGD, a teraz więcej konkretów o usprawnieniach wynikających ze zdalnego sterowania i kontroli urządzenia z ekranu smartfona.

Na wstępie zaznaczę, że choć apka nie jest narzędziem koniecznym do obsługi SkyCookera to jednak żal z niej nie korzystać. Redmond chce byśmy użytkowali urządzenie w możliwie komfortowy sposób, a sterowanie funkcjami z przenośnego ekranu takim jest. Postaram się poniżej pokazać dlaczego i w jakich sytuacjach się to sprawdzi.

Mój Smart Dom: aplikacja Ready for Sky

Aplikacja Ready for Sky dla sprzętu Redmond została wydana na obie najpopularniejsze platformy mobilne – iOS dla iPhone’a oraz Androida. Jej pierwszym i najważniejszym zadaniem jest synchronizacja z multicookerem SkyCooker M800S-E. Połączenie z AGD ma rozszerzyć jego możliwości. Nie tylko w kwestiach sterowania na odległość (zarówno lokalnie, jak i globalnie – o tym trochę później), ale i zwiększeniu zakresu zmian parametrów gotowania.

Redmond SkyCooker M800S-E

Aplikacje dodawane są do różnego rodzaju sprzętu domowego coraz częściej, bo jest w tym sens. Ready for Sky w jednym ze swoich przeznaczeń zastępuje książkę kucharską. Redmond dodaje ją do kompletu w tradycyjnym formacie, ale wirtualna wersja ma swoje zalety. Wszystko mieścimy w kieszeni. W bazie jest sporo gotowych trybów gotowania w atrakcyjnej wizualnie formie. Możemy dodawać te najczęściej używane do menu szybkiego wybierania, by jeszcze przyspieszyć proces przyrządzania dań. W wolnej chwili możemy się też zapoznać z propozycjami i zaplanować sobie posiłki (jest nawet możliwość stworzenia listy zakupów jeśli czegoś nam brakuje).

Mój Smart Dom: aplikacja panelem

Programik jest rodzajem panelu sterowania na dotykowym ekranie smartfona, czyli alternatywą dla menu umieszczonym bezpośrednio na multicookerze. Sprzęt kontrolujemy więc na dwa sposoby. Inteligentna opcja (przez aplikację) pozowli uruchomić programy, ale też je modyfikować względem potrzeb. Jeśli wiemy już jak dane ustawienia wpływają na proces gotowania to w tym manualnym trybie jesteśmy w stanie kontrolować sytuację. Chodzi głównie o zmiany czasu oraz temperatury dla poszczególnych programów. Jest ich dosyć sporo, więc telefon jest rodzajem pilota do konfiguracji parametrów.

Redmond SkyCooker M800S-E

Smartfon przejmie rolę panelu urządzenia, ale Redmond SkyCooker M800S-E ma też swój własny.

Bardziej zaawansowani użytkownicy, czyli ci z pojęciem o gotowaniu, będą w stanie tworzyć własne przepisy, poszerzając własną bibliotekę propozycji. Umieścimy je obok tych skalibrowanych przez Redmond. Większość ustawień jest dostępnych z poziomu panelu na SkyCookerze, co jest idealne, gdy akurat przebywamy w kuchni i nie mamy potrzeby wyciągania telefonu z kieszeni. O wiele atrakcyjniejsze wydają się funkcje, które są dostępne wyłącznie przy użyciu smartfona. Bez aplikacji nie będziemy w stanie wydobyć z multicookera kilku opcji.

Przede wszystkim tych zaproponowanych w opcji Masterchief Lite. Ten tryb ustawień polega na możliwości zmiany ustawień w trakcie gotowania i dostępne jest to wyłącznie przez smartfonową aplikację. Sam SkyCooker pozwala na modyfikacje w trybie „multicook” jedynie przed startem programu, natomiast jeśli uważamy, że trzeba coś mocniej dopiec to podczas trwania procesu można zmienić temperaturę lub/i czas trwania tylko przez panel telefonu.

Jest jeszcze jedna opcja, której nie da się uzyskać bez smartfona. Mowa o obsłudze SkyCookera M800S-E poza domem. O ile zaprogramowanie opóźnionego startu i podgrzewania można czasem zaplanować, to są sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie przewidzieć pory jedzenia. Wtedy pozostaje już tylko zdalne wywoływanie akcji. Prosty przykład: rano wstawiamy do multicookera składniki (najlepiej w przepisie umożliwiającym przygotowanie wszystkiego w misie i tacy pod zamkniętą pokrywą na raz), a Redmond tylko poczeka na sygnał z telefonu. Internetowe połączenie umożliwi wydanie polecenia, tak, byśmy dotarli już na gotowy posiłek. Wystarczy już tylko wyjęcie wszystkiego na talerz. Podobnie jest z podtrzymywaniem temperatury jeśli zdarzą się nieprzewidziane korki.

Redmond SkyCooker M800S-E

Mój Smart Dom: tryb R4S Gateway

Redmond stara się tworzyć platformę typu Smart Home, ale większość urządzeń komunikuje się z aplikacją przez protokół Bluetooth. SkyCooker M800S-E również. Program parujemy z AGD właśnie przez BT. To pozwala na obsługę do pewnego zasięgu. Jak otrzymać zdolność sterowania poza domem? Tutaj konieczna jest pewna modyfikacja i zaangażowanie drugiego smartfona. Drugi telefon z Androidem (i niestety tylko z nim, więc tryb ten jest dostępny wyłącznie dla posiadaczy urządzeń z systemem Google) będzie rodzajem bramy dostępowej. Połączy on sprzęt AGD z domową siecią Wi-Fi, a to z kolei da dostęp z aplikacji Ready for Sky z dowolnego miejsca na świecie.

Drugi smartfon musi pozostawać w kontakcie ze sprzętem, czyli leżeć w domu. Musimy na nim zainstalować apkę R4S Gateway. To ona pozwoli nam na zdalne wydawanie komend. Rozwiązanie wydaje się trochę dziwne, ale zastępuje różnego rodzaju huby. Jeśli posiadacie w domu tablet, który służy wyłącznie do użytku domowego to można zlecić mu rolę pomostu między SkyCookerem, ale i np. czajnikiem SkyKettle. I tak taki tablet nigdzie się z mieszkania nie ruszy, a zwykle jest stale podłączony do Wi-Fi. Trzeba tylko pamiętać, by był w zasięgu Bluetooth, czyli pozostawać gdzieś w kuchni.

Ready for Sky – podsumowanie:

Aplikacja Ready for Sky dla multicookera Redmond Skycooker M800S-E jest ważnym rozszerzeniem funkcji, choć do podstawowej jego obsługi wcale nie wymaganym rozwiązaniem. Program mobilny przyda się jednak do zwiększenia kontroli nad sprzętem AGD, zwłaszcza przy zdalnej obsłudze poza domem (o ile nie jest problemem przygotowanie bramy w postaci innego urządzenia z Androidem). Smartfon będzie zastępstwem menu na urządzeniu, ale i modyfikatorem ustawień dla samoczynnych programów w trybie Masterchief (niedostępnym z poziomu samego urządzenia).

Włączenie aplikacji do obsługi multicookera da nam też komfort powiadomień, które dotrą na smartfon, gdy program przygotowujący danie się zakończy (wzmocni przekaz sygnalizacji, która jest też dostępna bezpośrednio przez sprzęt). Redmond stara się też aktualizować apkę. Ostatni update miał miejsce na początku sierpnia. Udało się w nim poprawić stopień regulacji temperatury za pomocą aplikacji na iOS (dokładność wzrosła z 5 do 1°C). R4S jest aplikacją mobilną, więc integruje większość inteligentnego sprzętu Redmond. Z jednego smarfona możemy obsłużyć więcej urządzeń z rodziny marki, więc jest to rodzaj platformy dla sprzętu AGD.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *