Maptic

Sekcja wearable daje mnóstwo nowych możliwości przy produkcji nowych rozwiązań. Coraz częściej korzystają na tym najbardziej potrzebujący, czyli użytkownicy, którym czujniki oraz ubieralny format pomogą w sposób rewolucyjny. Taką nadzieję mają autorzy projektu Maptic, czyli urządzonka z przewodnikiem dla niewidomych i niedowidzących. Nie jest to wcale pierwsza próba stworzenia takowego ułatwienia, ale kolejne pokazując tylko, że wkrótce będzie to zjawiskiem powszechnym.

Wearable otrzymało format do wygodnego noszenia na ciele, dostarczają cyfrowe oczy, czyli wirtualnego przewodnika. Ma to być moduł, który pomoże w poruszaniu się po świecie, wykorzystując do tego sensory otoczenia. Najważniejsza jest reakcja na przeszkody na drodze, czyli ostrzeganie przed nimi. To format dający większe poczucie niezależności, czyli możliwość swobodniejszego poruszania się w terenie, który wcześniej był unikany (głównie z uwagi na nieznajomość trasy). Maptic ma zagwarantować niedowidzącym wsparcie, o którym z pewnością marzyli.

Maptic

System ma być przy okazji dyskretny i nieinwazyjny (łatwy do obsługi). Urządzonko można nosić na szyi lub przypinać do ubrania. Musi być jednak umiejscowiony tak, by był w stanie oceniać przestrzeń. Jest tu również połączenie z aplikacją mobilną na smartfon. Tą drogą możliwe będzie sterowanie i kontrolowanie nawigacji GPS, czyli wyznaczanie tras oraz późniejszy odczyt instrukcji w trakcie spaceru. Ten przekaz dotrze do użytkownika przez mechanizm wibracyjny, informujący o kolejnych krokach lub omijaniu zbliżających się przeszkód.

Czujniki wbudowane w Maptic są w stanie nawet ocenić wysokość użytkownika, a więc dostosowywać odczyty do indywidualnej sylwetki. Autorzy długo testowali różne prototypy, by przygotować odmianę najwygodniejszą i najbardziej intuicyjną w użytkowaniu. Całość przypomina nowoczesny sonar, natomiast przekaz wibracyjny uwalnia uszy od słuchawek, poprawiając ogólną orientację w terenie i sytuacji. Wszystko zostało przygotowane tak, by przejście z punktu A do punkty B było bardzo proste i nie wymagające angażowania innych. Na razie to tylko koncepcja, ale z możliwością wprowadzenia na rynek.

źródło: Maptic