Linky – smart stacja z Google Asystentem w ekranie

26 Paź 2017

Pierwsze generacje stacji dla inteligentny domów to głównie smart głośniki, choć jeszcze kilka lat temu była moda na HUBy z ekranami, które łączyły różne urządzenia w Internecie Rzeczy dla mieszkania. Teraz powoli trend będzie powracał, ale w formacie łączącym głośnik z wyświetlaczem. Podobno Google już pracuje nad własnym konkurentem dla Amazon Echo Show, czyli właśnie takiego rodzaju urządzeniem z Alexą (chyba dlatego zablokował YouTuba rywalowi). Nie zapominajmy o start-upach. Jeden taki też chce tu powalczyć.

Linky

Linky wygląda jak bezpośredni konkurent w tej świeżutkiej sekcji. Wygląda bardzo podobnie do Echo. Posiada wyświetlacz, głośniki, nasłuch przez mikrofony i wbudowanego Google Asystenta. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to taki zmodyfikowany tablet ze specjalnie przystosowanymi funkcjami dla domowników. Producenci takich modeli twierdzą, że jest w naszych domach miejsce na centralny gadżet, który stale nasłuchuje poleceń, zastępujący w wielu kwestiach wspomniany tablet. Są już zresztą specjalne stacje do mocowania tabletu, by przemienić go w smart stację. Taką propozycję ma na przykład Lenovo w modelu Home Assistant.

Projekt Linky nie będzie zatem specjalnie innowacyjny, ale z racji niewielu propozycji, powinien znaleźć odbiorców, zwłaszcza, że nie ma chyba jeszcze takowego rozwiązania z Google Asystentem. Możemy skorzystać z Alexy w Echo Show, ale może wolimy wirtualnego asystenta od Google? Jeśli komuś nie chce się czekać na oficjalny wariant od Google to przyjrzy się Linky (choć tutaj też trzeba uzbroić się w cierpliwość – to w końcu crowdfunding). Chińska firma i-Home Technology stworzyła smart hub Linky i szuka wsparcia na Indiegogo. Można tu zamówić ten wyrób już od 99$ (149 finalnie). Będzie rozsyłany w styczniu 2018.

Linky

Czym charakteryzuje się Linky? Właściwie wszystko już wymieniłem. Warto jednak dopisać, że moduł będzie oferowany w dwóch odmianach: do postawienia lub powieszenia na ścianie. W każdym przypadku podwójny mikrofonik z systemem rozpoznawania głosu z oddali będzie umiejętnie wykrywał komendy. Interfejs przypomina to co znamy z tabletów. Jest też wsparcie serwisu IFTTT, pozwalającego na łączenie smart urządzeń i tworzenie akcji dla smart domu. Wszystko z opcją wykorzystania Google Asystenta. Jest tu wsparcie protokołów Wi-Fi, Zigbee oraz Bluetooth. Naturalnie z możliwością komunikacji ze smartfonami iOS lub Androidem.

Myślę, że za wadę można uznać brak możliwości instalacji aplikacji – dostępne jest tylko to co zaoferuje producent. Nie jest to, jak widać, zwykły tablet, a ograniczona jednostka dla inteligentnego wyposażenia (głównie asystent głosowy i obsługa smart wnętrza, czyli tego co połączyliśmy w nowoczesnej sieci). Czyżby nie było też opcji oglądania video lub video połączeń?

źródło: Indiegogo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

  1. Temat budowy domu będę pewnie przerabiałem dopiero za kilka dobrych lat, ale wiem że jeśli zabiorą się za temat budowy, to nie bez wątpienia motywem przewodnim będzie właśnie dom inteligentny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *