Wracam raz jeszcze do imprezy Lenovo Tech World 2017, na której tajwański producent przedstawił sporo nowości w swojej ofercie, ale także kilka ciekawych koncepcji. Prototypów i technologii, które planuje wprowadzić lub rozwijać na przestrzeni najbliższego czasu. Wśród rozwiązań pojawił się m.in. model projektu wearable, a konkretnie topu z czujnikami do analizowania zdrowia. Lenovo SmartVest to kolejny z ubieralnych produktów marki, ale chyba pierwszy w formacie odzieży.

Lenovo SmartVest

SmartVest to rodzaj inteligentnej koszulki wyposażonej w EKG, czyli monitoring stanu zdrowia poprzez przylegający do ciała materiał z sensorami. Forma już na rynku znana, jednak wciąż mało powszechna (raczej jeszcze eksperymentalna). Wbudowano tutaj dziesięć czujników, których zadaniem będzie analiza pracy serca. Rytm serca ma tu być monitorowany pod różnymi względami. Beneficjentami mają być sportowcy, ale i użytkownicy chcący kontrolować stan zdrowia organizmu.

Lenovo wyposażyło „kamizelkę” w odpowiedni zestaw mierników oraz towarzyszących ich algorytmów. Przetwarzanie danych przydać się ma zarówno do sprawdzania kondycji oraz formy, ale i wykrywaniu zaburzeń w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Innymi słowy, SmartVest ma zatem służyć w dwóch sekcjach. Dwóch najbardziej pożądanych na rynku. System ciągłego monitorowania ma pokazywać możliwości organizmu, np. pod optymalizację treningu, ale także prezentować objawy wczesnej fazy różnych schorzeń, ostrzegając przed poważniejszymi problemami. Sportowcy przygotują sobie odpowiedni program treningowy, a mający problemy z sercem będą w stanie zareagować na nie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Lenovo SmartVest

Warto jeszcze zaznaczyć, że smart odzież ma też gwarantować odczyty i precyzję na poziomie medycznym, co ma ogromne znaczenie dla jakości zbieranych danych. Do tego system ma oferować alerty, czyli natychmiastowe sygnały jeśli wykryte będą anomalie. Nie ma oczywiście żadnych cen i dat premiery, ponieważ SmartVest to rozwiązanie wciąż koncepcyjne. Ubieralnych modułów do mierzenia stanu organizmu jest coraz więcej, więc można się spodziewać kontynuacji badań nad tego typu wearable.

źródło: Lenovo