Konsumencki Gear VR za 99$ i z szerszą współpracą z Samsungami

24 Wrz 2015

Imprezy takie jak Oculus Connect będą teraz częstszymi wydarzeniami. Rynek VR rozwija się błyskawicznie, a zainteresowanie rośnie. Na imprezie pokazywane są różne rozwiązania (łącznie z kompatybilnymi komputerami do gogli Oculus Rift), a pośród nowości są ulepszone adaptery do smartfonów. Jako, że event ten jest związany głównie z Oculusem, to zademonstrowano jedynie wariant Samsunga, z którym producent najpopularniejszego „hełmu VR” współpracuje. Nowy Gear VR to w zasadzie finalna wersja (konsumencka) wariantu „Innovator Edition”, który wcześniej w tym roku zachęcał nowymi opcjami.

Samsung Gear VR

W Los Angeles zademonstrowano oficjalnie nowy sprzęt, jego cenę oraz kompatybilność z nowymi smartfonami Samsunga. Co zwraca na siebie uwagę najbardziej? Nowa cena. Połowę tego co poprzednio, czyli 99$. To prawdopodobnie najciekawsza z informacji. Przyznacie, że poprzednio było nieco za dużo, zwłaszcza, że kompatybilność też nie należała do wysokich, a przecież trzeba było dołożyć koszt flagowca ze stacji koreańskiego giganta. Teraz oferta będzie nieco bardziej konkurencyjna. Większość rywali plasuje się właśnie w takim przedziale cenowym.

Samsung zwiększył współpracę ze smartfonami, ale tylko nieco. Wcześniej ograniczał konstrukcję tylko do chyba dwóch (Galaxy S6 i Note 4). Teraz jeden adapter ma pasować do wszystkich flagowców z 2015 roku (oczywiście Samsunga, żadnych innych). Chodzi o modele: Samsung Note 5, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge or Galaxy S6 Edge+. A co z samym adapterem? Jest o 22% lżejszy, a to oczywiście wpłynie na komfort noszenia. Powinniśmy wytrzymać z tym gadżetem na głowie nieco dłużej. Boczny touchpad też zyskał nieco odświeżenia i ma być lepiej odczuwany (będziemy lepiej czuć pozycję palca na panelu). W poprzedniku wyjechanie poza granicę trackpada gubiło nas przy sterowaniu.

gear vr

99$ to w końcu cena, która zachęci do eksploracji nowego rynku jakim jest VR. Problem tkwi wciąż w cenie smartfonów. Cały zestaw nadal jest wyjątkowo drogi. Samsung liczy jednak, że posiadacze flagowym smartfonów chętnie zainwestują dodatkową stówę, by nacieszyć się aplikacjami i rozwiązaniami nowej generacji. Gear VR ma posiadać też wsparcie kontrolera Gear VR Gamepad. Wiadomo do czego. Do wygodniejszej gry w nowe gry i poruszanie się po sferycznym świecie. Na koniec warto jeszcze dodać, że model ma pojawić się na rynku w listopadzie. W tym samym czasie dostępny będzie też „GearVR 1.0 SDK”, czyli narzędzia dla developerów.

źródło: Samsung

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *