Wsteczna kompatybilność z Android Wear 2.0

26 Gru 2016

Android Wear 2.0 pojawi się dopiero w 2017 roku i ciężko ocenić dlaczego Google aż tak bardzo opóźnia premierę usprawnionej edycji zegarkowego systemu. W przyszłym roku ma wydać dwa swoje modele smartwatcha (na podobnej do Nexusów zasadzie). Może ma to jakiś związek? W każdym razie platforma ma dalej się rozrastać. Czwarta „Developer Preview” Android Wear 2.0 zdradziła kilka kolejnych szczegółów, ale klientów najbardziej interesuje kompatybilność z modelami zegarków. Jest ich już naprawdę sporo, a kolejne są w drodze.

Android Wear

Na horyzoncie jest już kolejna fala sprzętu, ale co z obecnymi i najstarszymi seriami? Zwykle pierwsze warianty są pomijane w dalszym rozwoju i przeważnie problemem jest przestarzała konstrukcja. Akurat pomiędzy zegarkami Android Wear nie ma aż tak wielkiej różnicy z podstawowych podzespołach (w kwestiach obliczeniowych), ale kolejne smartwatche zyskiwały nowe moduły. Dla ogólnego funkcjonowania oprogramowania nie będzie to miało większego znaczenia, więc naręczny Android powinien działać.

Udało mi się odnaleźć listę, która powinna zgadzać się kompatybilnością Google. Nie ma na niej wielu pierwszych generacji smartwatcha, ale i tak jest obszerniejsza niż się spodziewałem. Już wcześniej wiadome było, że pierwszy Moto 360 nie zostanie tu uwzględniony. Teraz lista zaczyna się klarować w pełniejszej odsłonie. Praktycznie większość inteligentnych zegarków otrzyma możliwość aktualizacji do Android Wear 2.0 i to bardzo cieszy. Z pewnością odświeży to zegarki, ale nie pozwoli na wykorzystanie pełni możliwości. Dopiero nowsze i najnowsze odmiany pozwolą na nieskrępowane użytkowanie gadżetu.

Android Wear

Mam tu na myśli na przykład chip NFC. Na ponad 20 modeli zegarków produkowanych do 2016 roku tylko jeden posiadał zbliżeniowy moduł NFC. Najśmieszniejsze jest to, że chodzi o Asusa ZenWatcha pierwszej generacji, którego próżno szukać na tej liście. Pamiętam też, że pojawiła się kiedyś specjalna wersja LG G Watch Urbane z NFC. EDIT: Sony SmartWatch 3 też posiada NFC (dziękuję za czujność czytelników). Google zapowiedziało działanie płatności Android Pay w Android Wear, ale potrzebny jest owy Near Field Communication. Trzeba wnioskować, że kolejne wersje taki chip będą posiadać już w standardzie.

Smartwatche Android Wear bez wstecznej kompatybilności Android Wear 2.0: Sony SmartWatch 3, Asus ZenWatch, Moto 360, Samsung Gear Live, LG G Watch – czyli praktycznie najpierwsza seria urządzeń.

Smartwatche Android Wear, które otrzymają Android Wear 2.0: Moto 360 2nd gen., Moto 360 Sport, LG G Watch R (pierwszy okrągły od LG), LG Watch Urbane, LG Watch Urbane 2ndEdition LTE, Asus ZenWatch 2 i Asus ZenWatch 3, Huawei Watch i Huawei Watch dla kobiet, Casio Smart Outdoor Watch, Nixon Mission, Fossil Q Founder, Fossil Q Wander i Q Marshal, Tag Heuer Connected, Polar M600 oraz Michael Kors Access Bradshaw i Dylan.

Z pewnością można tu też uwzględnić zapowiadany smartwatch New Balance oraz dwa nowe modele od Google, a także wszystkie kolejne zegarki, które pokażą się w ofercie na 2017 rok.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *