Kolibree Ara – smart szczoteczka z AI

4 Sty 2017

Inteligentne szczoteczki wyróżniają się na rynku, ale i tu zaczyna robić się tłoczno. Pewne funkcje są we wszystkich konkurencyjnych modelach bardzo podobne, a chodzi głównie o monitorowanie poruszania się główki i siły nacisku, by spradzać poprawność szczotkowania i higieny jamy ustnej. Kolibree było jednym z pierwszych producentów, które takie rozwiązania wprowadził (a było to już kilka lat temu i to w crowdfundingu). Producent przygotował następcę – model Kolibree Ara.

Kolibree Ara

Czy w smart szczoteczkach można jeszcze coś usprawnić? Z pewnością tak, ale jak istotne będą to zmiany. Kolibree postanowiło dołożyć inteligentnej szczoteczce Ara wsparcie sztucznej inteligencji. Teraz nasze nawyki i technikę mycia przeanalizuje deep learning. Dokumentowanie szczotkowania, sprawdzanie dokładności mycia – te elementy mają być w kolejnej generacji wzmocnione algorytmami „głębszego” przetwarzania.

Kolibree Ara uzyskało opatentowane przeliczenia wewnątrz szczoteczki. Chodzi o nowy, energooszczędny chip. Nawiększą zaletą ma tu być brak konieczności parowania urządzenia ze smartfonem w trakcie mycia zębów. Do tej pory taka łączność była wymagana. Akurat nie było z tym większych uniedogodnień, ponieważ na ekranie można wizualizować obraz. Nie każdemu jednak potrzebny jest smartfon lub tablet w łazience. Chcemy wejść do łazienki,  spokojnie się umyć i wyjść. Kolibree Ara działa „offline” co daje większą elastyczność i swobodę. Bateria pozwala na dwa tygodnie działania, więc pewnie i dane można zapisywać w dłuższym przedziale czasowym.

Dane z czujników ruchu zapisywane są bezpośrednio w pamięci Ara i potem można je przesłać hurtowo do smartfona. Synchronizacja raz na jakiś czas anie każdrorazowo. W każdym przypadku na podstawie dłuższych, regularnych odczytów uzyskamy raporty odnośnie poprawności mycia oraz wskazówki co do zaniedbań (właśnie dzięki sztucznej inteligencji). Włoska firma chce też wykorzystać zbierane dane i taką bazę wykorzystać do badań nad higieną w Europie i USA. Być może także w ramach usprawniania samych algorytmów. Kolibree Ara ma być dostępna w lutym w cenie 129$. Obencie produkt prezentowany jest na targach CES 2017.

źródło: Kolibree

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *