Google zaczęło dziś prezentację Google I/O od informacji nad ulepszeniami swojego asystenta głosowego i zrobiło to nie bez przyczyny. Chodziło o odpowiednie wejście w temat związany z bezpośrednim konkurentem dla multizadaniowego głośnika Amazon Echo, czyli nowego Google Home. Google zostało pod tym względem wyprzedzone przez Amazona, więc rywal dla niego musiał być odpowiednio przygotowany. Home zaprojektowano elegancko, ponieważ estetyka liczy się tutaj bardzo – to część naszego domu, smart domu.

Google Home

Do tej pory hubem był termostat Nest. Za kilka miesięcy, jeszcze w tym roku, stacja Google Home ma przejąć pałeczkę i być ułatwieniem dla wykorzystania wszelkich możliwości, jakie daje nam wyszukiwarka Google. Sposób zachowania jest praktycznie taki sam jak u Amazona. Mamy wygodnie zadawać pytania, sterować inteligentnym wyposażeniem domu (wydawać polecenia), czy po prostu cieszyć się muzyką. Home to też głośnik z bezprzewodowymi możliwościami. Możliwy do sparowania z naszym domowym systemem audio/video, np. przez Chromecast.

Ekosystem Google’a rośnie, a taki Home może wszystko ze sobą sprzęgnąć. Powoli zaczniemy korzystać z Internetu również przez mowę, natomiast dane usłyszymy w odpowiedzi lub obejrzymy na którymś z ekranów w naszym mieszkaniu. Czy to tym mobilnym, czy telewizyjnym. Google’owi chodzi o to, aby życie w mieszkaniu było bardziej komfortowe. Załączony do prezentacji materiał video jest zachęcający, ale wizja tak sprawnego działania wymaga jeszcze czasu. Po pierwsze dla nas – język! Kiedy w końcu w pełni po polsku?

Google Home Ask Google

Design Google Home jest prosty i to zawsze się liczy. Less is more zawsze się sprawdza. Stacja ma oczywiście mikrofony, które przejmują nasze polecenia, natomiast na górze LEDowy panel. Dolne elementy można wymieniać i dostosowywać do naszego wystroju. Personalizacja wszystkiego jest dziś w modzie, a zwłaszcza części wnętrza i ubioru. Moduły Home będziemy kiedyś rozmieszczać po całym mieszkaniu, aby cała rodzina miała możliwość korzystania z informacji, sterowania domem, czy funkcjami multimedialnymi (tutaj pochwalono się współpracą z systemami przez Chromecast, więc i starsze wyposażenie będzie w użytku).

Jasne jest, że celem Home jest stanie się centralną jednostką mieszkania, więc Google będzie rozwijało go z całą mocą, łącząc z większość z swoich serwisów. Od kalendarza, przez wyszukiwarkę, po standard sieci łączącej inteligentne przedmioty. Jeśli widzicie podobieństwa z Amazona Echo to niech was to nie dziwi. Projekt tego typu ma spory potencjał i powoli będzie trafiał pod większość dachów. Nie jest to router OnHub, który myślałem, że będzie zintegrowany, ale przeczuwam, że kiedyś oba modele połączą siły. Google przedstawiło niewiele informacji, ale praktycznie cała idea projektu Home jest jasna.

Więcej informacji przekazano na październikowej prezentacji.

źródło: Google